Podziękowanie
Dzieci, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie otrzymali podziękowania od Fundacji Asante za udział w akcji „Kredki dla Afryki”: Dziękujemy za każdy gest pomocy, który rodzi uśmiech i radość naszych małych przyjaciół z Afryki. Dziękujemy za wrażliwość i wielkie serce. Szkolnymi koordynatorami akcji są panie Grażyna Mroczkowska, Dorota Lekenta i Krystyna Łaguna.
Sukcesy uczniów w konkursie religijnym
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w XI edycji Międzydiecezjalnego Konkursu „Święci i bohaterowie naszej ziemi” zorganizowanej przez Szkoły Katolickie w Łomży. W kategorii multimedialnej - I miejsce zajęła Agnieszka Ciukszo z klasy VI b, w kategorii plastycznej - II miejsce zdobył Bartosz Mazurek z klasy VI b. Prace Agnieszki i Bartosza dotyczyły życia świętych i bohaterów naszej ziemi. Obie powstały pod kierunkiem nauczycielki religii – pani Krystyny Łaguny.
„Wioska Smerfów” w Bajkowym Korowodzie
Dzieci z grupy przedszkolnej „Skrzaty” wraz z wychowawczyniami: p. Arletą Krawczyk i p. Justyną Dzięgielewską uczestniczyły w Bajkowym Korowodzie – imprezie zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego w Grajewie. Przebrane za Smerfy spotkały się z innymi uczestnikami korowodu przy Grajewskim Centrum Kultury. Nie zabrakło również Papy Smerfa oraz szalonego duetu Gargamela i Hogaty – w te role wcieliły się panie: wicedyrektor Aleksandra Monika Kuczyńska, Arleta Krawczyk i Monika Łukowska. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Zastępca Burmistrza Miasta Grajewo – p. Maciej Paweł Bednarko, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo – p. Wiesław Dembiński, Główny Specjalista ds. Oświaty – p. Julita Wiluk. Przy muzyce w wykonaniu Grajewskiej Orkiestry Dętej uczestnicy imprezy przemaszerowali ulicami miasta do Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie. Dyrektor szkoły – p. Halina Wałęga zaprosiła wszystkich do sali gimnastycznej. Tutaj po wystąpieniach Organizatorów i zaproszonych gości na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. spektakl „O rybaku i złotej rybce”, taniec w afrykańskim stylu, zabawy rytmiczno – muzyczne, „Roztańczone nutki”, malowanie twarzy dzieciom przez pracowników Centrum Integracji Społecznej, nauka zasad ruchu drogowego, zajęcia udzielania pierwszej pomocy, zawody sportowe oraz zajęcia plastyczne.
Na koniec ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze przebranie. Pani wicedyrektor Aleksandra Monika Kuczyńska uznała, że na taką nagrodę zasłużyła cała Wioska Smerfów reprezentująca „Czwórkę”. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 wręczyła maskotkę Łosia i słodycze, które w imieniu wszystkich odebrał Jaś Czyżewski. Chociaż pogoda nie dopisała wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.
Najmilsza jest mi w życiu mama
Przygotowując się do jednego z najpiękniejszych dni w roku – Dnia Mamy - dzieci z grupy przedszkolnej
„Muchomorki” wraz z wychowawczynią p. Eweliną Gulan wybrały się do Fabryki Zabawy na warsztaty artystyczne ph. „Prezent dla Mamy”. Tutaj wyczarowały piękne upominki w postaci bransoletek, kolczyków, pachnących mydełek, które z pewnością wywołały uśmiech na twarzy każdej mamy, bowiem nie ma nic lepszego niż prezent od serca. Równie pięknie upominki dla swoich mam przygotowali trzecioklasiści, którzy pod kierunkiem wychowawczyń p. A. Gryczkowskiej, p. B. Rogalskiej, p. E. Mieczkowska i p. J. Rydzewskiej wyczarowali śliczne koszyczki ozdobione kolorowymi kwiatami, laurki z życzeniami oraz mieniące się barwami tęczy ozdoby w postaci szklanych lampionów i słoiczków wypełnionych kolorową solą imitującą piasek.
„Skrzaty” na Powiatowym Dniu Matki
24 maja w sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury w Grajewie odbyły się obchody V Powiatowego Dnia Matki, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Grajewie oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie. Dzieci z grupy przedszkolnej „Skrzaty” z naszej szkoły wraz z wychowawczynią p. Justyną Dzięgielewską wystawiły spektakl pt. ,,Kaczka dziwaczka”. Przedstawienie to obejrzeli wcześniej rodzice podczas szkolnych obchodów Dnia Rodziny – informują wychowawczynie.
Pracowity tydzień „Słoneczek”
22 maja dzieci z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-plastycznych w Muzeum Mleka, po czym następnego dnia odwiedziły Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. Tutaj obejrzały i przymierzyły stroje strażackie, poznały wóz i jego wyposażenie. Największą frajdę sprawiło dzieciom pryskanie wodą z węża strażackiego. 24 maja „Słoneczka” z okazji Dnia Mamy i Taty zaprezentowały swoje umiejętności przed rodzicami. Na tę okoliczność przygotowały część artystyczną: recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na koniec wręczyły swoim Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki i prezenty.
Biblioteka dziękuje
W imieniu czytelników dziękujemy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie za zakup nowości książkowych do czytania i słuchania oraz ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej w ramach akcji „Kufer książek dla biblioteki szkolnej” zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.
„Bezpieczeństwo na co dzień” – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego w ramach ogólnopolskiej akcji „Ja czytam” pod honorowym patronatem MEN
27 maja w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego ph. „Bezpieczeństwo na co dzień” tym razem z udziałem dziewczynek z edukacji wczesnoszkolnej. Starałyśmy się odpowiedzieć sobie na pytania, czy zawsze trzeba robić to, co proponują nam koledzy lub koleżanki, np. udział w niebezpiecznej dla nas zabawie? Co wtedy? Jak się zachować? Czy powinniśmy się zgodzić?
Inspiracją do dyskusji były bajki terapeutyczne z „Księgi Bratka” Małgorzaty Rożyńskiej i Izabeli Mańkowskiej poruszające między innymi problem asertywnego odmawiania. Bratek pokazuje dzieciom metodę trzech kroków, jak odmówić i nie stracić kolegów. Poruszyłyśmy także problem bezpieczeństwa podczas wyjść i wycieczek szkolnych. Przypomniałyśmy sobie kilka niezmiennych zasad, których każdy uczestnik wycieczki szkolnej jest zobowiązany przestrzegać. Opiekunem i organizatorem spotkań Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego jest nauczyciel bibliotekarz – pani Lilla Pietrzykowska.
Spotkania czytelnicze
Spotkania czytelnicze są jedną z wielu form pracy z czytelnikiem służącą popularyzacji książki i czytelnictwa. Ostatnio odbyły się takie spotkania w oddziałach przedszkolnych. Pierwsze z nich to „W krainie bajek” w grupie przedszkolnej „Biedroneczki” z udziałem chętnych dziewcząt z klasy V d – Mayi Zyskowskiej, Anny Prostko, Marty Kozłowskiej i Hanny Tyszkiewicz, które w ten sposób włączyły się w działanie na rzecz biblioteki szkolnej. Starsze dziewczynki przeprowadziły rozmowy z najmłodszymi o bajkach, o sposobie szanowania książek. Dzieci podawały tytuły ulubionych bajek, losowały karteczki z przygotowanymi ilustracjami bohaterów i na ich podstawie odgadywały z jakiej baśni one pochodzą, improwizowały ruchem bajkowego bohatera swobodnie tańcząc przy muzyce i „zamieniając” się w postać z bajki. Wysłuchały także bajeczki „Jaś i Małgosia”, po czym reagując brawami na zdanie prawdziwe dotyczące znajomości tekstu i gestem złapania się za głowę i zdziwionej miny na zdanie nieprawdziwe. Dużo radości dostarczyła „Biedroneczkom” wizyta w bibliotece podczas spotkania czytelniczego „Bajki, bajki, które znamy”.
Z kolei „Skrzaty” uczestniczyły w dwóch spotkaniach czytelniczych: w bibliotece odbyło się głośne czytanie fragmentów książki z serii o żubrze Pompiku T. Samojlika i w sali przedszkolnej spotkanie ph. „W świecie książek przyrodniczych” w ramach programu „Barwy przyrody” realizowanego przez p. Arletę Krawczyk.
Organizatorką spotkań była pani Lilla Pietrzykowska (nauczyciel bibliotekarz).
Uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej akcji „IV Przerwa na Czytanie”
15 maja „Czwórka” wzięła udział IV edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w ilości osób czytających na przerwie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019 r. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Lubuski Kurator Oświaty. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (sbp.pl). Celem akcji było m. In. zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. W sumie na terenie SP nr 4 w Grajewie w „IV Przerwie na Czytanie” wzięło udział 454 osób. Cieszymy się, że w natłoku spraw, które wynikają ze szkolnej rzeczywistości znaleźli się miłośnicy czytania książek podczas przerw.
Dodatkowo na jednej z przerw na korytarzach szkolnych odbyły się słodkie, błyskawiczne konkursy ph. „Aktywni czytelniczo na przerwie” przeprowadzone przez Koło Przyjaciół Biblioteki i Samorząd Uczniowski i samych koordynatorów.
Dziękujemy za pomoc w udokumentowaniu akcji poprzez wykonanie zdjęć: p. Oldze Fiodorowicz, Ewelinie Gulan, Annie Gryczkowskiej, Katarzynie Karpińskiej, Annie Kłos, Ewie Mieczkowskiej, Barbarze Rogalskiej, Alicji Stradczuk i Renacie Wierzchowskiej, dla Koła Przyjaciół Biblioteki, Samorządu Uczniowskiego i Aleksandrze Wierzchowskiej z klasy VIII a. Oto nadesłane wrażenia uczniów klasy I d i ich wychowawczyni p. Katarzyny Karpińskiej: Dziś w naszej szkole biliśmy rekord w czytaniu. Podczas przerw dzieci z klasy I d czytały swoje ulubione wiersze i fragmenty z ulubionych bajek. Udowodniliśmy, że książki to świetny sposób na spędzenie każdej wolnej chwili, pamiętając że to nie tylko źródło informacji, ale także sposób na wzbogacenie słownictwa, nabycia umiejętności komunikacyjnych, koncentracji i wielu innych. Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. To motto słynnej poetki Wisławy Szymborskiej przyświecało nam podczas akcji.
Szkolnymi koordynatorkami akcji były: p. Lilla Pietrzykowska z Kołem Przyjaciół Biblioteki, p. Marta Lenkiewicz z Samorządem Uczniowskim i p. Ewa Czaplicka.
Międzyklasowy Turniej Czytelniczo-Biblioteczny
„Czytanie jest modne” – takie hasło przyświecało w tym roku majowemu Tygodniowi Bibliotek – mającemu zachęcać dzieci i młodzież do czytania oraz przypominać o roli bibliotek i książek w życiu człowieka. Zgodnie z hasłem biblioteka szkolna zaprosiła swoich czytelników do wspólnej zabawy i udziału w Międzyklasowym Turnieju Czytelniczo-Bibliotecznym. Celem konkursu było m. in. promowanie wizerunku „człowieka oczytanego”, kształtowanie umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Do udziału w turnieju zostali zaproszeni uczniowie z klas VI, którzy utworzyli trzy trzyosobowe zespoły – przedstawicieli swoich klas. Drużyny rywalizowały ze sobą w różnorodnych konkurencjach. Były m.in. kalambury, test wiedzowy przygotowany w formie prezentacji multimedialnej zawierający pytania dotyczące literatury, znanych pisarzy i ich książek, rebusy oraz cytaty z książek dla młodzieży. Zwycięzcami turnieju zostali: Waleria Zadrożna, Natalia Karwowska i Igor Dudzicki z klasy VI c. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, której serdecznie dziękujemy za wsparcie i współpracę. Turniej został przeprowadzony przez nauczycieli bibliotekarzy p. A. Jokę, p. I. Bukrejewską i nauczyciela języka angielskiego p. Alicję Deresz –Armatę.
W świecie starożytnych Greków
21 maja w godzinach popołudniowych odbył się Szkolny Konkurs Historyczny pt. „W świecie starożytnych Greków”. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych, którzy zakwalifikowali się po teście eliminacyjnym. Byli to: Marcin Andruszkiewicz kl. V b, Bartosz Czajkowski kl. V b, Magdalena Karwowska kl. V d, Rafał Karwowski kl. V d, Szymon Kochanowski kl. V b, Kacper Lekenta kl. V d, Anna Prostko kl. V d, Zofia Stankiewicz kl. V e, Hanna Tyszkiewicz kl. V d, Maya Zyskowska kl. V d. Uczniowie musieli zmierzyć się ze sobą w trzech etapach: w rundzie pytań, w zadaniach zamkniętych, wskazując właściwą odpowiedź oraz w zadaniach pisemnych. Na wszystkich wykazali się bardzo dobrą znajomością historii starożytnej Grecji, umiejętnością rozpoznawania postaci mitologicznych, a także znakomicie poradzili sobie z frazeologią związaną z mitologią. O wysokim poziomie konkursu świadczy fakt, że dla wyłonienia laureatów, trzeba było przeprowadzić rundę pytań dodatkowych, w której wzięło udział czworo uczestników. W ten sposób poznaliśmy zwycięzców. Zostali nimi: I miejsce - Rafał Karwowski, II miejsce - Magdalena Karwowska i III miejsce - Bartosz Czajkowski, którzy otrzymali nagrody rzeczowe i podwyższoną oceną roczną z historii. Wyniki pozostałych uczestników różniły się nieznacznie od wyników laureatów, dlatego wszyscy uczniowie otrzymali ocenę celującą o wadze 3 p. z języka polskiego oraz dyplomy. Na koniec odbyła się sesja fotograficzna z udziałem licznie przybyłych rodziców, którzy z nieukrywanym podziwem słuchali prawidłowych odpowiedzi uczestników i wspierali duchem swoje pociechy. Pomysłodawcą konkursu i jego prowadzącym był nauczyciel historii – pan Tomasz Szewczyk. Wraz z nim organizacją całego przedsięwzięcia zajęły się panie: Anna Joka, Iwona Bukrejewska i Beata Szewczyk.
Teatr „Fraszka” w SP 4
22 maja w szkole gościliśmy aktorów Teatru „Fraszka” z Warszawy. Dzieci z przedszkola oraz klasy I b, I c, I d wraz z wychowawczyniami obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. „Czarodziejski kwiat” opowiadające o przyjaźni czwórki bohaterów: Prosiaczka, Tygryska, Szczeniaczka i Małpki. Akcja rozpoczyna się w chwili, kiedy małpka choruje, a uleczyć ją może jedynie dotknięcie czarodziejskiego kwiatu. Dzieci z zaciekawieniem śledziły przygody bohaterów.
Dzień Dziecka
1 czerwca na terenie przyległym do szkoły został zorganizowany Dzień Dziecka z wieloma atrakcjami dla uczniów i przy zaangażowaniu Rady Rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. W grupie przedszkolnej „Muchomorki”, jak informuje wychowawczyni p. E. Gulan, tego dnia cały dzień trwała zabawa. Były liczne atrakcje: smakowanie lodów, zabawy z chustą animacyjną, konkursy, tańce przy muzyce, malowanie twarzy. Nie zabrakło też wesołego spaceru i zabaw na świeżym powietrzu. Szczególnie przypadło dzieciom do gustu tworzenie pięknych malunków na chodniku kolorowymi kredami. Na zakończenie dnia każdy otrzymał małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo. Uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się zakończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.
Wycieczki szkolne
Wycieczki szkolne to świetny sposób na integrację uczniów i niebanalną edukację. Nic nie kształci tak jak podróże. 20 i 21 maja dzieci z grup przedszkolnych „Biedroneczki” i „Skrzaty” wraz z wychowawczyniami p. Arletą Krawczyk i p. Alicją Stradczuk wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, aby poznać tajniki pracy strażaków. 22 maja uczniowie klas II a i II b wraz z wychowawczyniami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Puszczykówki k/ Suchowoli, gdzie zwiedziły Wioskę Indiańską, mini zoo, a w nim zwierzęta amerykańskie i polskie. W programie dobrej zabawy na świeżym powietrzu było też strzelanie z łuku i wiatrówki, przejażdżka konna, łowienie ryb, wyścigi żółwi i wspólne ognisko. Z kolei 29 maja 2019 r. dzieci z klas II c, III a, III b, III d i z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” odbyły wycieczkę autokarową do Ełku. Najpierw odwiedziły salę zabaw „Tropico”. Tutaj dużą atrakcją okazały się warsztaty magiczno – chemiczne. Z sali zabaw udały się do Papugarni „Mazurskie Tropiki”. Oswojone ptaki siadały dzieciom na ramionach, a niektórym nawet na głowie. Na pamiątkę zostały dzieciom własnoręcznie wykonane papugi z bibuły i piór. Na koniec chętne klasy zajechały na posiłek do Mc Donald‘a. Szczęśliwi, chociaż bardzo zmęczeni wszyscy bezpiecznie wrócili do szkoły.
Więcej na stronie szkoły - sp4.grajewo.com
Administrator www – L. Pietrzykowska
Fot. SP 4 Grajewo
środa, 27 listopada 2024
wtorek, 26 listopada 2024
Komentarze (0)