Trzech uczniów klasy III Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej w Grajewie przystąpiło w czerwcu i w lipcu do poszczególnych etapów egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w nowo powołanym ośrodku egzaminacyjnym do przeprowadzania egzaminu w zawodzie cukiernik.
Ośrodek egzaminacyjny w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie i jego wyposażenie niezbędne dla pracowni gastronomicznej powstały ze środków własnych Starostwa Powiatowego w Grajewie, projektu pn.: „Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia” oraz dwóch wcześniejszych edycji pilotażowego projektu „Rehabilitacja 25 plus”.
W części teoretycznej egzaminu w zawodzie cukiernik, który uczniowie zdawali w pracowni komputerowej w formie on-line, a którego zadania były identyczne jak dla uczniów w normie intelektualnej, jedynie z wydłużonym o 30 minut czasem rozwiązywania, dwóch z trzech zdających osiągnęło wyniki potwierdzające zdanie egzaminu: Krystian Jaźwiński uzyskał 39 pkt na 40 możliwych, zaś Oskar Drobiński zdobył 23 pkt.
Część praktyczna egzaminu dla cukierników została podzielona na dwie zmiany ze względu na ograniczoną ilość stanowisk. Krystian oraz Dominik mieli do wykonania to samo zadanie: przygotowanie tartaletki z owocami i bitą śmietaną. Ta część egzaminu odbyła się zgodnie z przepisami BHP. Egzaminator zewnętrzny oceniał wszystkie czynności uczniów zgodnie z obowiązującymi kryteriami oceniania, a które Krystian spełnił w 100%, a Dominik – w 90%.
W drugiej zmianie swój egzamin praktyczny zdawał Oskar Drobiński, a jego zadanie polegało na przygotowaniu ciastek kokosanek. Wykonanie zadania Oskara egzaminator ocenił na 100%.
Uczniów w trakcie trzech lat zajęć praktycznych cierpliwie i skutecznie przygotowywał pan Waldemar Zamojski, który osiągnięcia uczniów podsumował następującymi słowami: „Uczniowie z każdym kolejnym rokiem nauczania coraz bardziej angażowali się w poznawanie tajników zawodu cukiernika. Samodzielnie wyszukiwali i kompletowali sprawdzone przepisy, które analizowali na zajęciach. Wspólnie wykorzystywaliśmy je do produkcji wyrobów cukierniczych na Praktycznej Nauce Zawodu, a także w miarę możliwości w domu. Cieszę się, że udało mi się zaszczepić moim uczniom żyłkę cukiernika”.
Pozytywnie zdany egzamin zawodowy przez młodych cukierników – absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie dodał wiary we własne możliwości wychowankom szkoły – Krystianowi Jaźwińskiemu i Oskarowi Drobińskiemu, pokazując jednocześnie młodszym kolegom i koleżankom, iż uzyskanie kwalifikacji zawodowych w wymarzonym zawodzie jest możliwe.
Należy w tym miejscu dodać, iż pan Waldemar Zamojski w przygotowanej pracowni prowadzi zajęcia praktyczne z uczniami kształcącymi się w zawodzie kucharz.
Ze środków Starostwa Powiatowego w Grajewie oraz projektu „Rehabilitacja 25 plus” również zostały zakupione sprzęty i urządzenia do prowadzenia z uczniami szkoły branżowej zajęć praktycznych w zawodzie operator procesów introligatorskich. Powołano także ośrodek egzaminacyjny dla tego zawodu.
wtorek, 10 grudnia 2024
wtorek, 10 grudnia 2024
Gratulujemy dobrze że istnieje coś takiego. Mam nadzieję coś zjeść
Gotowac dobrze umiec. Ale czy to jest najwazniejsze w szkole. Szkola gotowania powinna byc w domu, z tego co widac to wszystkie szkoly tylko gotuja, a gdzie inne przedmioty nie mamy nauczycieli gdzie sa inne zawody potrzebne w zyciu doroslym, mamy zyc tylko z gotowania.
Miło czytać o Waszych sukcesach! Brawo Wy !
Tylko trzech a gdzie pozostała część klasy?