piątek, 3 lutego 2023

Wiadomości

  • 25 komentarzy
  • 8094 wyświetleń

Via Carpatia jednak przez Knyszyn, Ełk?

Paneuropejska droga ekspresowa Via Carpatia w Polsce północno-wschodniej będzie prowadziła przez Białystok, Knyszyn, Ełk a nie przez Korycin, Augustów. Zapis o trasie przez Knyszyn, Ełk znalazła się w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury dotyczącym decyzji instytucji europejskich w sprawie budowy Europejskiej Sieci Transportowej. 

 

Ministerstwo Infrastruktury informuje w swoim komunikacie, że 5 grudnia 2022 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady ds. Transportu (TTE), dotyczące rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Jak czytamy dalej, uzgodniono na tym spotkaniu, że celem UE jest „zbudowanie do 2050 r. niezawodnej, płynnej i wysokiej jakości transeuropejskiej sieci transportowej, która zapewni zrównoważoną łączność w całej Unii, bez fizycznych przerw, wąskich gardeł i brakujących połączeń”.

 

 

– W toku negocjacji, na wniosek Polski, ten nowy korytarz trójmorski został uzupełniony o odcinek Lublin – Białystok – Ełk, aż do Tallinna i Helsinek. W efekcie cały polski odcinek szlaku Via Carpatia został ujęty w sieci bazowej lub bazowej rozszerzonej TEN-T, w przebiegu nowego korytarza – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W komunikacie nie ma żadnych innych odniesień do przebiegu Via Carpatii na odcinku od Białegostoku do granicy Polski z Litwą. Czy to oznacza, że na poziomie ministerstwa rozstrzygnięto już trwający od lat spór o przebieg trasy Via Carpatia, szczególnie o budowę drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów? 

 

 

https://bia24.pl/

Komentarze (25)

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale wszystkie rozważane warianty drogi Knyszyn-Ełk przewidują podpięcie się do węzła Guty?

Po co ten znak zapytania w tytule? To,że przez Ełk zostało już dawno ustalone-wystarczy spojrzeć na wielkość i kształt węzł a w Gutach,przygotowany do wpięcia S-ki na B-stok

Brawo PIS dobra robota oby tak dalej

Przez samo Grajewo ma iść ta trasa?? Wydawało mi się, że wepnie się w S61 na węźle Guty, a nie przez miasto.

No to teraz zacznie się jazda pomiędzy PIS-iorkami. Niektórym poseł-kom elektoracik odleci za niespełnione obietnice.

Korytarz tutaj nie został wybrany co moim zdaniem nie wyklucza wariantu na Augustów.

Dobra wiadomość, oczywista na zdrowy rozum, zostanie do niej podpięty Elbląg. A PROPO kto po latach smutyl P. O. P. S. L.,emigracji kilku mln. Polaków, zostanie podjęty taki wysiłek inwestycyjny. Wspomnę że poprzednio budowano baseny, akwaporki itp.

Nie jestem zwolennikiem PiS ale jeśli drogą zostanie wybudowana w tym kształcie zal?czę na plus

Brawo, Brawo , Brawo PIS !!!

Z Grajewa do Gut nie jest daleko można dojechać.

A jednak Jarek pamięta o swych korzeniach. Brawo.

Co mojego komentarza nie opublikowaliście cenzura

Wkoncu nie po myśli zielinskiemu super

Od węzła Ełk- Południe będzie budowana via Carpatia

To jeszcze raz bo nie widzę swego komentarza. Ostateczny przebieg drogi S16 i odcinka Białystok - Ełk będziemy znać po zaakceptowaniu Decyzji Środowiskowej, więc nie ma z czego się jeszcze cieszyć. TEN-T pokazuje węzły jakie mają być uwzględnione. Swoją drogą Ełk staje się jednym z najważniejszych punktów logistycznych na ścianie wschodniej i chyba najważniejszym w północno-wschodniej Polsce. Niezbyt fajnie by było gdybyśmy nie mieli z nim bezpośredniego połączenia ekspresówką.

Jakie guty? Wg mapki wpięcie ma mieć na wysokości elku. Najprawdopodobniej w granicach nowej wsi ełckiej. Nie będzie przez grajewo tylko obok grajewa. Najprawdopodobniej zostanie zrobiona obwodnica miasta. Trochę logiki.

Logika Grzegorzu jest taka,że Guty są już przygotowane do wpinki a NWE nie,a poza tym po co budować dodatkowo 20 km trasy skoro przy Grajewie/Guty/ jest przygotowany węzeł.Warunki geologiczne między Prostkami a NWE są b. trudne...a mapka ma tylko charakter poglądowy.

Ktoś mydli oczy o obwodnicy Grajewa i trasie przez Grajewo. Węzeł Guty !!!!

Chyba tu nikt nie widział jak wyglada wpinka. Jeżeli by były to Guty by tam nieźle musieli to zaorać.

Pstryczek dla zielinskiego /

Grajewiak, trochę sie ocuć. Kaczyniak jak był ostatnio w Suwałkach to publicznie zapewniał. że łącznik będzie przebiegał przez Augustów. Tylko tutaj ma on gów.o do gadania. Pieniadze daje UE./

Żeby nie posłowie i działacze z Ełku to byście mieli trasę S-16 tylko w obietnicach. PIS-iory chcieli ja przez Białystok i Augustów. Najbardziej Zieliniak o to zabiegał. Po co go cały czas zapraszać do Grajewa.

A jednak! W sumie to nie zdziwię się, jeżeli PiS tak czy siak zbuduje kiedyś S-kę z Białegostoku do Suwałk przez Augustów, ale przynajmniej zapewniona jest teraz rozbudowa odcinka Ełk-Knyszyn.

Super ??dla PiS dobrze rządzi to nie za Tuska

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.