Wiadomości

  • 34 komentarzy
  • 11444 wyświetleń

Zakorkowane chodniki

- Ja chciałbym poruszyć sprawę parkowania samochodów na chodnikach. Nie da się nie zauważyć, że w Grajewie nagminnie parkuje się auta na chodnikach, a z tego co wiadomo chodniki są przeznaczone dla pieszych. Dlaczego więc kierowcy robią sobie z nich parkingi a ludzie muszą się przeciskać i uważać czy taki parkujący jeszcze przypadkiem ich nie przejedzie !!! To jest po prostu niedopuszczalne !!

Wojciech Formejster, komendant Straży Miejskiej w Grajewie:

- W 2006 r. same zgłoszenia od mieszkańców odnośnie nieprawidłowego parkowania stanowiły ok. 30 proc. wszystkich spraw. Na pewno jest to dużo, ale trzeba zaznaczyć, że od momentu wejścia Polski do UE na ulicach, również w Grajewie przybyło sporo samochodów. W związku z czym mieszkańcy oraz piesi powinni wykazać się dobrą wolą. Kierowcom przypominam, że w miejscu gdzie nie obowiązuje zakaz parkowania, samochód musi zostawić 1,5 metra chodnika dla przechodniów, po drugie parkować należy do krawędzi wzdłuż chodnika, a nie w poprzek. W miejscu, gdzie obowiazuje zakaz - parkowanie jest niezgodne z prawem. W miesiącu styczniu br. za nieprawidłowe parkowanie na chodniku ukaraliśmy jedną osobę mandatem w wysokości 100 zł plus 1 punkt karny.  
 
Jeżeli jesteś świadkiem bezprawnego parkowania samochodu-zgłoś to ! Dzwoń pod nr 997 lub do Straży Miejskiej tel. 272 76 90.

e-Grajewo.pl

Komentarze (34)

wybudujcie parkingi w mieście i nikt nie będzie parkował na chodnikach!

Ja mieszkam przy ulicy Szpitalnej i muszę stwierdzić ,że nagminnie to ludzie chodzą ulića nie uznajac chodników. Więc sprawa parkowania samochodów na chodnikach jest uzasadniona. To tak w ramach żartu.

trzeba zburzyć sztyblewo i wybudować porządny parking.Plaga będzie miała robotę, odśnieżanie .

znam miejsce w grajewie gdzie nagminnie sa stawiane samochody ba nawet jeden to podjezdza do znaku zakaz zatrzymywania sie i postoju, trzeba zaczac od tego ze znaki sa poustawiane chyba na lapu capu bo tam gdzie by sie przydaly to ich nie ma ;]

dlaczego mam dzwonic straz miejska utrzymuje sie z naszych podatkow niech patrzo swojej pracy

a niby gdzie parkowac na ul.Wojska Polskiego ?? jedyny parking jaki tam jest to przy kinie i banku, wiec nie ma co sie dziwic ze ludzie parkuja na chodnikach, w calym miescie brakuje parkingow.A tak szczerze to rzeczywiscie w Grajewie tyle osob spaceruje po miescie ze naprawde tworza sie korki...

ludzie nie przesadzajcie ja jestem osobą bez samochodu i mi osobiscie nie przesadzają samochody parkujace na chodnikach , chyba ze kierowca zastawi cały chodnik tak ze nie mozna przejsc ale to sie zadko zdaza . Wiec niech sobie stawiaja tylko rozsądnie bo gdzie maja parkowac przeciez w Grajewie nie ma parkingów a te co są to smieszne na pare autek ,pozdrowionka IDA

II. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach - Zatrzymanie i postój

Art. 46.
Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Art. 47.
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
Art. 48.
Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli pozostawiono go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża jego bezpieczeństwu.
Pojazd może być unieruchomiony na koszt właściciela przez zastosowanie urządzenia technicznego do blokady kół, jeżeli pozostawiono go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża jego bezpieczeństwu.
Art. 49.
Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania,
2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem,
3) w tunelu, na moście lub na wiadukcie,
4) na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię,
5) na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni,
6) w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd,
7) na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu,
8) na pasie między jezdniami,
9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości,
10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu,
11) na drodze (ścieżce) dla rowerów.
Zabrania się postoju:
1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej,
2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu,
3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską,
4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu,
5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.
Zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.
Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.


masz tam znak zakazu, jeżeli nie to poczytaj

a gdzie mają parkować??nie ma parkingów w grajewie wiec to nie ich wina mi osobiscie to nie przeszkadza ciekawe gdzie wy byscie parkowali

Do Pana komendanta: Proszę podać mi przepis na podstawie którego straż miejska wystawia mandaty hę ? Ja bynajmniej takiego nie znam. Więc może dajcie ludziom spokój i nie dokuczajcie ludziom. Czy brakuje wam prawdziwych bandziorów, przed którymi trzeba chronic mieszkańców Grajewa. Zorganizujcie patrole wieczorne i nocne a kierowców zostawcie w spokoju (no oczywiście nie dotyczy to pijaków, ale tacy nie maja prawa nazywac sie kierowcami). A co do parkowania to sprawa jest oczywista: brak parkingów, brak chodników, o czym tu mowić.

Ty Mario C. kto kurna bedzie czytal twoją wypowiedz :D

za parking trzeba płacić, wiec barany parkują na chodniku przy szpitalu,bo załują 2 zł.przechodzac przez pszejście dla pieszych nie widać nadeżdżających samochodów,i co ma zrobić pieszy?tam potrzebna jest straż miejska ,niech karze mandatami.

Drodzy grajewianie!!! Jest miasto na Śląsku - Żory,gdzie nierobów ze Straży Miejskiej rozwiązano, a zatrudniono więcej policjantów.

Ja jestem jak najbardziej za tym aby powstaly nareszcie jakies ludzkie parkingi a chodniki zostawic dla pieszych!!!!
Podjezdza Ci taki pod same schody np.kina i zostawia auto prawie ze na srodku chodnika chociaz z boku ma przeznaczaony na to parking !!

Ludzie darujcie i nie robcie gorszej wioski...

Zbulwersowala mnie postawa strazy miejskiej . w u.r. przy biedronce bylem swiadkiem karania przez straz miejsko jakiegos wiesniaka,ktory zaparkowal swoj samochod na miejscu dla inwalidy.mam pytanie,po pierwsze;nie widzialem jeszcze,azeby jakis inwalida tam parkowal. po drugie,rzadko kiedy jest tam w szczycie miejsce do zaparkowania. a to jedno miejsce stoi ciagle wolne,a straz miejska plony zbiera.chya nie tedy droga do zwyciestwa

A ja proponuje postawic kwietniki na chodnikach(ul.wojska polskiego)tuz przy kraweznikach,tak jak bylo 15 lat temu,
co wy no to?

W wielu krajach stosuje sie prosta metode, ogranicza sie dozwolona predkosc i zezwala na parkowanie po jednej ( lub obu ) stronach ulicy. Czemu nie u nas ???!!!

Popieram to zatrzymywanie sie na chodnikach bo sama tak robie,mam blisko do sklepow i nie tylko,a osoby sprzeciwiajace sie temu!! kupcie sobie auto to zobaczymy czy nie skorzystacie z takiego postoju?Po co te glupie komentarze??

Ludzie wy chyba nie macie nic innego do roboty. Niby gdzie zmotoryzowani mają parkować samochody.

Wiecej parkingów a nie bedzie samochodów na chodnikach!!! Gdzie ma postawic samochod osoba ktora np idzie na zakupy do "Marketu Bożenna" (? Najblizszy parking jest przy kinie wiec to chyba malo logiczne i racjonalne zeby szla taki kawal z samochodu do sklepu i potem spowrotem z zakupami??? Ludzie troszke zrozumienia i tolerancji dla innych!!!

Do ????
Ty masz blisko do sklepow a kogo to obchodzi?!?! I wlasnie po co wystawiasz tu glupie komentarze???

Do
"Japa" i "grajewiaka"
SUPER POMYSLY !!!!! Postawic kwietniki na chodnikach wtedy upiekszy sie jakos Grajewo a ludziom dac parkowac na ulicy wkoncu jest ona przeznaczona dla aut!!! Zwolni sie wtedy predkosc i bedzie mniej wypadkow !!!!

DO GRAJEWIANINA ODNOŚNIE MIEJSCA DLA INWALIDY PRZY BYLEJ BIEDRONCE; JESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZA KARANIEM TAKIEGO PEŁNOSPRAWNEGO KIEROWCY;PEWNIE SAM CZĘSTO TAK ROBISZ PARKUJESZ NA MIEJSCU PRZEZNACZONYM DLA INWALIDÓW TAKIM JAK TY TO PO 1000 ZŁ MANDATU BYM NAWET DAWAŁ BO TO TOTALNY DEBILIZM I BRAK SZACUNKU DO TYCH OSÓB TAK BARDZO DOŚWIADCZONYCH ŻYCIOWO

Do grajewiaka ten temat z likwidacją strazy byl juz przerabiany;Policji i tak nie przybylo po takiej likwidacji. Po pewnym czasie znowu powołują bo pomysł z likwidacją był nietrafiony. Co do samej likwidacji w Zorach to wyjasnij więcej a nie wprowadzasz ludzi w błąd. Chyba od tutejszej mandat wyłapałeś!!!!!!!

coś mi się wydaje, że próbuje się dyskryminować kierowców poprzez ograniczanie predkości, karanie za zatrzymanie się i parkowanie, wprowadzanie opłat za parkowanie (szpital) itp. Zmotoryzowani mieszkańcy kupili sobie te samochody aby usprawnić sobie życie. Ktoś chce im to utrudnić.

Do kierowcaaa jak idziesz do Marketu Bozena to mozesz zostawic auto gdzies na Bronieskiego przed blokiem i przejsc sie kawalek troche ruchu nie zaszkodzi!!!!

zróbcie parkingi a nie będzie chodników .Patrzycie tylko jak ukarać a kierowców macie gdzies .

Dod diese jak se kupiłeś auto, to niestety musissz ponosić koszty jego utrzymania. A kawałeczek do przejścia od auta do sklepu wpłynei dla Twojego dobra.

jak wyzej wspomniał pan komendant straży miejskiej na chodniku należy zostawić 1,5m przejścia dla pieszego.chodnik na ul.wojska polskiego ma 5m szerokości a samochód 1,5m,może troche więcej.tak więc pieszemu zostaje i tak jeszcze autostrada:)

Problemem jest brak miejsc do parkowania.........najlatwiej karac mandatami...

Popieram pomysl "Japa"a tak wogole to moze postawic parkometry na ulicach i zaczac na tym zarabic zamiast na mandatach.

przed kazdym blokiem jest miejsce do zaparkowania a jak taki market jak bozena to juz nie nazekajcie ze nie ma gdzie zaparkowac tylko ludzie sa leniwi zeby dali rade to samochodami by jezdzili po sklepie przeciez jest kolo marketu bozena osiedle broniewskiego i tysiac lecia i tam jest miejsce bo tam pob tymi blokami nie ma takiego tloku zeby ludzie nie mieli gdzie zaparkowac

to jest smieszne co wy tu piszecie jak ktos chce isc do marketu bozena to i przyjdzie z centrum i nie narzeka

RACJA XXXX
To prawda co piszesz !!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.