Obecnie na rynku dostępne są wózki wielofunkcyjne w zestawach 2w1, 3w1 oraz 4w1.
Wózek 2w1 to najtańsza z dostępnych na rynku opcji zestawów. Posiada uniwersalny stelaż, na którym – za pomocą specjalnych adapterów – można zamontować dziecięcą gondolę, a następnie siedzisko spacerowe. Pierwszy element przeznaczony jest dla dziecka od urodzenia do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Gondola wózek powinien mieć płaski materacyk osłonięty ściankami oraz obszerną budkę pokrytą filtrem UV, która skutecznie ochroni noworodka zarówno przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, jak i wiatrem, deszczem i śniegiem.
Dla starszego dziecka przewidziane jest siedzisko spacerowe. Należy pamiętać, że w spacerówce można przewozić dziecko, które potrafi już samodzielnie siedzieć. Dla zapewnienia użytkownikowi bezpieczeństwa, siedzisko posiada szelki bezpieczeństwa i poprzeczny pałąk, który jednocześnie zapewnia wygodę, gdyż dziecko podczas spacerów może na nim opierać ręce lub nogi. Budka powinna być rozszerzana, by wciąż zapewniać małemu pasażerowi osłonę na wypadek zmiennych warunków atmosferycznych, a także posiadać dodatkową wentylację, dzięki której spacery w upalne dni nie będą narażały go na przegrzanie. Przed zakupem warto sprawdzić, jaką maksymalną wagę posiada dany model. Wózek z udźwigiem 22 lub 25 kg, świetnie sprawdzi się w czasie spacerów przez cały okres wózkowania.
Zestaw 3w1 to powiększona o fotelik samochodowy z grupy wagowej 0-13 kg wersja wózka 2w1. Znajdujący się w zestawach 3w1 fotelik to tak zwane nosidełko. Zwykle stanowi ono pierwszy fotelik samochodowy, z którego korzysta dziecko. Warto wiedzieć, że nosidło to jedyny fotelik, który zapewnia noworodkowi właściwą pozycję podczas podróży autem. Noworodki mogą bowiem podróżować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy i jedynie w pozycji leżącej. Ponadto fotelik 0-13 to model o wąskim zakresie wagowym, a należy pamiętać, że tylko takie produkty da się idealnie dopasować do ergonomii dziecka, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo pasażera w czasie podróży.
Zestaw 3w1 jest o tyle wygodny, że na stelażu wózka można zamocować również nosidełko. Stanowi to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż ułatwia i usprawnia przemieszczanie się z noworodkiem również poza samochodem i nie wymaga budzenia go. Opcja sprawdzi się również w przypadku krótkich spacerów.
Na zestaw 4w1 składa się wózek gondola, cześć spacerowa, fotelik oraz dodatkowo baza do fotelika. Wówczas nosidełko montuje się na bazie zwiększającej jednocześnie bezpieczeństwo podczas podróży i funkcjonalność produktu. Niektóre bazy mają opcję obrotu, ułatwiającą umieszczanie dziecka w siedzisku i wyjmowanie go z niego po podróży.
Wybierając wózek 4w1, warto zwrócić uwagę, czy baza będzie kompatybilna z kolejnym po nosidełku fotelikiem samochodowym, w związku z czym posłuży dłużej, bo nawet do 4. roku życia. Wykorzystanie jednej bazy do dwóch fotelików to również ekonomiczne rozwiązanie, które nie wpłynie niekorzystnie na poziom bezpieczeństwa. Przeciwnie – niejednokrotnie pozwoli na dłuższy czas przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy.
Jeśli auto jest wyposażone w uchwyty ISOFIX, warto wtedy zdecydować się na wózek 4w1 z bazą ISOFIX. System ten minimalizuje ryzyko popełnienia błędu podczas mocowania fotelika ISOFIX. To istotna cecha, gdyż błędy montażowe były przez długi czas główną przyczyną wypadków śmiertelnych z udziałem najmłodszych pasażerów. Baza mocowana za pomocą pasa bezpieczeństwa może się poluzować, w związku z tym wymaga sprawdzania przed każdą podróżą, czy pas się nie poluzował.
Bez względu na wielkość zestawu wszystkie elementy wózka wielofunkcyjnego muszą być wygodne i dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wybrany model powinien być również wytrzymały, zatem wykonany z solidnych materiałów, ponieważ ma za zadanie służyć podczas spacerów od narodzin dziecka do około 4. roku życia, to znaczy przez cały okres wózkowania. W przypadku gdy powiększamy wózek 3w1 o bazę, warto by pasowała do dwóch kolejnych fotelików, dzięki temu posłuży aż przez 3 lata życia małego pasażera.
piątek, 6 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)