piątek, 29 marca 2024

Kraj

  • 4 komentarzy
  • 830 wyświetleń

Zmiany na lekcjach wf.

Samorządy mają zadbać o to, aby uczniowie mieli z czego wybierać chodząc na lekcje wf. Kuratoria skontrolują jakość zajęć i frekwencję.
MEN chce zmienić lekcje wf tak, żeby uczniowie zamiast przynosić zwolnienia lekarskie obudzili w sobie pasję sportową. Ma to zapewnić nowa podstawa programowa zajęć wychowania fizycznego.

- Naszym celem jest wykształcenie w uczniach nawyku uprawiania sportu także po szkole i później w dorosłym życiu. Aby tak się stało muszą polubić lekcje WF-u. Dlatego chcemy, aby były one jak najbardziej atrakcyjne, jak najbardziej zróżnicowane – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej przygotowanej przez MEN, każda szkoła będzie miała swobodę w organizacji lekcji wychowania fizycznego w zależności od lokalnie występujących warunków. Lekcje wf będą podzielone na dwie części: lekcyjną i pozalekcyjną. Obecność na obu typach zajęć będzie obowiązkowa.

Jednak na zajęciach pozalekcyjnym szkoła i rodzice zdecydują o wyborze jednego z bloków tematycznych, wśród których znajdą się profile: sportowy, rekreacyjny, turystyczny, taneczny oraz edukacja zdrowotna. O to, żeby uczniowie mieli z czego wybierać, będzie musiał zadbać organ prowadzący szkołę, czyli samorząd. Kuratoria będą kontrolowały, czy zajęcia są atrakcyjne, czy uczniowie chętnie w nich uczestniczą. MEN chce przeznaczyć na to pieniądze z funduszy europejskich.

Jak informuje MEN, w klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone będą jedynie w systemie szkolno-klasowym w wymiarze czterech godzin tygodniowo. W klasach IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum na tydzień przypadną dwie lekcje w systemie szkolno-klasowym i dwie lekcje w systemie pozalekcyjnym. W szkole ponadgimnazjalnej liczba zajęć w systemie szkolno-klasowym zmniejszy się do jednej godziny tygodniowo a ilość zajęć fakultatywnych pozostanie taka sama.

Projekt podstawy programowej dla wychowania fizycznego jest dostępny na stronie internetowej MEN www.reformaprogramowa.men.gov.pl

Komentarze (4)

Tytułem uzupełnienia: to są założenia z podstawy programowej, która w szkołach ponadgimnazjalnych wejdzie w życie w 2012 roku.
Albo i nie wejdzie - bo jest dosyć powszechnie krytykowana.

Czy MEN choć przez chwilę pomyślał o tym, że szkoły nie mają sal gimnastycznych i boisk? Dlatego uczniowie nie chcą chodzić na W-F. Jak zwykle górnolotne ideologie w oderwaniu od rzeczywistości.

te pozalekcyjne to po szkole ???

Co ta ma w ogóle być?? Wzięli by sie za budowę boisk a nie zamieniają lekcje w-f w jakieś wykłady i to pozalekcyjne. Gdzie oni mają łeb. Myślą że dzieciaki wolą słuchać wykładów niż grac w piłkę itp.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.