czwartek, 28 marca 2024

"Ślepe jeziorko" w Grajewie

Dlaczego i przez kogo "ślepe jeziorko " w Grajewie zostało nazwane PARKIEM SOLIDARNOŚCI. Komu na tym zależało. Wszyscy Grajewiacy ten rejon miasta nazywali i nazywają " ŚLEPE JEZIORKO ". Czy nie mogło zostać to tak dalej.??? Po co upolityczniać miejsca publiczne będące niezależne od polityki. Teraz planuje się stawiać pomnik z kamienia. Dla kogo to???

Może niech Pan nie wypowiada się w imieniu całego Grajewo, bo akurat dla mnie to od zawsze były "bagienka" a nie ślepe jeziorko. Czasy się zmieniają to miejsce nie jest już ani bagienkami ani ślepym jeziorkiem, jest piękne, ładne zadbane i zasługuje na nową nazwę. I czy naprawdę jest to takie ważne że akurat jest to Park Solidarności, chyba nie... A Pan po prostu strasznie się nudzi na tej kwarantannie i jak patrzę po forum to ciągle wymyśla Pan jakieś wątki polityczne.... Świat nie kręci się tylko wokół polityki,zwłaszcza teraz. Szuka pan problemów tam gdzie ich nie ma. Niedługo w parku będzie pięknie, zielono i ja myślę o tym kiedy będę mogła całą rodziną pójść tam i cieszyć oczy tym widokiem. I kiedy zagrożenie epidemia minie i park wypełni się śmiechem dzieci i spacerujących rodzin, proszę mi wierzyć Grajewianom będzie wtedy wszystko jedno jak nazywa się ten park. Życzę Panu Spokojnych Świąt Wielkanocnych.

slepe jeziorko wzielo sie od tego ze kiedys widywali sie tam niewidomi i podziwiali widoki....ale juz sie nie spotykaja wiec zmieniono nazwe.

jak już coś to " bagienka "

Właśnie elo ma rację nazwa nazwą bagienka i tyle każdy wie.

Nie ślepe jeziorko tylko bagienka Daro chciał zabłysnąć i nie wyszło hihihi tylko skąd wziął tą nazwę ślepe jeziorko?

Ja zawsze nazywałam central park

Ślepe jeziorko? Pierwszo słyszę.. jak już to ,, bagienka ,, lub ,, kaczy dołek ,, :)

O,ktoś się w porę obudził. Park nazwano dobrych parę lat temu, a ktoś się ocknął hahahaha

Czytam i nie wierzę . Gościu zakłada temat i nie wie o czym pisze. Czy te bagienka wyglądają jak jeziorko ? Wiesz co to jest jezioro ? Wiesz ? Jeziorko Brajmura jest nazywane ślepym gdyż nie posiada obecnie przypływu i odpływu ono częściej że słyszenia było ślepym niż Brajmura.

"W niedzielę 13 września 2015 roku miało miejsce uroczyste nadanie imienia Solidarności parkowi miejskiemu przy ul. Buczka w Grajewie.". Daro, ty to masz zapłon. Pięć lat po fakcie.

Pomnik Kaczyńskiego zapewne....

Mieszkam w Grajewie 65 lat i od zawsze mowiło się na to miejsce ślepe jeziorko,dlaczego nie pamiętam,ale starzy Grajewiacy pamiętają,więc niech młodziez sie nie wypowiada i bzdur nie pisze,pozdrawiam rdzennych rodakow z Grajewa.

WYJAŚNIENIE. Ktoś, celowo lub nie, nazwał się Daro. Tak więc mamy teraz na forum dwóch różnych Daro, a to wywołuje nieporozumienia. Inny Daro założył temat o katastrofie smoleńskiej, a inny o "Ślepym jeziorku". Proszę więcej nie używać tej nazwy, gdyż posługuję się nią już od kilku lat.
Daro (ten właściwy) od katastrofy smoleńskiej

Ślepe jeziorko to nazywano nasze zapomniane jezioro brajmura a park solidarności to bagienka

Daro, już Ty lepiej narzekaj na 500+ albo na księży. Znajdziesz większy poklask i zrozumienie wśród grajewskich lewaków.

Mieszkałem na ul. Dolnej prawie 50 lat. Zawsze, wszyscy nazywali te bagienka ślepym jeziorkiem. To jest folklor miejskich i stare nazwy powinnyśmy zostawić.

Do wszystkich " bagienek ". wCZESNIEJ NA TYM TERENIE BYŁY JEZIORKA W KTÓRYCH SIE KOMPALIŚMY I ŁOWILIŚMY DUŻE RYBY. mAŁOLACTWO TEGO NIE PAMIETA. Nikt nie mówił o bagienkach tylko o ślepym jeziorku. Troche histori a nie tylko komórki.

Do Edka. Jak zawsze mylisz się. 1) Przeczytaj moje wyjaśnienie. 2)Nie narzekam na księży i 500+, tylko wskazuję pewne mankamenty. 3)Nie jestem lewakiem. 4)Gdzie Twoja aktywność w moim temacie o katastrofie smoleńskiej. Tam możesz się wykazać, tylko proszę nie pisz już o lewactwie, bo jesteś znany z tego na cały forum, a to jest już po prostu komiczne. Zakładam, że jesteś obrońcą teorii zamachu, a teraz co Panie Edek brakuje argumentów na obronę poczynań PiS-u? Daro (ten właściwy)

sprawa jest prosta : starsi mówili ślepe jeziorko , dla ciut młodszych były to zawsze bagienka ,a ktoś nie wniknął w jedno i drugie i nazwał parkiem Solidarności, która dawno straciła swoje ideały i pewnie niedługo postawi pomnik jakiegoś polityka, który zasłynął pewnie tylko z tego, że zginął w katastrofie , bez spinek , pozdro

Do właściwego Daro: a znasz Ty lub ktokolwiek zna, lewaka który się do tego przyznaje. Ja takich nie znam, więc ich wskazuję i opisuję. Solidarność, to jest to co w ostatnich latach zdarzyło się nam Polakom najpiękniejszego, co by nie mogło się zdarzyć bez naszego papieża Polaka. Nazwanie tym imieniem czegokolwiek jest wielkim wyróżnieniem i zaszczytem, więc cieszmy się z tego miejsca i upiększajmy go. Dawne zwyczajowe nazwy niech sobie funkcjonują ale nowe pokolenie Grajewian niech ma w pamięci Solidarność. Wbrew pozorom młodzież polska jest patriotyczna i szanuje wiarę ojców.

A nie, bo Dolinka...;-)

jestem duzo ponad 60-ciolatką i rodowitą grajewianką zawsze było to ślepe jeziorko a tę nazwę słyszałam jeszcze od moich dziadków

Moi rodzice, którzy urodzili się tuż po wojnie też nazywali to ślepym jeziorkiem, ja nazywam bagienka ale to już jest wymysł młodszego pokolenia raczej. Ale rzeczywiście fajnie by było park nazywać jak ludzie nazywają a nie nadać parę lat temu nazwę, która i tak przez większość mieszkańców nie jest używana.

Mieszkałem od dzieciństwa na Broniaku,zimą graliśmy w hokeja na zamarzniętych jeziorkach,wiosną i latem budowaliśmy szałasy,strzelaliśmy z łuków.Zawsze mówiliśmy,że idziemy na ślepe jeziorko lub w skrócie na bagienka.I tyle.



Mieszkałem na ul.Dolnej z górą 40 lat tam spędziłem dzieciństwo i zawsze gdy szliśmy na łąki bawić się lub grać w piłkę mówiło się że idziemy na ślepe jeziorko.Proszę niech tak pozostanie.

Ludzie czy wy zawsze musicie sprowadzac wszystko do jednego mianownika ,czyli do polityki .Jestem grajewianka i od najmlodszych lat odkad pamietam to miejsce nazywano slepym jeziorkiem ,a pozniej bagienkami ,a ze teraz nosi nazwe Parku Solidarnosci to mi wcale nie przeszkadza.Moim zdaniem jezeli cos komus nie pasowalo to trzeba bylo reagowac predzej,a nie teraz macic.Wszystkim bez wzgledu na przynaleznosc do roznych partii i podzialy polityczne zycze zdrowych i wesolych swiat .

Szanowna "Młodzieży", nie jestem adwokatem żadnego Daro, ale prawda jest taka, ze jako mały chłopiec mieszkający przy ul. Białostockiej 9 (obecna wojska Polskiego) chodziłem z kolegami, potajemnie przed rodzicami, na "ślepe jeziorko". Moi rodzice zabraniali mi tam chodzić, bo teren był bagienny więc było niebezpiecznie.

edek- ja sie przyznaje, ze wole byc lewakiem niz skrajnym prawicowcem !

Do edek, pragne ciebie zapewnic ,ze w kazdych dyskusjach z twoim udzialem , ja rowniez czuje sie automatycznie "lewakiem".

Co do "jeziorka", to proponuje zrobic glosawnie
wzorujac sie na - Katowicach i Stalinogrodzie.

A dla mnie, o ile dobrze pamiętam to zawsze były „bagienka”, a mam już swoje lata. Natomiast „Ślepe jeziorko” jeśli już, to było albo w tym miejscu gdzie dzisiaj pobudowany jest sklep Tesco i Biedronka, albo może trochę dalej przy ulicy Wilczewo.

Do edek -"Wbrew pozorom młodzież polska jest patriotyczna i szanuje wiarę ojców."- co ma wspolnego patriotzym z szanowaniem (wyimaginowanej) wiary ojcow ?!

Nie wiem czy ktos pamieta jak dziatowie opowiadali taka legende ze na slepym jeziorku stal kosciol ktory zapadl sie pod ziemie i powstalo slepe jeziorko moze zrobic wykopaliska.

Coś tam może i stało ? Podczas ostatnich prac remontowych pewien Pan znalazł ciekawy krzyż ,przypomina trochę Celtycki ale nim nie jest tak gdybam .Jest na nim wizerunek kielicha komunijnego i pisze coś po łacinie ,przewalilem internet i takiego jeszcze nie znalazłem . Jestem zbieraczem staroci i dlatego do mnie trafił ,kosztował mnie 100 zł rzecz ciekawa może to oddam do naszego muzeum .

Do ,,grajewiaka"tez o tym slyszalam moja babcie kiedys opowiadala i mowila ze dobrze to pamietala mowila ze w pewnych miejscach nie ms dna i dla tego do dzis noe mozna zasypac ,,bagienek"a kosciol byl i poszedl na dno,ciezar zrobil swoje

Ten krzyż a raczej pamiątka komunijna bo tak teraz sobie dumam trawiła do mnie we wrześniu ubiegłego roku i to juz za późno by jakiejkolwiek prace odkrywcze prowadzić ,są też uzasadnione działania by takich zdarzeń nie upowszechniać ,to wstrzymuje prace i generuje koszta

I to jest legenda o ślepym jeziorku izatopionym koście ,tez słyszałem

Bardzo dobrze , że te wasze ślepe jezioro ma nazwę.
Ważne , że jest ładnie . Jak to wszystko poszanujemy będzie ok.

właśnie też od mojej babci słyszałam, że tam stał kościół ale bagna go wciągnęły. Próbowano te bagna zasypywać, ale nic to nie dało. Może dlatego na tym terenie nie można nic zbudować tylko jedynie jakiś park zrobić. Generalnie plac faktycznie przypomina jakby tam było nawet jakieś jezioro, które albo osuszono albo wyschło, postawiono tam kościół, potem woda podeszła, zaczynało robić bagno, wode ciężko było usunąć i kościół poszedł na dno. Trzeba by było moze faktycznie poszperać w historii.

Ślepe jeziorko to odwieczna nazwa tego miejsca, jeszcze tuż po wojnie było tam spore jezioro z wyspą. Dopiero po melioracji pozostały resztki jeziora i bagienne tereny. Fakt najstarsi mówili, że są to miejsca bez dna. Melioracja spowodowała osuszenie jeziora przy ulicy Ełckiej i częściowo Brajmura. Nie myślano perspektywicznie. Fajnie byłoby mieć 3 jeziora w obrębie miasta. A teraz w czasach suszy możemy pluć sobie w brodę.

Slepe Jeziorko i koniec. Nie zmieniajmy na sile swiata. Serce boli zr ktos zmienil nazwe naszego slepego jeziorka, dla mlodszych ( bagienka ).

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.