Z roku na rok wzrasta świadomość dotycząca higieny i zarazków, które przenosić się mogą nawet na...podeszwie buta. Fakt ten zdaje się zaskakujący, lecz jest on jak najbardziej prawdziwy. Chociaż człowiek nie ma zazwyczaj bezpośredniego kontaktu z wieloma miejscami, ze względu że nie dotyka on rękami wielu powierzchni – jednak robi to butami. Podeszwa buta jest idealnym transportem dla rozmaitych zarazków, gdyż to właśnie dzięki niej mogą roznosić się w wiele miejsc. Na podeszwach może być 421 000 różnych form szkodliwych dla organizmu drobnoustrojów - najczęstsze z nich to bakterie coli.
Badania wykazały, że jeżeli nosi się buty dłużej niż miesiąc, istnieje prawie stuprocentowe prawdopodobieństwo, iż na podeszwie nagromadzone są bakterie kałowe. Zdejmowanie lub wymiana obuwia po powrocie do domu to konieczność, jeżeli ma się obniżoną odporność lub cierpi się na rozmaite alergie - podeszwa buta przenosi również alergeny oraz pleśń, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wydeptywane w podłogi bakterie są szczególnie niebezpieczne dla raczkujących dzieci - a później dla ich rodziców. Jednym z najbardziej oczywistych symptomów zakażenia są dolegliwości jelitowe, a także gorączka i bóle głowy. Proces zapobiegania bakteriom jest prosty, jednak początkowo może być ciężko wdrożyć go do swoich nawyków - jeżeli jest taka możliwość, zależy zawsze zdejmować buty po powrocie do domu lub posiadać obuwie zmienne. W przestrzeni publicznej istnieje kilka akcesoriów, które napotykamy na swojej drodze prawie codzienne. Najpopularniejsze są przede wszystkim specjalne maty podłogowe, których głównym zadaniem jest blokowanie wszelkich drobnoustrojów, a także minimalizowanie ryzyka poślizgnięcia się (szczególnie w zimie).
Maty podłogowe skonstruowane są przede wszystkim z mikrowłókna, którego zadaniem jest czyszczenie podeszwy i tym samym zatrzymywanie rozpowszechniania się inwazyjnych drobnoustrojów. Jest to najpopularniejsza z mat, jednak wyróżnia się jeszcze zrobione ze splotów włókna nylonowego, ostrego włosia (wykonanego na bazie ostrej żyłki), włókna bawełnianego czy przetworzonych sieci rybackich. Tego rodzaju materiały mają właściwości absorpcji wody i piasku, przez co świetnie zatrzymują tak zwane „podwórkowe drobnoustroje”, w żaden sposób nie uszkadzając przy tym podeszwy buta. Jest to świetne rozwiązanie zarówno przed wejściem do własnego domu, jak i przed przekroczeniem progu obiektu publicznego. Maty doskonale sprawdzają się również w przejściach między jedną halą a drugą - inwestorzy coraz częściej szukają akcesoriów tego typu. Maty wejściowe antypoślizgowe oferuje między innymi firma Elis - lider branży wynajmu i serwisu tekstyliów, który posiada w asortymencie sprzęt chroniący przed jakimikolwiek drobnoustrojami. Kupując w sprawdzonych miejscach z nienaganną opinią otrzymuje się niepisaną gwarancję sukcesu.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)