środa, 8 lutego 2023

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 7602 wyświetleń

W urzędzie użyjesz karty

Karty płatnicze zrewolucjonizowały płatności, na stałe wpisały się w naszą codzienność. Niewiele można spotkać osób, które nie korzystają z przynajmniej jednej karty z większym lub mniejszym limitem, na PIN bądź zbliżeniowo.

Transakcje bezgotówkowe to nasza przyszłość a karty płatnicze za kilka, może kilkanaście lat całkowicie zastąpią gotówkę w naszych portfelach. Nie ma co się dziwić, lubimy korzystać z tego co proste, łatwe i przyjemne. Płatność kartą to szybki i wygodny sposób regulowania należności. Zapłacić można mniejsze jak i większe kwoty w punktach handlowo - usługowych - w sklepie, aptece, na stacji benzynowej czy w wybranych placówkach pocztowych. Można przy ich pomocy pobrać pieniądze z bankomatu lub też płacić za zakupy przez Internet.

Na przeciw oczekiwaniom mieszkańców stopniowo wychodzą urzędy. W wielu miejscowościach opłatę za odpis aktów stanu cywilnego, wydanie zaświadczeń, płatności za rejestrację samochodu, wydanie prawa jazdy czy uregulowanie należności podatkowych można wnieść używając karty bankowej. W Grajewie to wciąż niemożliwe - bez gotówki ani rusz.

Kartami nie można jeszcze płacić na naszym terenie ani w urzędzie skarbowym, sądownictwie jak też w administracji samorządowej. Wkrótce to się zmieni. Do końca przyszłego roku w każdym urzędzie będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej. Klient, jak i urząd nie będą ponosić z tego tytułu żadnych kosztów a rozwój transakcji bezgotówkowych będzie najlepszą drogą do ograniczenia szarej strefy, a w efekcie do zwiększenia wpływów podatkowych – zapewnia resort finansów.

Karty w Polsce istnieją od lat 80. XX wieku mimo to są jeszcze osoby do nich nieprzekonane. Zapewne to kwestia strachu, jak też przyzwyczajeń. Eksperci uważają, że posiadanie przy sobie karty płatniczej gwarantuje spokój i pewność. "Plastikowy" pieniądz to najbardziej bezpieczna forma płatności – osoba, która zgubiła portfel z gotówką zazwyczaj traci na zawsze jego zawartość. Tracąc kartę można ją zablokować, zabezpieczając całkowicie środki na swoim koncie. Odzyskanie zgubionej karty jest łatwe, skradzionej gotówki często niemożliwe.

Pamiętajmy, by chronić swoją kartę i nie udostępniać nikomu jej danych.

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (5)

No! Nareszcie do urzędów trafi cywilizacja. 25 lat za późno, ale lepiej późno niż wcale 😁

Prezes Jarosław nie ma konta ani karty. Toć tylko gotówka. Z punktu widzenia policzcie sobie ile banki kasy pobierają np. w 10 lat od was. Wczasy byście mieli i to wypasione. Co nie :)

Mnie na kartę nie stać. Za biedny jestem.

A kaska z karty ucieka. Bank pobierze 5 zł - byście mieli 4 chlebusie po 1,20 zł w Tesco i 20 gr w kieszeni. Póżniej bank pobierze 10 zł - 8 chlebusi i 40 gr w kieszeni. Jeszcze może coś Bank pobierze a chlebusie uciekają wam spod ręki, a do ust nie ma co włożyć i jesteście głodni.

Może wypadało by wspomnieć że zapłata po przez terminal płatniczy wiąże sie z tym że sklep musi zapłacić 2 procent od transakcji firmie obsługującej treminal, oczywiście za to zapłaci ten ostatni czyli klient.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.