Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grajewie Katarzyna Świderska uprzejmie przypomina o rozpoczętym 15 marca naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Wnioski o przyznanie płatności można składać od 15 mara do 16 maja 2022r. Złożenie wniosku po terminie, jednak nie później niż do 10 czerwca 2022 r. skutkuje pomniejszeniem należnej płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Natomiast zmiany do złożonych wcześniej wniosków można składać do 31 maja 2022 roku. Również w przypadku składania zmian po dniu 10 czerwca 2022 r. następuje pomniejszenie należnych płatności o 1 proc.
za każdy dzień zwłoki.
Od ubiegłego roku składanie wniosków odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Dlatego też, aby złożyć wniosek należy zalogować się do aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) eWniosekPlus - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl).
Rolnicy mają możliwość złożyć wniosek o przyznanie:
Przypominamy, że rolnik ubiegający się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną
(PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) musi posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Może to być uregulowane w formie np. aktu własności, umowy dzierżawy, czy umowy ustnej.
Istotną zmianą dla rolników zainteresowanych płatnościami w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego jest powiększenie liczby pakietów wchodzących w skład płatności. Są to:
Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk,
Pakiet 9. Retencjonowanie wody.
Ubezpieczenia
Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie płatności bezpośrednich mają możliwość złożenia, wniosku o przekazanie środków finansowych z przyznanych płatności bezpośrednich na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń w celu opłacenia składki z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych. Złożenie wniosku następuje również za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych do 30 września 2022 roku. Do wniosku rolnik jest zobowiązany dołączyć Umowę przelewu na zakład ubezpieczeń. Brak załączonej umowy uniemożliwia Agencji dokonania przelewu.
Uzupełniająca płatność podstawowa (UPP)
W 2022 roku ponownie została wprowadzona uzupełniająca płatność podstawowa (UPP) do wybranych upraw a także gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Pełna lista roślin do których przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa znajduje się na portalu ARiMR.
Pomoc dla pszczelarzy
Od 1 kwietnia do 31 maja 2022 r. o dodatkowe środki finansowe mogą ubiegać się hodowcy pszczół. To już kolejny rok, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje takie wsparcie. Ma ono charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
Pszczelarze prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz posiadający numer ewidencji producentów nadany przez Agencję mogą ubiegać się o dane dofinansowanie.
Jeżeli hodowca pszczół chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, musi wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie. Do każdej przezimowanej rodziny pszczelej, wsparcie wynosi 20 zł.
Premia dla młodych rolników
Od 31 marca 2022 roku rozpoczął się nabór wniosków dotyczący premii dla młodych rolników, który potrwa do 29 maja 2022 roku.
Z premii dla młodych rolników mogą skorzystać osoby, które m.in. w dniu złożenia wniosku nie posiadają więcej niż 40 lat oraz odpowiednie kwalifikacje do zawodu bądź, zobowiąże się do ich uzupełnienia, w okresie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Osoby starające się o wsparcie powinni posiadać powierzchnię użytków rolnych nie mniejszą niż 1 ha, lecz nie mogą wejść w posiadanie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Młody rolnik, nie później niż 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji zobowiązuje się do posiadania bądź utworzenia gospodarstwa o wielkości ekonomicznej między 13 000 euro a 150 000 euro. W dany terminie również musi posiadać powierzchnie użytków rolnych równej co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych
w gospodarstwie rolnym w kraju, a w województwach o niższej średniej – co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie oraz nie większej niż 300 ha. Więcej informacji na stronie:
https://www.gov.pl/web/arimr/poddzialanie-61-premie-dla-mlodych-rolnikow---nabor-wnioskow-31-marca---29-maja-2021-r
Koła Gospodyń Wiejskich
Od 1 kwietnia rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa na realizację celów statutowych Kół Gospodyń Wiejskich, które należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2018 roku z takiej pomocy mogą skorzystać wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich.
piątek, 13 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
Komentarze (0)