Warto przeczytać

Zakazy dla ciężarówek: co warto wiedzieć?

W celu zwiększenia przepustowości i bezpieczeństwa na drogach wprowadzone zostały przepisy zakazujące ruchu ciężarówek w określone dni. Kiedy one obowiązują i co należy o nich wiedzieć?


  

Zakazy dla ciężarówek w dni ustawowo wolne od pracy

Zgodnie z rozporządzeniem zakazy dla ciężarówek dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton. Nie dotyczy to autobusów. Ograniczenie ruchu ciężarowego obowiązuje w dni ustawowo wolne od pracy oraz w dni je poprzedzające. W następujące święta zakaz przypada w godzinach od 8 do 22: 1 stycznia – Nowy Rok, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie. Również w święta ruchome, czyli pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, pierwszy dzień Zielonych Świątek oraz dzień Bożego Ciała obowiązują takie ograniczenia. W dni poprzedzające dni ustawowo wolne od pracy zakazy obejmują godziny od 18 do 22. Nie dotyczy to jednak świąt Bożego Narodzenia, Nowego roku i Bożego Ciała.

Zakazy wakacyjne i inne

Jakie obowiązują zakazy ruchu dla ciężarówek w Polsce? Oprócz ograniczeń w dni świąteczne firmy transportowe muszą przestrzegać także dodatkowych zakazów. Dotyczą one okresu wakacyjnego, gdy ruch na drogach jest zwiększony z powodu wyjazdów i powrotów z wypoczynku. Obowiązują one od pierwszego piątku przypadającego w wakacje, aż do ostatniej wakacyjnej niedzieli. Ograniczenie w ruchu drogowym w tym czasie obowiązuje w piątki, soboty i niedziele. W piątki zakaz poruszania się obejmuje godziny od 18 do 22. W soboty – od 8 do 14 godziny, a w niedziele od 8 do 22. Poza tymi godzinami ruch osobowy na drogach jest znacznie mniejszy. Kolejne ograniczenia dotyczą rozporządzeń poszczególnych miast – do coraz większej ich liczby ogranicza się, a nawet całkowicie zakazuje wjazdu samochodów ciężarowych. Przed wyjazdem ciężarówki w trasę firma transportowa powinna upewnić się zatem, czy takie embargo istnieje dla danej miejscowości – może bowiem okazać się, że niezbędne jest uzyskanie zezwolenia od miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Nie wolno także zapominać o tym, że kierowca musi stosować się również do ograniczeń wynikających ze znaków drogowych.

  

Kogo nie dotyczą zakazy?

Nie tylko autobusy wyłączone są z zakazu poruszania się po drogach w dni świąteczne. Rozporządzenie wprowadza inne wyjątki, do których należą pojazdy Policji, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,Biura Ochrony Rządu, pogotowia technicznego, jednostek ochrony przeciwpożarowej, jednostki służb ochrony radiologicznej i ochrony przed skażeniami, pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, ratownictwa chemicznego, a ponadto usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych. Wyłączone z zakazu są także auta ciężarowe przewożące przesyłki pocztowe, żywe zwierzęta i produkty szybko psujące się – także żywnościowe. Zakaz nie dotyczy ponadto ciężarówek uczestniczących w obsłudze imprez masowych oraz używanych przy budowie dróg ani pracujących na potrzeby skupu mleka, zbóż lub zwierząt. Zwolnione są ponadto pojazdy wolnobieżne używane do prac rolnych i ciągników rolniczych. Auta wracające po wykonaniu przewozów międzynarodowych do kraju poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy również wyłączone są z zakazu.

Ograniczenia w ruchu drogowym mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dlatego należy ich bezwzględnie przestrzegać. Za łamanie przepisów ograniczających ruch na drogach grożą wysokie mandaty.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.