Wycinanie laserowe w metalu to obecnie dominująca metoda obróbki. Co jednak sprawia, że jest lepszym rozwiązaniem od cięcia tlenem, wodą lub plazmą? Te trzy metody jeszcze niedawno były promowane jako niemal doskonałe, dlaczego więc dziś ich zastosowanie jest ograniczone?
Cięcie tlenowe to skuteczna metoda obróbki, która pozwala na ograniczenie strat materiału i tworzenie dość skomplikowanych kształtów. Jeśli chodzi o koszty, to są one atrakcyjne, jednak cięcie tlenem ma jedną zasadniczą wadę: nie sprawdza się przy obróbce arkuszy o grubości poniżej 25, czasem 20 milimetrów, jako że wtedy dochodzi do odkształceń, które powodują, że dokładność uzyskiwanych detali jest niezadowalająca. Niewiele elementów obrabianych faktycznie ma tak dużą grubość: większość jest zdecydowanie cieńsza, a wtedy cięcie laserem sprawdza się zdecydowanie lepiej. Eksperci z hmmsteel.pl jako górną granicę dla stali konstrukcyjnej podają 20 mm. Nie ma natomiast poważniejszych ograniczeń dolnych.
Porównując cięcie laserowe i cięcie wodą, trzeba zwrócić uwagę na zupełnie inną cechę, a mianowicie koszty. O ile precyzja cięcia wodnego jest naprawdę bardzo wysoka, to obróbka tą metodą jest bardzo kosztowna. O ile przy krótkich seriach lub pojedynczych elementach można jeszcze rozpatrywać to jako sensowną alternatywę, to już nawet przy średniej serii laser będzie pozwalał zdecydowanie oszczędzić, zapewniając bardzo dobrą precyzję cięcia nawet niezwykle skomplikowanych detali. Wycinanie laserowe w metalu jest też techniką powszechniejszą, co ma tę zaletę, że realizacja zamówień nawet w najlepszych firmach po prostu trwa krócej, a dobrych obrabiarek wodnych jest niewiele i zwykle ich obłożenie jest spore.
Wycinanie laserowe w metalu i cięcie plazmą pozwalają na uzyskanie podobnej precyzji, jednak poza wyższymi kosztami obróbki plazmowej, trzeba mieć też na uwadze, że niektóre materiały będą dość istotnie zmieniały swoją charakterystykę w bezpośrednim sąsiedztwie linii cięcia. Wiązka energetyczna lasera jest jeszcze bardziej skoncentrowana niż w przypadku plazmy, więc straty są minimalne, ograniczone do minimum jest też oddziaływanie na strukturę metalu wokół śladu. O ile w przypadku materiałów o niewielkiej grubości plazma faktycznie jest wydajnym rozwiązaniem, to już przy grubszych materiałach jest to metoda odrobinę mniej przewidywalna, bardziej czasochłonna, a i różnice w kosztach stają się wtedy aż nazbyt wyraźne.
Są oczywiście przypadki, w których obróbka wodą, plazmą lub palnikiem tlenowym może być metodą preferowaną, jednak w zdecydowanej większości przypadków zdecydowanie lepszym wyborem będą wycinarki plazmowe CNC – pozwalają na ograniczenie kosztów, przyspieszenie prac i zachowanie maksymalnej precyzji obróbki.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)