Przedstawiciele firmy OX2, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, kandydaci z ósmych klas, a także władze lokalne wzięły udział w Festiwalu Dobrej Energii, który zorganizowany został w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie. W ten sposób po raz pierwszy w mieście obchodzono Światowy Dzień Wiatru. Święto połączono z dniem otwartym szkoły oraz prezentacją nowej, szkolnej pracowni komputerowej, ufundowanej przez pięć firm, w tym między innymi przez firmę OX2.
Katarzyna Suchcicka, Dyrektor Generalny OX2 w Polsce: Wszędzie tam, gdzie prowadzimy nasze inwestycje, chcemy być dobrym sąsiadem i częścią lokalnej społeczności. Dlatego bardzo angażujemy się w inicjatywy związane z edukacją, kulturą i aktywizacją różnych środowisk. Naszym priorytetem jest dialog społeczny, wzajemne relacje oraz kontakty osobiste. Nie inaczej jest w Grajewie, gdzie powstaje jeden z naszych projektów – farma wiatrowa i gdzie staramy się być blisko codziennych spraw mieszkańców.
Farma wiatrowa Grajewo jest jednym z pięciu realizowanych obecnie projektów wiatrowych OX2 w Polsce.
Patryk Jarzębski, Construction Project Manager OX2: Nasza inwestycja w Grajewie jest aktualnie w realizacyjnej fazie przejściowej. Zakończyliśmy wykonanie całej infrastruktury pomocniczej, czyli stację GPO (Główny Punkt Odbioru), fundamenty, drogi dojazdowe oraz linie kablowe. Aktualnie oczekujemy na dostawy wielkogabarytowych elementów turbin wiatrowych, po których, na początku lipca, rozpoczniemy montaże. Zakończenie prac montażowych turbin oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planujemy do końca bieżącego roku, a końcowe rozliczenie inwestycji planowane jest do połowy 2023 roku.
Stąd pomysł zorganizowania Festiwalu Dobrej Energii, który łączył w sobie trzy wydarzenia. Jednym z nich był dzień otwarty szkoły, który w tym roku przybrał bardzo niekonwencjonalną formę. Szkoła i jej uczniowie zaprosili kandydatów klas ósmych powiatu grajewskiego do gry terenowej, prezentując przy okazji ofertę edukacyjną.
Marcin Bobrowski, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie: Cieszymy się, że tak wielu kandydatów odwiedziło naszą szkołę. W tym roku drzwi otwarte miały nietypową oprawę i wymagały od kandydatów nie tylko wiedzy ekologicznej, związanej z wiatrem i innymi źródłami energii odnawialnej, ale także tej na temat regionu i jego historii oraz naszej placówki. Dla wszystkich była to dobra lekcja próbna.
Dodatkowo wszyscy goście mieli możliwość obejrzenia nowej, w pełni wyposażonej pracowni nowych technologii w Zespole Szkół, ufundowanej przez firmę OX2. W sali zorganizowano 16 nowoczesnych stanowisk komputerowych, z których będą mogli korzystać uczniowie oraz mieszkańcy Grajewa, biorąc udział w zorganizowanych zajęciach.
Tomasz Cebeliński, wicestarosta Grajewa: Obecność w naszym regionie takich firm i inwestorów jak OX2 jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i wartością dla całej społeczności lokalnej. Bardzo doceniamy otwarty dialog, który prowadzimy od początku inwestycji oraz wszystkie wspólne inicjatywy wdrażane przez nas dla mieszkańców Grajewa i okolic. Nowoczesna sala komputerowa, którą właśnie uruchomiliśmy jest jedną z nich.
Festiwal Dobrej Energii odbył się dzięki współpracy pięciu firm reprezentujących branżę OZE – OX2, Intertek, Vestas, CJR Renewables oraz Electrum. Jest szansa, że Światowy Dzień Wiatru i obchody w nim związane na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń Grajewa i jego mieszkańców.
czwartek, 12 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
Wydaje mi się, że powinno to brzmieć "Światowy Dzień Wiatrów" a nie wiatru. Już starożytni rozróżniali poszczególne wiatry i przydzielali im odpowiednich bogów.
Dzień wiatru i piasku = !!!!!
Dlaczego nie ma naszych kochanych parlamentarzystów i Starosty oraz radnych z powiatu. Szkoła chyba podlega pod Starostwo
Ciekawe czy Pani K/
W roku 2015 w zasadzie zlikwidowano możliwości budowy farm wiatrowych. Tak, potrzebna jest edukacja, aby takiego błędu nikt nie zrobił w przyszłości. Ten błąd kosztuje nas brakiem prądu i wysokimi jego cenami. Ale tych, którzy podjęli te błędne decyzje na spotkaniu nie byli. Nie interesuje ich też pewnie że prąd jest drogi.