sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

1600 metrów w 8 miesięcu

W obecności licznie przybyłych gości oddany został do użytkowania półtorakilometrowy odcinek drogi łączącej obwodnicę Augustowa z drogą wojewódzką 655 (w kierunku Olecka) z ominięciem miejscowości Raczki.

Wybudowany w niespełna 8 miesięcy odcinek, to ostatni element  obwodnicy Augustowa. Ma on w sumie około 1600 metrów długości, jedną jezdnię o szerokości 7 metrów (przekroju 1x2), z poboczami o szerokości od 1,5 do 2 metrów utwardzonymi kruszywem łamanym, zaś z drogą wojewódzką łączy się poprzez nowo wybudowane, oświetlone - rondo. Droga przystosowana jest do ruchu ciężkiego i ma nośność 115 kN/oś.

Mimo że to krótki odcinek, to ze względów środowiskowych zaistniała konieczność wybudowania dwóch przepustów ekologicznych wyposażonych na dojściach w płotki naprowadzające dla płazów. W zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego zastosowano – tam gdzie było to konieczne - bariery linowe.

 

Wybudowana droga umożliwia pojazdom - głównie ciężarowym zjeżdżającym z obwodnicy Augustowa w stronę Olecka i odwrotnie, wjeżdżającym na obwodnicę Augustowa - ominięcie miejscowość Raczki. Tym samym ruch tranzytowy został wyprowadzony z samego miasteczka, co zapobiegnie degradacji dróg i niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Wydaje się również, że istotny będzie aspekt gospodarczy – tereny wokół Raczek i Olecka uzyskują bowiem prosty i dogodny dostęp nie tylko do istniejącej obwodnicy Augustowa, ale też do całej projektowanej i w najbliższych latach realizowanej – Via Baltici, czyli drogi ekspresowej S 61. Można założyć, że tak dobra dostępność komunikacyjna z pewnością podniesie atrakcyjność ekonomiczną tych obszarów.

Całkowita wartość kontraktu budowlanego wyniosła ok. 4,5 mln zł.

fot. GDDKiA

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.