czwartek, 28 listopada 2024

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 7163 wyświetleń

Wieści z SP nr 1

Niepodległość, Wolność, Polska – to słowa, które w 2018 roku odmieniane są we wszystkich przypadkach.

Dzień 9 listopada 2018 r. w SP nr 1 upłynął na wspólnym świętowaniu w rytmie biało – czerwonym. Zajęcia odbiegały od codziennego grafiku. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych formach edukacji patriotycznej, której głównym tematem  było Stulecie Odzyskania Niepodległości. Warsztaty historyczne, przedstawienie teatralne, warsztaty muzyczne, zajęcia w ramach tzw. manufaktury plastycznej czy w Salonie Mody – to jedne z licznych form aktywności w tym dniu. Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje ogromne zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie szeregu zajęć przez uczniów klasy 3a i 3 c gimnazjum.

Uczniom klas I-VI w ramach warsztatów historycznych starsi koledzy i koleżanki przybliżyli historię niezwykłego żołnierza - Baśki Murmańskiej. To niedźwiedzica polarna, która jako „córka regimentu” przebyła cały szlak bojowy z batalionem Wojska Polskiego z północnej Rosji do Polski i trafiła do Twierdzy Modlin. Jej opiekun nauczył ją elementów musztry, w tym salutowania i naśladowania kroku marszowego. Swoje umiejętności zaprezentowała przed samym naczelnikiem państwa Józefem Piłsudskim, kiedy oddział Murmańczyków brał udział w defiladzie w grudniu 1919 roku w Warszawie na Placu Saskim.

Uczniowie klas     VII i VIII na warsztatach historycznych poznali historię „twardzieli” Piłsudskiego i tzw. Ojców Niepodległości. Krzyżówki, rozsypanki wyrazowe, zadania z pieśnią legionową, symbole i portrety architektów naszej niepodległości w 1918 roku uatrakcyjniały zajęcia. Prowadzący warsztaty historyczne gimnazjaliści spisali się na medal. Jak profesjonaliści poradzili z żywiołowością  jednych i ospałością innych, psikusami sprzętu technicznego i masą materiału faktograficznego. Nauczyciel historii może być tylko dumny i zadowolony z takich uczniów.

Grupa teatralna „Maska” przygotowała fantastyczne przedstawienie „Dwa głosy o 11 listopada”, którego akcja toczy się w muzeum i niezwykle ciekawie przybliża nasze dzieje. Podczas warsztatów muzycznych młodzież śpiewała tradycyjne pieśni legionowe i współczesne patriotyczne np.„Uwierz Polsko”, „Niepodległa, niepokorna”.

W Salonie Mody  młodzież wykonywała kapelusze w barwach biało-czerwonych. Bo czyż Polskę nie można by wyobrazić sobie jako wytworną, piękną damę i oczywiście tylko w kapeluszu, jak to było w latach dwudziestych, trzydziestych.

A co wytwarzano w manufakturze plastycznej? Oczywiście kotyliony, bo tych nie mogło zabraknąć na Święcie Narodowym.

Uczniowie klas czwartych i piątych poczuli nawet smak musztry i ćwiczeń Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego. Szereg zadań sportowych przygotowali uczniowie klasy sportowej.

Przedstawiciele klas I-III wzięli udział w z konkursie wiedzy pt. „Co wiem o swojej Ojczyźnie?”, a klasy pierwsze ułożyły  żywą flagę.

Punktem kulminacyjnym 9 listopada było odśpiewanie hymnu przez całą społeczność szkolną i prezentacja tańca flag wykonanego przez najmłodszych.

Te wszystkie działania uzupełniała bogata dekoracja na korytarzach: cytaty Ojców Niepodległości, wielkich Polaków, gazetka z życzeniami uczniów dla kochanej Ojczyzny, serca i kwiaty biało-czerwone. Nasze serca tego dnia biły jednym rytmem – rytmem w tonacji biało-czerwonej. Wielu zapadnie w pamięci ten szczególny rok 2018 – rok Stulecia Niepodległej. I może kiedyś po latach ktoś z nas powtórzy za wielkim poetą „O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!”


fot. SP 1 w Grajewie

środa, 27 listopada 2024

Terminarz Kulturalny GCK XII 2024 r.

wtorek, 26 listopada 2024

Listopadowe wydarzenia w SP2

Komentarze (1)

Super szkoła 😊

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.