środa, 28 lutego 2024

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 11252 wyświetleń

Za drogi internet !

Wnioski z prezentowanego wczoraj raportu Centrum im. Adama Smitha na temat kosztów korzystania z Internetu są porażające: surfowanie po sieci jest wciąż dla Polaków niezwykle drogą przyjemnością. Wielu z nas nie stać na coś, co w dzisiejszym świecie jest podstawą. Na drogim internecie tracą  klienci, społeczeństwo oraz przedsiębiorcy.


W przypadku szybkich, szerokopasmowych łączy drożej jest tylko na Słowacji (zestawienie według parytetu siły nabywczej). Jeśli łącza o średniej przepustowości - 512 kb/s - jesteśmy niechlubnymi liderami tej klasyfikacji, wyprzedzając nieco tylko tańsze Węgry i Czechy.
Autorzy raportu zwracają uwagę, iż polscy dostawcy internetu muszą w końcu obniżyć ceny, jeśli chcą zdobyć następnych klientów.

Eksperci Centrum zarzucają operatorom, że windują ceny ponad miarę. Ich zdaniem dla dostawców ważne są dziś jedynie krótkoterminowe zyski, a nie rozwój społeczeństwa informatycznego.

W opinii Centrum im. Adama Smitha ceny dostępu do internetu z powodzeniem mogłyby być - w ujęciu nominalnym - najniższe w Unii, gdyż nasz kraj ma najniższy dochody na jednego mieszkańca w UE.  Tańszy internet zwiększyłby popyt na usługi szerokopasmowego dostępu do globalnej sieci. Drogą do tego mogłyby być decyzje ograniczające monopol TP SA.


Stawki za internet (droga radiowa) w firmie PHU UNINET w Szczuczynie:
Przyłączenie - 50 zł brutto,
128 kb/s - 52 zł brutto,
192 kb/s - 62 zł brutto,
256 kb/s - 72 zł brutto,
512 kb/s - 86 zł brutto.

 
W Grajewie na os. Południe stawki za internet wynoszą od 50 do 80 zł brutto / miesięcznie, w zależności od transferu. Przyłączenie kosztuje - 1,22 zł brutto.


Natomiast firma PHU PC-et z Grajewa udostępnia internet od 50 zł (160 kb/s) do 75 zł (512 kb/s).e-Grajewo.pl

Komentarze (19)

zgadzam sie w 100% TAKIE CHELLO lub nawet ŚWIATŁOWODY W OLSZYTNIE są o wiele tańsze i mają mniejsze zakłócenia niż BAŁABAN albo tak sławna NEOSTRADA ...

Mają racje albo powinni zwiększyć szybkoś albo zmniejszyć cene

Tak,bo operatorzy korzystają z łącz Neoplus naszej kochanej telekomunikacji,no i jeszcze ten podatek vat,no po prostu kosmos.Ale cóż,ceny mamy unijne,tylko pobory wschodnie

Francja trzyma ceny trzeba sprzedać jeszcze rafinerie zakłady energetyczne reszte kopalni i można przeprowadzać się na Marsa jak kogoś stać

Pozdro dla "PC-ta". Za transfer 256 płacę 75 zeta.Znajomy w Łapach za to samo płaci 25.

a umnie na osiedlu koles mial glowe na karku, zalozyl nam intenret szybkosc jest super jak dla mnie i placimy po 20 zl miesiecznie. trzeba ruszyc glowa troche.

Net nie jest drogi, mam transfer 256 i płace 35zł. Oczywiście jeszcze mam zwrot z podatku. Trzeba tylko się zorientować w sytuacji na swoim terenie.

Ten klient ze sfery oferuje transfer,bodaj 256 kb/s za 35 zł/m-c,tylko minus,że instalacja kosztuje coś koło 180 zł,ale na pewno to po paru miesiącach się zwróci.Pozdrawiam

A u mnie użytkownicy mają transfer 720 kbs/120kbs za 26zł/m-c

Internet jest drgoi ale napewno wieu ludziom przydatny /!!!
doróżnych potrzeb uważam że w grajewie jest drogo i powinni to staowczo zmieniććć~!!!!!! ja płace za stałe łącz.ę ok 50zł :/

Czy jest naprawde aż tak drogi?

ja mam transfer 128 kbs i płace 58 zeta

Tak wogole to gdzie jest najtanszy internet, bo ja place za 192/64 50zl :| .., mozna prosic o jakies kontakty ?

siedzac w U.K place jakies 200zl za 10Mb/512KB ale tu sila pieniadza jest inna

do Mario: operatorzy jak juz tak ich nazywasz korzystaja z laczy polpak w sumie tez od tpsy wiec trzy kropki kropki trzy

Ja mam neta w PC-ecie place 50zl powinienem miec niby 160 kb/s, nie mam nawet 60 dupa z takim netem

Do mario

Albo z łącza dsl
tańsze i lepsze

ze co phu pc-et dlaje neta 160kb/s a 50zl was ******** chyba za 50zl masz only 64kb/s -.-

"Sebulbon" a jak to zmierzyles ??

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.