Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 12404 wyświetleń

Wzrost opłat komunalnych

Nowy rok przyniesie kolejne podwyżki. Tym razem dotyczyć one będą opłat za wywóz odpadów komunalnych. Podwyżki, które wejdą w życie z dniem 01.01.2008 r. są spowodowane czerwcowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Rozporządzenie to określa nowe stawki opłat za umieszczenie odpadów na wysypisku. Opłata ta wzrośnie z 15 do 75 zł. Oznacza to, że za opróżnienie najmniejszego kubła (o pojemności 110 l) mieszkaniec Grajewa będzie musiał płacić nie 5,50 zł - jak dotychczas – ale ok. 8,00 zł brutto.
Będzie to pierwsza tak duża podwyżka od czasu wprowadzenia opłat za korzystanie ze środowiska.

- Jesteśmy zmuszeni podnieść ceny, ponieważ w związku z rządowym rozporządzeniem znacznie wzrastają opłaty za składowanie śmieci na wysypiskach. Nie jest to w żaden sposób od nas zależne i zostanie wprowadzone w całej Polsce. Jesteśmy zmuszeni wprowadzać te podwyżki. Wysyłamy już aneksy do instytucji samorządowych, firm, osób prywatnych i informujemy o zmianach stawek  – wyjaśnia prezes Zarządu Mirosław Mielczarek (na zdjęciu)

- Na wysypisku obowiązują pewne zasady. Każdy samochód wjeżdżający na teren składowiska jest ważony. Cena z roku obecnego 2007 była ustalona w granicach 78 zł za składowaną tonę nieczystości komunalnych – tych jest najwięcej. Na tę cenę składa się m.in. opłata za korzystanie ze środowiska, uiszczana dla Urzędu Marszałkowskiego, która wynosi ok. 15 zł.  Od 01.01.2007 roku zapłacimy już nie 15 zł, tylko pięciokrotnie więcej bo aż 75 zł – tłumaczy kierownik Działu Usług Komunalnych Mariusz Popko.

Prawdopodobnie nie skończy się na 30% podwyżce. Śmieci będą drożeć, dopóki nie uruchomimy spalarni i programu segregacji odpadów. Pięciokrotna podwyżka cen za umieszczanie śmieci na wysypisku ma nas zachęcić do poszukiwania bardziej ekologicznych form przetwarzania śmieci np. do budowania sortowni i spalarni. Problem polega na tym, że segregacja i spalanie odpadów są bardzo kosztowne.

e-Grajewo.pl 

 

piątek, 19 lipca 2024

Weekend w Rajgrodzie

Komentarze (7)

niech puk otworzy skup surowcow wtornych ma ku temu warunki ludziom bedzie lzej

podwyzki beda a remontow mieszkan jak niebylo tak nie ma a pieniedzy za czynsz chca

Podnoszenie cen w naszym kraju uczy tylko sposobu omijania podwyżek. Ludzie będą częściej wywozić śmieci do lasu lub byle gdzie. A wszystko to, aby nie płacić. I czy naprawdę ktoś na tym skorzysta - nie! A ucierpi znowu przyroda.

popieram-skup surowcow wtornych,zachod wie co z tym robic,a jaka oszczednosc?A Polska? Za komuny skupowano np.butelki,makulature i jeszcze pare groszy mozna bylo zarobic,a teraz? do lasu,po rowach bo ludzi nie stac placic na wysypisku.

5,5zl a po nowym roku 8zl ? i niby 30% ??

wszyscy mowią o podwyszkach kiedy pójdą zarobki w górę

ciągle podwyżki może i w blokach są słuszne ale w domach wielorodzinnych z A.D.M-U ?????????? NIE WYMIENIĄ OKIEN CIĄGLE WIEJE PRZEZNIE A KASE TO UMIEJĄ BRAĆ

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.