NOC BIBLIOTEK
7 października 2019 r. w godz. 18.00-21.00 w „Czwórce” miało miejsce niecodzienne wydarzenie kulturalne – NOC BIBLIOTEK. Kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji odbyła się pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język”, co stanowiło wspaniały punkt wyjścia do odwołania się do języka literatury, muzyki i filmu, ale też innych płaszczyzn, w tym szkolnego życia społecznego i zostało wyeksponowane podczas zajęć. To wyjątkowe spotkanie było adresowane do uczniów klas IV-VIII, którzy zostali serdecznie powitani w progach naszej pięknej biblioteki. Swoją obecnością zaszczyciły nas również panie wicedyrektorki: Joanna Szymanowska i Aleksandra Monika Kuczyńska, które kibicowały poczynaniom uczniów.
Program Nocy Bibliotek obejmował: naukę piosenki pt. „Miłość za regałem” nagranej przez Bibliotekę Raczyńskich; projekcję fragmentu filmu „Ptyś i Bill” (na podstawie komiksu pod tym samym tytułem) w reżyserii A. Charolta i F. Magniera; wystawę ph. „Na tropie komiksowych bohaterów”, warsztaty komiksowe; grę czytelniczą ph. „Nocne tajemnice biblioteki”; projekcją filmiku „Wyloguj się do życia” połączoną z dyskusją, który z zaprezentowanych światów (rzeczywisty czy wirtualny) zdaniem uczniów jest bardziej atrakcyjny?
Trzygodzinne spotkanie w „Czwórce” zakończyłyśmy wspólnym „biesiadowaniem”. Na stole nie zabrakło pysznego miodku, owoców i innych przysmaków, które nie tylko misie lubią najbardziej, ale dzieci również. Organizatorkami spotkania były: Lilla Pietrzykowska, Halina Muryjas-Rząsa, Iwona Bukrejewska i Marta Lenkiewicz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego.
DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Uczniowie zrzeszeni w Szkolnym Klubie Wolontariusza i członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz byli uczniowie naszej szkoły w dniu 13 października 2019 r. wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce wspierającej fundację przy Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, wolontariuszom oraz ich opiekunom: ks. Albertowi Lubakowi, p. Krystynie Łagunie. Opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariusza jest p. Marzenna Czajkowska.
SPOTKANIE Z MIŁOŚNIKIEM AFRYKI
We wrześniu – jak informuje Zofia Stankiewicz - klasa VI e wraz z uczniami z innych szkół uczestniczyła w GCK w spotkaniu z podróżnikiem panem Robertem Gondkiem. Organizatorem spotkania był Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Podróżnik przekazał uczniom wiele informacji o Afryce, między innymi o krajach, klimacie i szczytach górskich, których sam zdobył wiele. Zaprezentował „wielką afrykańską piątkę”, czyli pięć najgroźniejszych zwierząt w Afryce. Dzięki zdjęciom i filmom wprowadził uczniów w świat afrykańskiej sawanny. Mówił dużo o Tanzanii, ponieważ jest to jego ulubiony kraj w Afryce, o środkach transportu i o sposobach podróżowania po Afryce oraz o życiu afrykańskich dzieci. Urozmaiceniem wykładu była nauka kilku słów w języku suahili. Zdobywaniu wiedzy towarzyszyła dobra zabawa. Na zakończenie podróżnik pożegnał wszystkich i zaprosił do zakupu zdjęć i albumów.
AKCJA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISJONARZEM!”
Organizatorki – panie Grażyna Mroczkowska, Krystyna Łaguna i Dorota Lekenta – serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w akcji polegającej na ofiarowywaniu znaczków i niepotrzebnych telefonów na rzecz misji. Podpisane dary można wrzucać do pudełek wystawionych przy bibliotece szkolnej, przy gabinecie pedagoga szkolnego w budynku C lub bezpośrednio przekazać do pań katechetek. Zapraszamy!
WYCIECZKA KLASY VIII C NA WARMIĘ I MAZURY
Klasa VIII c i kilku uczniów z klas VIII b i VIII d uczestniczyła w wycieczce na Warmię i Mazury. Program wycieczki obejmował: zwiedzenie zamku w Reszlu, którego początki sięgają połowy XIII wieku; wysłuchanie koncertu organowego i zwiedzenie Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce; zwiedzanie Wilczego Szańca, czyli kwatery wojennej Adolfa Hitlera w Gierłoży k. Kętrzyna z przewodnikiem p. Markiem Dragunem; posiłek w Galerii Brama Mazur. Opiekunami byli wychowawca kl. VIII c p. Wiesław Jerulank i p. Lilla Pietrzykowska.
JESIENNIE, BEZPIECZNIE I PRZYJEMNIE W KLASIE I C
Korzystając ze słonecznej pogody – uroków złotej polskiej jesieni w październikowe przedpołudnie klasa I c wraz z wychowawczynią p. Anną Gryczkowską wybrała się do parku. Podczas marszu dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz nazywały mijane znaki drogowe. W parku obserwowały jesienne drzewa. Przyjemnie i wesoło spędziły czas w miasteczku rowerowym oraz parkowej siłowni. Wracając zebrały różnobarwne liście, aby wykorzystać je do prac plastycznych przypominających pełne uroku jesienne dni.
ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA W PRZEDSZKOLU
Inicjatorem obchodów Dnia Drzewa w 1872 r. w USA był znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, który kierował się powiedzeniem, że inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa zaś wskazuje przyszłość. 9 października na zaproszenie wychowawczyń nasze oddziały przedszkolne odwiedziła Pani z Nadleśnictwa Rajgród, która w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o drzewach i krzewach rosnących w okolicznych lasach. Zwróciła uwagę na ich budowę, gatunki oraz pokazała liście i owoce z tych drzew. Dzieci dowiedziały się, jak drzewo rośnie i co się z nim dzieje w lesie po ścięciu, jak ważne jest ono też w życiu człowieka i zwierząt. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz zasad dbania o środowisko i kształtowanie prawidłowych postaw wobec przyrody.
DZIEŃ PAPIESKI
Tegorocznym obchodom XIX Dnia Papieskiego patronowało hasło „Wstańcie, chodźmy”. W Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie zaprezentowano specjalnie przygotowany montaż słowno-muzyczny, by przypomnieć postać Papieża – Polaka i najważniejsze elementy jego nauki. Podczas mszy św. uczniowie SP nr 4 w Grajewie zrealizowali scenariusz opracowany przez ks. Alberta Lubaka, wikariusza miejscowej parafii. Wykonawcami poszczególnych ról byli: Martyna Jabłońska, Hanna Tyszkiewicz, Kuba Milewski, Anna Prostko i Natalia Jabłońska. Znanej i lubianej pieśni „Barka”, odśpiewanej przez Mayę Zyskowską oraz przedstawionym przez Oliwię Dzięgielewską recytacjom fragmentów wierszy, które napisali Karol Wojtyła oraz Milena Kwiatkowska, towarzyszyła prezentacja slajdów, ukazujących postać św. Jana Pawła II oraz przypominających ważne chwile z pontyfikatu Ojca Świętego. W ten sposób uczczono pamięć najwybitniejszego z naszych rodaków, a także zwrócono uwagę na wyjątkową aktualność jego nauki. Cały program przygotowali ks. Albert Lubak i p. Violetta Curyło.
HARCERZE W KLASIE II C
Klasę II c i ich wychowawczynię p. Renatę Wierzchowską odwiedziły druhny z 2 Grajewskiej Drużyny Harcerskiej „Zielona Skra” oraz zuchy z Gromady Zuchowej „Wesołe Iskierki” wraz z drużynową p. Elżbietą Gadomską. Drużynowa wraz z przybocznymi: Mayą, Anią i Martą zapoznały dzieci z działalnością Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP). Przy wspólnych pląsach, zabawach z pokazywaniem oraz zadaniami do wykonania zachęcały dzieci do wstąpienia w szeregi przyszłych zuchów, a później harcerzy.
JESIENNE ŚLIMAKI I KASZTANOWE STWORKI W KLASIE II C
Jesienne ślimaki i kasztanowe stworki to prace, które stworzyły dzieci w klasie II c na zajęciach technicznych z wychowawczynią p. Renatą Wierzchowską. Kolorowa i ciepła jesień sprzyja zbieraniu darów jesieni i tworzeniu z nich ciekawych prac. Jesienne ślimaki powstały z kolorowych liści klonu. Stworki z kasztanów, szyszek i żołędzi, powstały jako nawiązanie do przeczytanego na lekcji opowiadania o Strasznym Stworze grasującym w lesie („Kapelusz Pani Wrony” D. Perlak).
PIERWSZA WYCIECZKA KLASY I B
18.10.2019 r. uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią p. Moniką Kuryś wybrali się na wycieczkę do Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie. Oprócz zwiedzania ekspozycji wzięli oni udział w warsztatach pt. „Stworki z recyklingu”, podczas których każde dziecko miało możliwość wykonania swojego własnego stworka ze styropianowego pudełka. Te wyjątkowe „dzieło” jest nie tylko miłą pamiątką, ale również spełni dodatkową funkcję pojemniczka na skarby. Pobyt w tym atrakcyjnym miejscu uwieczniła fotografia z Krówką Matyldą – maskotką Muzeum.
Więcej wydarzeń: sp4.grajewo.com
Zapraszamy - SP 4 Grajewo
środa, 27 listopada 2024
wtorek, 26 listopada 2024
Komentarze (0)