Od 04.07 do 29.07. 2022 r. 22 - osobowa grupa uczniów z Wojewodzina wraz z 2 opiekunami odbywała zagraniczne staże zawodowe w portugalskim mieście Braga. Byli to uczniowie I, II i III klas technikum kształcący się w zawodach technik budownictwa, technik weterynarii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Praktyki realizowane były w ramach projektu Erasmus+ pod nazwą" Europejska Praktyka Zawodowa", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Istotą projektu było podniesie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczniów oraz rozwój kompetencji miękkich, poszerzenie perspektyw zawodowych, rozwijanie umiejętności językowych, co wpływa na zwiększenie ich szans zawodowych na rynku pracy. Realizację tych celów umożliwiała firma EduPlus, nasz portugalski partner, odpowiedzialny za organizację i realizację praktyk naszych uczniów. Uczniowie przydzieleni zostali do pracy w siedmiu portugalskich firmach zgodnie z kierunkami kształcenia. Nauczyli się wielu nowych umiejętności, dzielili się dotychczas zdobytą wiedzą i doświadczeniem, poznali portugalską specyfikę pracy i mentalność pracodawców i pracowników. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu i pozytywne opinie od pracodawców.
Przez cztery tygodnie mieszkaliśmy w dwugwiazdkowym hotelu "Dom Vilas" w Bradze. Jest to siódme co do wielkości miasto w Portugalii i jednocześnie jedno z najstarszych. Zachwyca przepięknymi zabytkami, ciekawą infrastrukturą i tętni życiem kulturalnym. Z uśmiechem na twarzach będziemy wspominać wspólne codzienne spacery na kolacje do oddalonej około 1 km przemiłej restauracji "Restaurante Os 3 Primos". W czasie tych pieszych wędrówek podziwialiśmy lokalny krajobraz i spalaliśmy nadmiernie przyswojone kalorie. Do tak obfitych posiłków nie byliśmy przyzwyczajeni w Polsce.
W wolnych chwilach zwiedzaliśmy Bragę i okolice, zwiedziliśmy Porto, gdzie poznaliśmy historię produkcji wina Porto i jego gatunki, zwiedziliśmy przepiękne miasto Guimaraes wraz z zabytkowym centrum wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwiedziliśmy malownicze miasteczko Viana do Costelo, plażowaliśmy nad Oceanem Atlantyckim oraz poznawaliśmy portugalską kulturę, zachwycaliśmy się przepięknym górzystym krajobrazem, podziwialiśmy lasy eukaliptusowe. Jednak największą atrakcją był dla nas Kurs Winsurfingu, zorganizowany przez Panią Sylwię Stefaniak właścicielkę firmy EduPlus w porozumieniu z dyrektorem szkoły Panią Julią Ksepko - Kurkowską.
Podsumowując projekt, możemy zdecydowanie stwierdzić, że udział w projekcie przyniósł nam wiele korzyści. Uczniowie zdobyli ogromne doświadczenie, zgromadzili ogrom wiedzy zawodowej, doskonalili sprawność posługiwania się językiem angielskim, ale też próbowali mówić po portugalsku. Uczniowie wzmocnili również poczucie swojej wartości, dzieląc się swoją dotychczasową wiedzą i doświadczeniem, co było bardzo doceniane przez portugalskich przedsiębiorców. Oprócz tego cennym doświadczeniem była możliwość integrowania się grupy z lokalną społecznością i nawiązanie nowych kontaktów nie tylko tych zawodowych ale również na szczeblu prywatnym. Wszyscy bardzo doceniamy gościnność, otwartość i miłą atmosferę której doświadczyliśmy na co dzień. Te cztery tygodnie spędzone w Portugalii pozostawiają w naszej pamięci piękne wspomnienia, pamięć o niezapomnianych przygodach i ogrom przyswojonej wiedzy i doświadczenia.
Niech poniższa fotorelacja będzie namiastką naszej miesięcznej przygody z Portugalią.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Wojewodzin nr 1
Wow.....wow
Jestem w szoku... Liceum i Jednostka się chowa.