Brakuje karetek pogotowia ratunkowego…, pacjent zmarł, bo zabrakło dla niego karetki…, czas oczekiwania na przyjazd pogotowia to nawet kilkadziesiąt minut …, nie było wolnej karetki, na pomoc wezwano strażaków …, karetka nie wyjechała do pacjenta, bo była w dezynfekcji … - coraz częściej donoszą ogólnopolskie media.
Na pytania dotyczące sytuacji w Państwowym Ratownictwie Medycznym w Grajewie odpowiada nam Sławomir Szajda, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łomży.
Proszę przedstawić czytelnikom portalu e-Grajewo stan załogi i wyposażenia ratownictwa medycznego w Grajewie
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łomży, Filia w Grajewie dysponuje: 2 zespołami ratownictwa medycznego (1 zespołem specjalistycznym i 1 zespołem podstawowym) oraz 1 zespołem transportu sanitarnego. W skład zespołu specjalistycznego (S) wchodzi lekarz oraz 2 ratowników medycznych, a zespołu podstawowego (P) 2 ratowników medycznych. Do dyspozycji mieszkańców i Zespołów Ratownictwa Medycznego pozostają nowoczesne, przekazane w ostatnim okresie do Filii w Grajewie 2 ambulanse wyposażone w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt medyczny m. in. defibrylatory, czy respiratory.
Czy Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży planuje uruchomienie dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego w Grajewie?
WSPR Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łomży nie planowała w najbliższym czasie uruchomienia dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego w Filii w Grajewie. Takie działanie wymaga wdrożenia odpowiedniej procedury.
Czy zdaniem Pana w Grajewie brakuje zespołów ratowniczych, które wyjeżdżają do nagłych interwencji?
W Filii w Grajewie WSPR SPZOZ w Łomży na obecną chwilę stacjonuje wystarczająca liczba zespołów ratownictwa medycznego.
Czy podjęliście Państwo działania naprawcze dla sytemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w sytuacji epidemii SARS- CoV-2?
W sytuacji epidemii WSPR SPZOZ w Łomży podejmuje działania adekwatne do sytuacji, która ma miejsce w danej chwili. Naszym priorytetem jest pacjent, bezpieczeństwo pacjenta i Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zabezpieczamy zespoły w środki ochrony osobistej, dezynfekcję ambulansów, sukcesywnie wymieniamy ambulanse i sprzęt medyczny.
Czy składany był wniosek o doposażenie i wpisanie do systemu ambulansu awaryjnego stacjonującego w Grajewie?
(zastępowałby inne czasowo wyłączone ZRM z działania np. ze względu na procedury dezynfekcji)
Zadaniem ambulansu zapasowego jest zabezpieczenie ciągłości działań, szybkie zastąpienie wycofanego ambulansu specjalistycznego, czy podstawowego w przypadku awarii jednego z nich. Zastępowalność Zespołów Ratownictwa Medycznego w przypadku ich wyjazdu do pacjenta, czy dezynfekcji ambulansu polega na zadysponowaniu do najbliższego miejsca zdarzenia wolnego ambulansu. Taki wniosek nie był składany.
Czy otrzymany na początku tego roku ambulans, oddelegowany do pracy w Łomży, zostanie przywrócony do Grajewa?
W początkowym okresie epidemii WSPR SPZOZ w Łomży dysponowała 2 zespołami do transportu osób zakażonych Covid-19, jeden z nich stacjonował w Grajewie. Obecnie dysponujemy 1 zespołem do transportu osób zakażonych, stacjonującym w Łomży. Razem z naszym zespołem w rejonie działania WSPR SPZOZ w Łomży funkcjonują obecnie 4 takie zespoły. Zespoły te przeznaczone są do transportu osób zakażonych Covid-19, nie wymagających szybkiej, specjalistycznej interwencji.
W przypadku uzupełniania braków kadrowych czy nie można "uwolnić" nadgodzin, dodatkowych zleceń zatrudnionym ratownikom medycznym?
W przypadku konieczności uzupełnienia braków kadrowych wynikających np. z kwarantanny, izolacji, zwolnienia lekarskiego itp. WSPR SPZOZ w Łomży podejmuje odpowiednie działania mające na celu zapewnienie funkcjonowania i zabezpieczenie ciągłości realizowanych przez nas świadczeń, co jak do tej pory jest skutecznie realizowane, dzięki zaangażowaniu personelu medycznego, pracowników WSPR SPZOZ w Łomży.
Dziękujemy za rozmowę.
e-Grajewo.pl
System Państwowe Ratownictwo Medyczne
Planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu oraz nadzór nad systemem na terenie województwa jest zadaniem wojewody.
Nadzór nad systemem na terenie kraju sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia. System działa na obszarze województwa na podstawie wojewódzkiego planu działania systemu, zwanego dalej „planem”, sporządzanego przez wojewodę. Plan został opracowany w oparciu o ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz rozporządzeniu w sprawie Wojewódzkiego Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Umieszczenie w Planie odpowiedniej do potrzeb liczby szpitalnych oddziałów ratunkowych i ich rozmieszczenie, wykazu jednostek organizacyjnych szpitali wyspecjalizowanych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego, informacji o centrum urazowym oraz centrum urazowym dla dzieci, wymaga uzgodnienia z dyrektorem właściwego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Plan wymaga uzgodnienia z właściwym: komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, komendantem wojewódzkim Policji, komendantem oddziału Straży Granicznej, dyrektorem Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa – jeżeli jednostki podległe lub nadzorowane przez te organy zostały wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem PRM.
Projekt aktualizacji planu uzgodniony z w/w podmiotami, wojewoda przekazuje do zaopiniowania właściwym powiatowym i wojewódzkim jednostkom samorządu terytorialnego. Jednostki te przedstawiają opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania projektu aktualizacji planu.
Organy jednostek samorządu terytorialnego i inne podmioty są obowiązane dostarczyć, na pisemne żądanie wojewody, wszelkich informacji niezbędnych do sporządzenia projektu aktualizacji planu.
zobacz:
sobota, 14 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
Do dyrektor nie wie że oprócz ratowników którzy jeżdżą karetkami są też pielęgniarki i pielęgniarze. /
Faktem jest, że karetki nie przyjeżdżają na wezwanie i nikogo nie interesują składane czy nie składane wnioski czy stan obsady, nadgodzin "uwolnionych, czy uwięzionych".
W Grajewie są sami ratownicy medyczni. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
Liczba zespołów jest wystarczająca? Więc dlaczego do chorych zamiast karetki wyjeżdżają strażacy? /
Jeżeli mój komentarz został ucięty/ocenzurowany to proszę o jego całkowite usunięcie. Żegnam ozięble redakcję e grajewo.
"Nie ma wolnej karetki, niestety jedna jest jeszcze w dezynfekcji." - taką informację usłyszałem około 3 tygodnie temu (gdy było dużo zakażeń). Czyżby od tamtego czasu coś się zmieniło? Naprawdę jest więcej ratowników lub karetek? Wydaje mi się jednak, że te zapewnienia pana Sławomira Szajdy są niezgodne z rzeczywistością.
Dlatego, że ludzie wolą strażaków niż pogotowie.
Za co placimy skladki i podatki ? Gdzie sa te pieniadze ? To chore. Ludzie powinni zaczac pracowac na czarno lub wyjezdzac za granice i puscic ich z torbami. Zalosne. Zeby ludzie szyli maski bo nie stac nas jak ukraine.