Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 11338 wyświetleń

W kwestii kwesty

Grzebiąc w zasobach internetowych portalu e-Grajewo.pl natknąłem się na Adama Stodolnego. Tekst zamieszczony został 15 grudnia 2009 roku i postulował powołanie Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Grajewskiego Cmentarza. Chodziło oczywiście o cmentarz parafialny, bo ten komunalny zabytków póki co nie posiada…
     No i cóż, pan Stodolny wyskoczył z taką propozycją, ale najprawdopodobniej nic w tym kierunku nie zdziałał, przynajmniej ja nigdy o tym nie słyszałem. Nie mam zamiaru bynajmniej cytować tutaj jego tekstu, bo propozycja, nawet najciekawsza, pozostaje jedynie propozycją. Zacytuję za to jeden tylko, moim zdaniem, bardzo ważny komentarz:

„Idea powołania takiego komitetu powoli kiełkuje w świadomości niektórych mieszkańców Grajewa od kilku lat. Osobiście podpisuję się pod nią oboma rękoma i publicznie zapewniam ewentualne wsparcie organizacyjne itp., jakiego może udzielić Grajewska Izba Historyczna. Myślę, że rok 2010 jest bardzo dobry, by inicjatywa taka w końcu się ziściła, tym bardziej, że właśnie w tym roku przypadać będzie 200-lecie powstania grajewskiego cmentarza.
Napisał: Tomasz Dudziński dodano: 2009-12-15 20:33:05

     Mamy chylący się ku końcowi rok 2011 i mamy też okazję, żeby się przekonać, że autor cytowanego komentarza nie rzucał słów na wiatr. Zapowiadany Komitet powstał i w tym roku jego członkowie oraz wolontariusze prowadzili kwestę na cmentarzu parafialnym i komunalnym. Złośliwi zapewne zauważą, że doszło do pewnego poślizgu w realizacji zamierzenia, czyli powołania Komitetu, ale najważniejsze, ze coś się w tej materii ruszyło. Przez kilka dni grupa wolontariuszy i członków Społecznego Komitetu Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego kwestowała ofiarnie, o czym mogłem się naocznie przekonać aż trzykrotnie. Należą się najwyższe słowa uznania.
     Na co liczę w związku z działalnością powołanego do życia Komitetu Renowacji? Ponieważ powstał on przy Towarzystwie Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, mam nadzieję na to, że przy wyznaczaniu priorytetów renowacyjnych Towarzystwo Przyjaciół, ale też Grajewska Izba Historyczna będą miały głos decydujący. Może brzydko, że powołuję się na pogłoski, ale wieść gminna niesie, że Komitet Renowacji miałby się zająć także (albo najpierw) naprawą cmentarnego muru. Proboszcz Parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej na pewno z radością przyjął powstanie Komitetu i wsparcia finansowego, ale moim zdaniem powinien on tu posiadać jedynie głos doradczy, a na pewno nie decydujący. Cmentarz parafialny w porównaniu z komunalnym wypada blado, jeśli się weźmie pod uwagę zarządcę… Całe szczęście, że w dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym nie padał deszcz. Wszyscy wiemy, jak wówczas wygląda przejście po cmentarzu parafialnym.

     Jeśli mogę cokolwiek sugerować, to w pierwszym rzędzie należałoby dokonać remontu zabytkowej kaplicy. Znajduje się ona w takim miejscu, ze jej fatalny stan techniczny widać z okien przejeżdżających aut czy pociągów, że o pieszych nie wspomnę… Potem ponaprawiać nagrobki, o które  nikt nie dba, bo bliscy albo też już nie żyją, albo wyjechali. Poza tym powstanie Komitetu Renowacji Cmentarza na pewno nie oznacza, że zarządzająca nim parafia została zwolniona z dbałości o jego wygląd.
     Przepraszam za ten mentorski ton, ale podczas odwiedzania grobów bliskich i znajomych trochę komentarzy tego typu miałem okazję usłyszeć…
     Komitet jest społeczny. Starsi z Państwa zapewne mogą mieć uraz do tego, co było „społeczne” w dawnych czasach, szczególnie tak zwane czyny społeczne, które organizowano ku uczczeniu np. 1 Maja albo 22 Lipca, ewentualnie kolejnego zjazdu partii komunistycznej. Wydaje mi się, że tylko w warunkach demokracji można prowadzić działalność społeczną z prawdziwego zdarzenia. Wolontariat takoż. Na razie pomyśleliśmy, i to skutecznie, o miejscu spoczynku naszych znanych i nieznanych grajewian. Mam taką nadzieję, że to nie koniec naszych społecznych inicjatyw. Zwłaszcza że okazaliśmy się społecznością naprawdę dojrzałą.


rodowity grajewianin

Komentarze (11)

Jeśli kasa ze zbiórki pójdzie na remont ogrodzenia lub alejki, czyli tam gdzie koszty utrzymania powinien ponosić proboszcz to ja więcej pieniążka nie dam. To nie miała być kolejna taca na księdza tylko zbiórka na renowację nagrobków. Jeśli można coś zaproponować, to proszę aby szanowny Komitet przed przyszłoroczną zbiórką opublikwał zdjęcia obiektów, nagrobków, które będą remontowane z zebranych pieniążków.

warto dodać o odnowieniu grobu oficera 9PSK przez członków grupy Grh 9psk.

Najlepiej byłoby gdyby cmentarze zostały przekazane gminom.

Po pierwsze dziękuje autorowi za ciepłe słowa, ale należą się one przede wszystkim tym, którzy zaangażowali się w działalność komitetu i sama zbiórkę. Wszystkie zebrane środki, zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zostać wydane na cele wskazane w stosownym wniosku o wydanie zgody na zorganizowanie zbiórki. W tym przypadku cele te brzmiały: "Renowacja zabytkowych nagrobków cmentarza parafialnego w Grajewie, Sporządzenie mapy i inwentaryzacja zabytkowych nagrobków cmentarza parafialnego w Grajewie." osobiście mogę zapewnić, że właśnie na to pieniądze te zostaną wydane. Oczywiście informacje o podjętych działaniach będą na bieżąco podawane do wiadomości publicznej. Z poważaniem T.Dudziński

Pan T. Dudziński informował już na e-grajewo.pl
"Wszystkie zebrane środki, zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zostać wydane na cele wskazane w stosownym wniosku o wydanie zgody na zorganizowanie zbiórki. W tym przypadku cele te brzmiały: Renowacja zabytkowych nagrobków cmentarza parafialnego w Grajewie, Sporządzenie mapy i inwentaryzacja zabytkowych nagrobków cmentarza parafialnego w Grajewie. I mogę cię w 100% zapewnić, że właśnie na to pieniądze te zostaną wydane."

rodowity grajewianinie...trzeba bylo kwestowac i zbierac datki a nie przez internet roscic żądania na co mają pójść zebrane pieniądze.Pozwól,ze sie tą kwestią zajmie w/w komitet :)

a co z kaplicą św.Anny? czekamy aż rozwali sie do końca? Nowe kosciły budują a o wiekowej kaplicy zapomnieli.Szkoda

jak nie chcesz to nie dawaj i nie pisz głupot nie czepiaj się księdza.

Pisząc artykuł należałoby dowiedzieć się u źródła kto był inicjatorem powołania komitetu i skąd w ogóle ten pomysł się wziął - tego szanowny "rodowity grajewianin" nie uczynił, a powinien! Nie jest ważne kto głośno mówi o naprawie grobów, ale liczy się to, kto naprawdę pracuje, by uchronić pamięć o ludziach i zabytkowe groby przed zniszczeniem. Więc nie Towarzystwu Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, nie Grajewskiej Izbie Historycznej należy się pochwała, tylko wolontariuszom, którzy po cichu, sumiennie pracowali na cmentarzu. Popieram przedmówcę, bo faktycznie mieszkańcy Grajewa dawali datki na odrestaurowanie czyt. ochronę przed zniszczeniem grobów, a nie - naprawę muru czy ułożenie alejek.

Ładnym gestem byłoby, gdyby Proboszczowie również przekazali tacę zebraną 1 listopada na potrzeby renowacji cmentarza. To jest, jak powszechnie wiadomo, cmentarz parafialny, a kasa zebrana tego dnia była z pewnością nie mała. Co więcej ksiądz proboszcz też jest w Komitecie Renowacji Cmentarza.

Witam. Myślę,że dobrym pomysłem byłoby oznakowanie odnowionych grobów, jakąś formą informacji np. tabliczka (wskazująca miejsce położenia nagrobka) Tak aby każdy naocznie mógł się przekonać na co poszły pieniążki.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.