Zadbaj o wygląd swoich nóg zanim wyjdziesz na plażę
Żylaki kończyn dolnych problem społeczny i leczniczy
żylaki kończyn dolnych to choroba polegająca na poszerzeniu żył powierzchownych w wyniku niewydolności żył powierzchownych, spowodowanych niewydolnością tzw zastawek w głównych pniach żył powierzchownych. Ta niewydolność jest spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi ,oraz nieprawidłową higieną naszego życia, pracy. Pozycja długotrwała stojąca, siedząca sprzyja powstawaniu żylaków. Często jest to sytuacja nieunikniona w przypadku np.: ciąży. Jeżeli są już żylaki ,to mogą być ich powikłania i to nawet groźne.
Wśród tych powikłań można wymienić pokrótce np owrzodzenia kończyn dolnych powodujące inwalidztwo bardzo trudne do leczenia, rzadziej zatory płucne kończące się śmiercią Ktoś kto ma żylaki na pewno wcześniej czy później będzie miał owrzodzenia. Ostatecznie ,jeżeli są żylaki to należy je leczyć.
Są różne sposoby leczenia żylaków
Najstarszą jest metoda operacyjna-inwazyjna ( niedługo pójdzie w zapomnienie) polegająca na inwazyjnym usunięciu żyły głównej powierzchownej tzw safeny oraz wykonaniu kolejnych nacięć poszerzonych żylaków. W metodzie operacyjnej niestety nie można uniknąć szpecących blizn mimo stosowania techniki kosmetycznej.
Do leczenia w pierwszym etapie niewydolności żylnej czyli tzw .pajączków można zastosować laser.
Stosuje się również leczenie farmakologiczne, ale w sytuacji ,gdy nie można wykonać nic więcej i wszystkie metody inwazyjne zawodzą lub nie można ich zastosować.
Najnowszą i powszechnie stosowaną na świecie metodą jest to metoda obliteracji/skleroterapii (słowa równoznaczne) ,ale stosowana przez dobrego specjalistę, ponieważ nieodpowiednio stosowana również może spowodować groźne powikłania. Obliteracja jest to metoda nieoperacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych. Metoda ta polega na podaniu specjalnego środka obliteracyjnego do światła chorego naczynia żylnego ,w specjalny sposób ,w celu wywołania kontrolowanego stanu zapalnego w następstwie którego dochodzi do zarośnięcia tego naczynia i wyleczenia.W tym leczeniu konieczne są specjalne urządzenia. Każde badanie powinno być poprzedzone wykonaniem USG Dopler .Chore naczynia można w tym badaniu uwidocznić. Metoda obliteracji jest metodą bezpieczną ,a powikłania mogą wystąpić tak jak przy każdym zabiegu ale są dużo rzadsze.
Tak więc obliteracja jest alternatywną mało inwazyjną metodą leczenia żylaków. Po obliteracji nie ma szpecących blizn.Po obliteracji konieczne jest tzw .kompresoterapia czyli stosowanie ucisku przy pomocy specjalnych bandaży lub specjalnych rajstop, pończoch lub podkolanówek. Czas ucisku zależy od rozległości żylaków.
Żylaki kończyn dolnych to też problem kosmetyczny, wszyscy wiemy ilu z nas szczególnie płci pięknej musi chować swoje nogi za grubymi rajstopami i ma obawy przed pokazaniem swoich łydek kiedy zaświeci słońce. Wszystkie zmiany te duże żylaki, średnie jak i małe pajączki można usunąć-wyleczyć.
Wychodząc naprzeciw potrzebom uruchomiliśmy poradnię chorób naczyń.
Od około dwóch lat w NZOZ-Medicus-zabiegi obliteracji/skleroterapii są wykonywane.
Wykonuje je lekarz chirurg Marcin Giaro który ma już duże doświadczenie w tej dziedzinie. Przed każdym badaniem wykonuje badanie Dopler żył aby osobiście dobrze ocenić zaburzenia przepływów żylnych u danego pacjenta. Miejsce podania środka obliterującego jest widoczne w specjalnej lampie fluorescencyjnej co daje też pacjentowi możliwość wglądu w to co robi chirurg. Zabiegi tego typu są mało inwazyjne ,szybko pacjent wraca normalnych czynności i nie pozostawiają blizn pooperacyjnych.
Tego typu zabiegi wykonywane są prywatnie, zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z cennikiem.
W miesiącu marcu stosujemy specjalne ceny z rabatem aby zdążyć zadbać o nogi przed nastaniem lata.
Informacje na stronie medicus.grajewo.com lub 86-272-4350 86-272-8452
piątek, 13 grudnia 2024
czwartek, 12 grudnia 2024
Komentarze (0)