Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120 do 180 tys. Polaków.
Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych: inteligencja, robotnicy i chłopi, młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym impulsem działania była gotowość walki o wolną Ojczyznę, aż do powstania NSZZ „Solidarność” stanowiło przykład najliczniejszej formy oporu polskiego społeczeństwa wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się 250–300 tys. ludzi.
Symbolicznym końcem zbrojnego oporu była śmierć Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO 21 października 1963 roku. Jednak do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami jeszcze wielu żołnierzy podziemia. Ścigani aż do 1989 r. przez SB trwali w konspiracji, z dala od własnych rodzin, z którymi niedane było im się spotkać przez kilkadziesiąt lat.
Dla uczczenia tego ważnego w historii Polski dnia delegacje lokalnych samorządów, jednostek organizacyjnych, straży i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem Niepodległości na placu Niepodległości w Grajewie. Powiat Grajewski reprezentował Starosta Grajewski Waldemar Remfeld i Radny Rady Powiatu Grajewskiego Bolesław Ruszczyk.
Więcej zdjęć dostępna jest na portalu facbook’a Powiatu Grajewskiego.
poniedziałek, 25 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)