czwartek, 21 listopada 2024

Szczuczyn

  • 6 komentarzy
  • 1630 wyświetleń

11 Listopada 2024 w Szczuczynie

W poniedziałek, 11 listopada 2024 r. w Szczuczynie, któremu 332 lata temu (9.11.1692) król Jan III Sobieski nadał prawa miejskie, odbyła się patriotyczna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości.

Nieszczęsne rozbiory Polski w latach:1772, 1793, 1795, stanowiły trzy podziały terytorialne Polski dokonane przez Rosję, Prusy i Austrię.  Terytorium Polski zmniejszało się stopniowo, aż do czasu, kiedy w 1795 roku zaborcy podpisali akt III rozbioru Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Usunięcie wielkiego wówczas państwa z mapy, na długo zachwiało równowagę Europy.


W Szczuczynie tegoroczna uroczystość 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęła się o godz. 11.00 w kościele pw. Imienia NMP, celebracją Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

 

Po mszy pododdziały reprezentacyjne jednostek mundurowych przemaszerowały na Plac Apelowy z krzyżem i tablicą przed frontonem zabytkowego kościoła (1701-1707). Poniżej krzyża, na cokole z kamienia wykuta dłutem jest liczba „1892 r.”. Na sąsiedniej, pionowej płycie z granitu, z wypukłą inskrypcją odlaną z brązu widnieje tekst i godło z koroną RP. Krzyż i honorową tablicę utrzymuje szeroka, trzystopniowa podstawa z granitu. Monumenty ustawione na wspólnej płycie, wchodzą w historyczny dialog z napisem na tablicy z myślą świadczącą o losach gm. Szczuczyn, powiatu i Polski: „Tym, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolnej, niepodległej oraz suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości hołd składają mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn. Szczuczyn, 11.11. 2018 r.”

 


MSZA ŚW. W INTENCJI OJCZYZNY


Mszę Świętą sprawował proboszcz katolickiej parafii pw. Imienia NMP w Szczuczynie, a zarazem dziekan dekanatu szczuczyńskiego – ks. kan. Jacek Majkowski (w Szczuczynie od 2017 r.). W obrzędzie mszy uczestniczył wikariusz ks. Grzegorz Kosiorek (od września 2022 r.). Po rozpoczęciu mszy proboszcz przekazał głos burmistrzowi Szczuczyna Marcinowi Wileńskiemu (od 2024 r.), który stosownie do powagi święta i sytuacji historycznej, bliskiej dla Polski, wyraził swoje stanowisko w sposób delikatny i autorytatywny.

Przemówienie ks. Jacka Majkowskiego oparte na kanonach wiary wskazywało na szacunek do Ojczyzny Niepodległej skłaniający do odpowiedzialności patriotyczno-wyznaniowych.

Dziekan J. Majkowski przypomniał, że w tak wielce ważnym dniu 11 listopada, imieniny obchodzi trzydziestodziewięcioletni Burmistrz Szczuczyna – Marcin. Złożył Burmistrzowi życzenia, które obecni w kościele potwierdzili gromkimi oklaskami.

Po mszy podziw i rzęsiste oklaski odebrali utalentowani soliści i chór uczniowski. Brawo!

 


PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI NA PLACU – ZARYS


Na placu apelowym przed krzyżem i tablicą pamiątkową ustawiły się poczty sztandarowe i formacje mundurowe. Wokół zgrupowali się goście, mieszkańcy Szczuczyna i okolic. Wszyscy z powagą i ciekawością obserwowali radosną ceremonię patriotyczną.

Tu, w asyście pocztów sztandarowych i gości, poczet flagowy podniósł flagę narodową na maszt.

Okolicznościowy raport o przygotowaniu do rozpoczęcia obchodów Święta Niepodległości dla burmistrza Marcina Wileńskiego złożył prezes OSP druh Robert Łepkowski. Burmistrz Szczuczyna w przemówieniu nawiązanym do Święta Niepodległości podkreślił sprawy Polski i Szczuczyna, które dotyczyły uczestników, a zarazem wszystkich Polaków.

Zgodnie z przyjętą precedencją i szacunkiem powitano gości z różnych stanowisk, grup społecznych, gminy i powiatu.  

W 106. rocznicę odzyskania niepodległości druh Robert Łepkowski przywołując chwałę obrońców Rzeczypospolitej i Szczuczyna, wzywał poległych bohaterów do Apelu. Tych, którzy nie powrócili z pól bitewnych II w. św. bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia wolnościowego często ginącego od braci i sąsiadów: 

 − Wzywam rodaków, którzy spełniając obowiązek wobec Ojczyzny, na Jej Ołtarzu złożyli – swoje życie. Ich mogiły i nieznane miejsca pochówku są świadectwem niepodległościowej tradycji i pielęgnowanym szacunkiem przez naród polski.

      

Do apelu wezwano 7 grup i 25 osób indywidualnych. 

STAŃCIE DO APELU!

            CHWAŁA BOHATEROM!

Wymieni bohaterowie, z miłości do Ojczyzny cierpieli za nadmiar patriotyzmu.


Przy dźwiękach instrumentów Orkiestry Dętej OSP w Szczuczynie pod batutą druha Roberta Świderskiego delegacje złożyły wieńce przy palących się zniczach w miejscu kultu i narodowej pamięci pod krzyżem i tablicą ze wspomnianym epigrafem. 

 


ROZWAŻANIA W ŚWIĄTECZNYM DIALOGU 


Podczas uroczystości zwróciłem się do zaproszonych Gości z pytaniami:

–  Dlaczego i na jak długo Polska utraciła niepodległość? – zapytałem.

– Aż przez 123 lata zlikwidowana Polska znikła też z mapy Europy. Nieustanni awanturnicy z determinacją robili to, żeby ograniczyć polski język, wymazać polską tradycję i kulturę. Polacy chwytali za broń, żeby odzyskać niepodległość zabraną przez wrogów katolickiej Polski. Mimo przygotowań, zawarty sojusz trzech zaborców i grabieżców udaremniał Polakom wszelkie próby. Przyczyną rozbiorów była słaba armia Rzeczypospolitej, egoistyczne dbanie magnatów o swoje interesy i ekspansja terytorialna „kochanych” sąsiadów! – Zapytany mówił ze łzami.   


– Czy młode pokolenie wie, kto jest winny rozbiorom Polski? – spytałem.

– Powinni wiedzieć, że sami Polacy są winni rozbiorom i upadkowi swojego państwa. Są jednak istotniejsze przekonania, że w 1795 r. chytrym i wrogim Prusom, Rosji i Austrii na tym zależało, i to oni są nie tylko winowajcami, ale i pazernymi szakalami – odpowiedział młodzieniec.


W tym kontekście z perspektywy czasu uważam, że aresztowany przez Niemców 22 lipca 1917r., a powracający z więzienia w 1918 r. Piłsudski ani Dmowski czekający na konferencję pokojową w Paryżu, nie podpisaliby niezgodności politycznej. Ich orientacje – antyrosyjska Piłsudskiego i antyniemiecka Dmowskiego – w równej mierze przyczyniły się jednak do odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej. Wiedzieć też należy, że na szczególną rolę w odzyskaniu niepodległości zasłużyli wybitni wojskowi i politycy: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, I. Daszyński, J. Haller i inni.  

 


REFLEKSJE NAD KSZTAŁTEM WOLNOŚCI 


Po wywalczeniu niepodległości dzień 11 listopada każdego roku przypomina Polakom, że jest on jednym z najważniejszych dat w historii Rzeczypospolitej. Tego dnia szczególnie czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy wolność od germanizacji i rusyfikacji, powrót do rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Po klęsce awanturniczych Niemiec w I wojnie światowej, 11 listopada 1918 r. marsz. Józef Piłsudski objął dowództwo Wojsk Polskich. Po 123 latach niewoli (1795-1918), powołał Polski Rząd Narodowy dla powstającej na fundamentach demokratycznych II Rzeczypospolitej, a 22 listopada przyjął tytuł Naczelnika. 

Warto pamiętać, że jesienią 1921 r. mieszkańcy Szczuczyna uczestniczyli w Grajewie w powitaniu goszczącego przejazdem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Ponad stuletnie zrywy niepodległościowe z ofiarą krwi przelanej w epopei napoleońskiej, w powstaniu listopadowym i styczniowym, wzbogacone epizodami wojny polsko-bolszewickiej oraz bitewnym pogromem w I i II wojnie światowej podkreślają kult żołnierza i narodu polskiego. 

Czcząc historyczne rocznice, w większym stopniu powinniśmy myśleć o wyzwaniach, które niesie nam współczesność. Dziś budując silną i wolną Polskę, musimy wyprzedzać myślą przewidywalną przyszłość, by skutecznie zmierzyć się z zagrożeniem.

Dlatego cieszmy się, że Piłsudczycy ze Szczuczyna, swoją narracją hołdują wybitnemu, niezłomnemu polskiemu Wodzowi i pierwszemu Marszałkowi Polski, który jest dla nich – skarbem Rzeczypospolitej.

 


W UROCZYSTOŚCI UCZESTNICZYLI  

Dziekan Dekanatu Szczuczyn, proboszcz – ks. Jacek Majkowski.
Wikariusz – ks. Grzegorz Kosiorek. 
Poseł na Sejm RP – Stefan Krajewski (rep. Michał Zarzecki). 
Burmistrz Szczuczyna – Marcin Wileński.
Burmistrz Stawisk – Agnieszka Rutkowska rep. zastępca Iwona Niedźwiedzka.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczuczynie – Natalia Rydzewska.
Radni Rady Miejskiej w Szczuczynie.
Komendanta PPSP w Grajewie mł. bryg. Arkadiusza Lichotę rep. bryg. Daniel Lewczuk. 
Komendant Powiatowy Policji w Grajewie mł. insp. Adam Brodowski. 
Prezes PZP RP oddział w Szczuczynie – pułk Anna Jagusz z pocztem sztandarowym.
Kierownik Posterunku w Szczuczynie – asp. Jarosław Sztejno.
Kapelmistrz Orkiestry Strażackiej OSP Szczuczyn – druh Robert Świderski z orkiestrą.
Prezes Zarządu OSP w Szczuczynie – druh Robert Łepkowski z pocztem sztandarowym.
Prezes Zarządu OSP w Brzeźniu – druh Marcin Wróblewski. 
Prezes Zarządu OSP w Bęćkowie – druh Ryszard Witkowski.
Prezes Zarządu OSP w Niećkowie – druh Czesław Wójcicki.
Prezes Zarządu OSP w Bzurach – druh Mateusz Załuska.
Prezes zarządu OSP w Danowie – druh Tomasz Ramotowski.
Dyrektor SP im. Zesł. Sybiru w Niedźwiadnej – Krzysztof Grunwald z pocztem sztandarowym.
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Krystyna Skrodzka z pocztem sztandarowym.
Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie – Bożena Sokołowska z pocztem sztandarowym.
Dyrektor Zespołu Szkół w Szczuczynie – Łukasz Kowalski z pocztem sztandarowym.
Prezes Koła Łowieckiego „Ponowa” w Szczuczynie Jerzy Kruszyński z pocztem sztandarowym.
Marta Łynko – dyrektor BCK Szczuczyn.
Anna Wojsław – prezes Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn”.
Stanisław Orłowski – publicysta, fotoreporter.
Ewa Grunwald – redaktor naczelny kwartalnika – „Szczuczyńskie Wieści”. 
Kierownicy i urzędnicy Urzędu Miejskiego w Szczuczynie. 
Krzysztof Wysocki – prezes WPK – TBS w Szczuczynie. 
Artur Kuczyński – radny Powiatu Grajewskiego.
Janusz Marcinkiewicz – kierownik MDK i S w Szczuczynie radny, Rady Powiatu Grajewskiego.
Małgorzata Ziemkiewicz – dyrektor Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Szczuczynie
Cezary Kasprzak Dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów Brygady Zmechanizowanej w Wojewodzinie reprezentowali por. Artur Soroka i st. kpr. Karolina Kaniewska.
Członkowie Klubu Motocyklowego MOTO STARS w Szczuczynie.
Sołtysi z terenu Gminy Szczuczyn. 
Br. Władysław Piwko – Zgromadzenie Braci Serca Jezusowego w Puszczykowie,
Policyjna Klasa Mundurowa z Zespołu Szkół w Niećkowie,

– I wielu, wielu innych.


                                                                    

        Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

 

niedziela, 17 listopada 2024

"LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas"

piątek, 15 listopada 2024

Kurs na Odporność

Komentarze (6)

11 listopada 2024r. - Narodowe Święto Niepodległości w Szczuczynie zabrakło flag na ulicach. Wstyd

To chyba obwodnicą śmigałeś. Bo Szczuczyn dumnie eksponował barwy narodowe na ulicach.

Litania wszystkich ważnych. Tylko ten ubogi lud tak z lekka potraktowany.

Flaga to nie ozdoba a ważny symbol. Nie musi wisieć na każdej latarni. Moim zdaniem była ich wystarczająca ilość żeby zobaczyć, że obchodzimy ważne święto narodowe. Nie ma sensu wieszać flag przy każdym domu, bo każdy obywatel Polski powinien wywiesić sobie flagę sam. Tym bardziej, że już nie raz były akcje z ich rozdawaniem.

Zauważyłam, że na blokach, gdzie mieszka 20 rodzin i więcej, co roku wywieszana jest przez tych samych ludzi jedna, dwie, a najwięcej trzy flagi. Ja nie wyczepiam, bo się boję. Uważny masz rację! Wstyd! Jeśli zapomnieli o wyczepieniu flag na tak ważne i tak pięknie tu opisane święto, to i powinni nie chodzić z teczką po pobory. Jeśli nie mają flag to przynajmniej niech krowę zaczepią na słupach, bo to wsiowa mieścina. W grudniu wyjeżdżam do Francji to będę mieć spokój.

Szerokiej drogi. Jak najmniej ludzi z takim rozumowaniem w okolicy i świat będzie piękniejszy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.