Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał rozporządzenie ws. uznania Tykocina za Pomnik Historii. Chodzi o historyczny zespół miasta.
Za Pomnik Historii uznano część Tykocina ograniczoną od północy rzeką Narew a od południa ulicami: Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry. Od wschodu z kolei teren zabytkowego miasta ogranicza cmentarz rzymskokatolicki, a w od zachodu cmentarz żydowski. W Tykocinie znajduje się ponad 100 obiektów zabytkowych.
Ze względów na bogatą historię, nienaruszoną przyrodę oraz ścisły związek z kulturą żydowską, w mieście dominują wydarzenia związane z tymi tematami, a w szczególności jarmarki historyczne, rekonstrukcje wydarzeń historycznych, festyny i święta żydowskie, koncerty organowe.
Tykocin jest czwartym Pomnikiem Historii w województwie podlaskim. Wcześniej te prestiżowe tytuły dostały: Kanał Augustowski, kościół św. Rocha w Białymstoku oraz meczety i mizary w Kruszynianach i Bohonikach.
Początki Tykocina związane są z grodem mazowieckim, znajdującym się w odległości ok. 3 km na południe od obecnego miasta, którego pozostałości zachowane są w pobliżu wsi Sierki i nazywane potocznie „Zamczyskiem”. W okresie od XI do XIV w. był to mazowiecki gród rzędu kasztelańskiego z podgrodziem. Według badań historyków Tykocin powstał w miejscu przeprawy przez Narew dla skrócenia szlaku handlowego prowadzącego z Połocka i Wilna w kierunku Poznania i Krakowa. Rozwinął się z osady podgrodowej na pograniczu[9] Mazowsza i Wielkiego Księstwa Litewskiego, na fali kolonizacji polskiej z Mazowsza oraz wskutek rozwoju wymiany handlowej w XIV w. między Koroną a Wielkim Księstwem Litewskim.
wtorek, 26 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Po klęsce powstania styczniowego miasto zapłaciło wielką karę. Car zabrał prawa miejskie i zesłał większość mieszkańców miasta czyli drobną szlachtę za udział w powstaniu na Sybir. Pozostali kmiecie i Żydzi, którzy nigdy masowo nie brali udziału w walkach o niepodległość Polski.
W prezencie żoneczce?
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone