Kultura i rozrywka

  • 6 komentarzy
  • 10690 wyświetleń

Żywa szopka w Radziłowie

          Aktywni, pełni charyzmy i zapału do pracy księża z parafii pw. Świętej Anny w Radziłowie po raz kolejny ułatwili swoim parafianom i gościom przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia, tym razem poprzez utworzenie... prawdziwej żywej szopki pod kościołem parafialnym.  Jest to druga tego typu szopka w diecezji łomżyńskiej.   

            W ostatnich dniach adwentu oczy wszystkich wiernych wchodzących tudzież wychodzących z kościoła kierowane były na drewnianą konstrukcję pokrytą słomą i przypominającą naturalnych wymiarów szopę. Tuż przed Pasterką szopka zapełniła się prawdziwymi- żywymi- zwierzętami, wśród których znalazły się konie, kozy, owce, kaczki. Zwierzęta te udało się zgromadzić dzięki życzliwym parafianom, którzy wypożyczyli swój dobytek, by zebrany w stajence pozwolił wszystkim wiernym lepiej wyobrazić sobie okoliczności, w jakich narodził się Bóg-Człowiek. Środek szopy zajmuje spory żłób, a w nim sianko, które najzupełniej spokojnie podjadają sobie zwierzęta wcale nieświadome zaszczytu, jaki ich dostąpił. Tuż nad żłobem usytuowano naturalnych wymiarów postacie Maryi, św. Józefa i Dzieciątka- jedyne sztuczne elementy całości.

         Mimo że Radziłów jest parafią rolniczą i zwierzęta gospodarskie nikogo nie dziwią, do szopki ściągają dosłownie tłumy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Liczni robią sobie pamiątkowe zdjęcia, gładzą głowy końskie, podziwiają harmonię, w jakiej przebywają zwierzęta, a żyją one naprawdę zgodnie. Na parkingu kościelnym zatrzymują się samochody z „obcymi” rejestracjami, bo ktoś komuś przekazał, że prawdziwą stajenkę betlejemską można zobaczyć tu, w Radziłowie.

         Jako parafianka wyrażam głęboki podziw zarówno dla księdza proboszcza Jacka Schneidera, jak i dla wikariusza Jarosława Truszkowskiego za pomysłowość, chęć do działania i aktywność. Za wszystkie dobre i owocne inicjatywy z serca dziękuję!

 Elżbieta Jurska

Komentarze (6)

Byłam tam i ją widziałam, naprawdę śliczna. Gratuluje takiej pomysłowości

nie byłam nie widziałam ale pewnie była śliczna

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.