Dzięki niemu słyszymy, zbieramy dźwięki z otaczającej nas przestrzeni. Dzięki niemu możemy się komunikować i poznawać otaczający nas świat. I, wreszcie, dzięki niemu możemy bez przeszkód nawiązywać relacje z ludźmi. Słuch, bo o nim mowa, to jeden z najważniejszych zmysłów. Dlaczego słyszymy, skąd się biorą dźwięki i co zrobić, żeby o niego dbać? Sprawdzamy!
Jak działa słuch?
Już w szkole podstawowej, na lekcjach biologii uczymy się o działaniu i funkcjonowaniu naszych zmysłów. Dźwięk to nic innego jak drgające powietrze, tzw. fala akustyczna. Fala poprzez kanał słuchowy dociera do błony bębenkowej, znajdującej się w naszym uchu. Następnie za pomocą najmniejszych w naszym ciele kosteczek, czyli strzemiączka, kowadełka i młoteczka drgania te przenoszone są do ucha wewnętrznego. W uchu wewnętrznym drgania powietrza zamieniane są w impulsy nerwowe i za pomocą ślimaka, w którym umiejscowione są tzw. komórki rzęskowe, przekazywane zostają do naszego mózgu.
Co zagraża naszemu słuchowi?
Otaczający nas świat jest pełen dźwięków, niestety często coraz głośniejszych. A to właśnie hałas jest tym czynnikiem, który niesie realne zagrożenie uszkodzenia słuchu. Ryzyko ubytków słuchu jest związane przede wszystkim z dwoma czynnikami: jak głośny jest hałas oraz jak długo i często narząd słuchu poddawany jest jego działaniu. Warto więc już dziś zadać sobie pytanie o to, jak dbać o słuch, by służył nam jak najdłużej.
6 sposobów na to, by zadbać o zdrowy słuch
Jak dbać o słuch? To wcale nie takie trudne! Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by nasze uszy były zdrowe i funkcjonowały bez zarzutu. Zgodnie z powiedzeniem lepiej zapobiegać niż leczyć.
Profilaktyka pomoże nam utrzymać słuch w dobrej kondycji przez długie lata.
- Unikaj długotrwałego przebywania w hałasie. Hałas, który może uszkodzić nasz słuch, to najczęściej ten, który występuje na koncertach muzycznych, dyskotekach czy podczas słuchania głośnej muzyki przez słuchawki douszne. Szkodliwość głośnych dźwięków możemy zminimalizować, unikając częstych wizyt w miejscach, gdzie głośne dźwięki są emitowane. Na koncertach nie ustawiajmy się w bezpośredniej bliskości głośników, warto też stosować zatyczki douszne. Wybierajmy bezpieczniejsze słuchawki nauszne i unikajmy miejsc o wzmożonym poziomie hałasu.
- Zmniejszmy głośność telewizora czy radia, zmniejszy natężenie dźwięku podczas rozmowy telefonicznej.
- Jeśli pracujemy w miejscu, w którym normy hałasu są przekroczone, stosujmy specjalne słuchawki tłumiące dźwięki.
- Nie używajmy ciągle patyczków higienicznych do czyszczenia uszu. Nie dość, że wsuwają zalegająca woskowinę w głąb przewodu słuchowego, to mogą uszkodzić delikatną błonę bębenkową. Do zabiegów pielęgnacyjnych używajmy produktów do tego celu przeznaczonych.
- Dbajmy o to, by uszy były suche. Wilgotne środowisko stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i, co za tym idzie, infekcji. Zapalenie ucha to bolesna i nieprzyjemna dolegliwość. Nieleczona może spowodować ubytki słuchu. Osuszajmy więc uszy po kąpieli czy wizycie na basenie. A każdą infekcję leczmy!
- Szczepmy się! Pamiętajmy o szczepieniu dzieci przeciw chorobom zakaźnym czy przeciw zapaleniu opon mózgowych. Choroby te mogą doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
Wiele przydatnych informacji na temat tego, jak dbać o słuch i uszy znajdziemy na stronie https://www.fonix.pl/o-sluchu/
Komentarze (0)