poniedziałek, 6 stycznia 2025

Kultura i rozrywka

Szkolne opowieści – cz. 2

G e n e z a  S z k o ł y  Z a w o d o w e j.

PŚSZ w G r a j e w i e 1947/48 
Dyrektor: Pani Kiełczewska

 Pierwsze ferie, w historii PŚSZ w Grajewie, zakończyły się 07.01.1948 r. Po nich rozpoczęły się kolejne obowiązki szkolne, jednak nie zapominano o rozrywkach.

 Dokończenie remontu warsztatów
     W styczniu 1948 r. dokończono, rozpoczęty przed feriami, remont pomieszczeń w warsztatach szkolnych, które uzyskano po stacji traktorowej Gminnego Ośrodka Maszynowego (GOM ul. Ełcka, budynek nie istnieje) z przeznaczeniem na wydział ślusarski. Okratowano okna, dorobiono zamki i zakupiono część narzędzi. Po raz pierwszy rozpoczęto naukę we własnych warsztatach szkolnych.

 43 rocznica strajków szkolnych
    Ob. Józef Kiełczewski wygłosił odczyt dla uczniów w związku z 43 rocznicą strajków szkolnych, prowadzonych w Polsce w 1905 r., z żądaniem nauczania w języku polskim.

Zabawa
   W styczniu 1948 r. odbyła się zabawa zorganizowana przez młodzież Szkoły Zawodowej. Zaproszono na nią inne szkoły średnie z miasta. Uczniowie na zabawie zachowywali się bardzo przykładnie. Czas zabawy wypełniony był tańcami, a w przerwach przyjaznymi rozmowami, często wspomnieniami wojny, której ślady zacierały się bardzo wolno.

II kuratoryjna wizytacja
   12 lutego odbyła się kompleksowa wizytacja szkoły przez pracownika Kuratorium w Białymstoku. Wizytator Buckiewicz szczegółowo lustrował teorię nauczania, Warsztaty Szkolne i kancelarię.

30- lecie Armii Radzieckiej
   22 lutego 1948 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum Ogólnokształcącego (tak nazywano) odbyła się uroczysta akademia związana z 30- leciem Armii Radzieckiej. Po referacie obywatelki Zofii Aleksiejew, nauczyciela miejscowego gimnazjum, odbyła się część artystyczna. Występy te razem z młodzieżą przygotowali: Aleksander Aleksiejew, Włodzimierz Zubkow i Józef Kiełczewski.

Klasyfikacja za drugi okres
   5 marca 1948 r. odbyła się klasyfikacja uczniów za II okres szkolny (obowiązywały 4 okresy). Klasyfikacja była opóźniona ze względu na chorobę dyrektora szkoły ob. Kiełczewskiej. Podczas klasyfikacji stwierdzono wzrost poziomu nauki i zachowania uczniów. Młodzież przystosowała się do wymagań i warunków szkolnych. Wzrósł też poziom obycia społecznego i zachowania pozaszkolnego.

Meble dla szkoły
   Z funduszu inwestycyjnego za m-c grudzień 1947 i z funduszów samorządowych na rok 1948, zakupiono umeblowanie do trzech klas z teorią nauczania, dla warsztatów krawieckich i część sprzętu kancelaryjnego. W marcu zamówiono komplet mebli do kolejnych czterech sal szkolnych.
       
Rocznica Układu Polsko-Jugosłowiańskiego
   18 marca, przez mikrofon radiowy, został wygłoszony odczyt ob. J. Kiełczewskiego, nauczyciela zagadnień społeczno-wychowawczych, do wszystkich uczniów. Interesujący i obszerny tekst nosił nazwę: „Republika Jugosłowiańska, jej walka o niepodległość i rozwój”. Lektor podkreślał znaczenie sojuszu polsko-jugosłowiańskiego na kształtowanie wizji Polski.

Rocznica Układu Polsko-Czechosłowackiego
   30 marca znów usłyszano przez mikrofon znany głos Józefa Kiełczewskiego, który w tzw. pogadance omówił temat, p t.: ”Dzieje Czechosłowacji i znaczenie Układu Polsko-Czechosłowackiego”.

    PS. Cykl publikowanych opisów od numeru 1 stanowi rzeczywistą kronikę, zaistniałych wydarzeń, mającą autentyczny związek z życiem szkoły. Zbiór materiałów, od osób rozrzuconych po kraju, zajął autorowi w latach siedemdziesiątych cztery lata. Przedstawia w nim struktury i obraz jednostki edukacyjno-wychowawczej od 1947 roku z perspektywą lat bieżących. (dcn.)
 

Szkolne opowieści – cz. 1


                                                                Tekst i fotozbiory: Stanisław Orłowski

piątek, 20 grudnia 2024

Powiatowe Spotkanie Opłatkowe

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.