Warto przeczytać

Właściwa dieta dla osób chorych


Odżywianie osób chorych wymaga nie tylko przestrzegania określonych zasad, ale także odpowiedniej wiedzy. Niektóre choroby wymagają specjalnej diety.

Jak odżywiać osoby chore
Oczywiście zależy to od wieku chorego i rodzaju choroby, ale jest kilka zasad, które należy zawsze przestrzegać. Przede wszystkim posiłki powinny być spożywane regularnie, pięć razy dziennie. Wszystkie posiłki powinny być przygotowywane bezpośrednio przed spożyciem, a produkty świeże.
Właściwa dieta powinna być ułożona zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka. Powinna ona dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych oraz witamin. Szczególnie ważna jest ilość pełnowartościowego białka, które zwiększa odporność organizmu.

Odżywianie chorych dzieci
Maluch najczęściej chorują na infekcje wirusowe, którym towarzyszy gorączka i ogólne osłabienie. To sprawia, że dzieci tracą apetyt i nie chcą jeść. Najlepiej przygotowywać im wtedy posiłki lekko strawne i ich ulubione potrawy, ale przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dziecko powinno pić bardzo często, najlepiej napoje o temperaturze pokojowej.

Diety specjalistyczne
Prawidłowe odżywianie nie tylko jest zdrowe, ale odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i rekonwalescencji. W niektórych przypadkach pomaga zahamować rozwój choroby i zmniejsza jej objawy.

Zadaniem diety cukrzycowej jest wyrównanie poziomu glukozy we krwi, jej wahania mogą powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych i przyczynić się do wielu powikłań. Zasadą diety dla diabetyków jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Każdy posiłek powinien zawierać węglowodany oraz skrobię, należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je tłuszczami roślinnymi zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy ograniczyć spożywanie słodyczy.

Osoby z problemami kardiologicznymi szczególną uwagę powinny zwrócić na prawidłową wagę, zbędne kilogramy dodatkowo obciążają serce. Dieta musi być dobrze zbilansowana, powinna zawierać dużo surowych owoców i warzyw, produkty jak najmniej przetworzone (ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż i makaron). Zdecydowanie należy ograniczyć spożycie soli, a najlepiej ją całkowicie wyeliminować, dlatego należy unikać konserw rybnych, mięsnych i warzywnych. W diecie kardio należy pić ok. 2 l wody, co pozwala nawodnić organizm i usunąć z niego toksyny.

Dieta wątrobowa ma za zadanie doprowadzić do regeneracji wątroby. Wszystkie używane w niej produkty muszą być świeże, dieta powinna być lekko strawna. Produkty nabiałowe o wysokiej zawartości tłuszczu należy zastąpić produktami chudymi. Absolutnie zakazane są potrawy smażone i pieczone, najlepiej zastąpić je potrawami gotowanymi na parze. Posiłki powinny być ciepłe, nie należy spożywać ani zbyt gorących, ani wyciągniętych prosto z lodówki. Zakazane są warzywa kapustne i wszelkiego rodzaju fasole, a także inne produkty ciężko strawne.

Szczególnie ważną rolę w żywieniu osób chorych odgrywa sposób przechowywania żywności, powinien on zapewniać jej świeżość.  Jak potwierdzają specjaliści w dziedzinie opakowań dedykowanych do żywności z
Naczyniajednorazowe.pl, produkty oraz posiłki warto dzielić na mniejsze jednorazowe porcje i umieszczać je w szczelnych i dedykowanych pojemnikach.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.