Pod takim hasłem odbyły się lekcje historii i wiedzy o społeczeństwie w dniu 13.12.2021 w ZS w Wojewodzinie. Rozmowa nauczająca, dyskusja, oglądanie dokumentalnych materiałów filmowych to najlepsze formy przekazu prawdy historycznej o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z wartościami i ideą ruchu solidarnościowego oraz budzenie szacunku dla rodaków podejmujących walkę o wolność suwerenność Ojczyzny. Kluczowe pytania, na które starali się odpowiedzieć uczniowie to...
1.Dlaczego władze PRL zdecydowały się na wprowadzenie stanu wojennego?
2.Jakie konsekwencje spowodowało wprowadzenie stanu wojennego?
3.Czym charakteryzowało się życie Polaków w okresie stanu wojennego?
Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziło głośne czytanie relacji i wspomnień naocznych świadków wydarzeń stanu wojennego. Uczniowie bardzo wzruszyli się słuchając fragmentów książki "Miałam syna Emila wywiad rzeka z Krystyną Barchańską Wardęcką". Jest to przejmująca rozmowa z matką 17 letniego chłopca, ucznia warszawskiego liceum, który wraz z kolegami dokonał przeprowadzonej na wzór AK brawurowej akcji na pomnik Dzierżyńskiego. Jest to wstrząsającą opowieść o rozpaczy rodziców po stracie syna zamordowanego przez bezpiekę. To i inne dramatyczne wydarzenia stanu wojennego oddziaływały na wyobraźnię uczniów.
Uważam, że nauczanie przez przeżywanie to świetna metoda kształtowania patriotycznej osobowości uczniów.
Pamiętajmy młodzi Polacy - Uczniowie aby zapalone światło wolności nigdy nie zagasło. Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego. Złóżmy im hołd.
Aniela Sypytkowska nauczyciel historii w ZS w Wojewodzinie
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)