Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 6037 wyświetleń

Trwa przebudowa bramy cmentarnej

Trwa przebudowa i remont bramy cmentarnej grajewskiej parafii. 

 

Środki do tego zadania dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego -  100 tys. złotych.


Brama wejściowa na teren cmentarza w Grajewie została zbudowana w drugiej połowie XIX w.


Po remoncie brama będzie miała ściany w kolorze piaskowym na podstawie odsłoniętych historycznie tynków w części górnej, gzyms okalający w kolorze starej bieli, zaś cokół szary. Pokrycie bramy planowane jest blachą powlekaną w kolorze szarym. Zostaną też odrestaurowane elementy metalowe.

Zakończenie remontu planowane jest na 15 listopada br.

 

Dokumentacja projektowa remontu została sfinansowana przez Społeczny  Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego przy Towarzystwie Przyjaciół 9 PSK w Grajewie. 

 

Główne wejście ma formę tryptyku z czterema szerokimi kolumnami, między którymi umieszczono pośrodku dużą metalową bramę wjazdową, dwuskrzydłową, symetryczną, z trzema przęsłami poziomymi i jednym wygiętym w łuk oraz mnóstwem pionowych pik, stanowiących główny element konstrukcyjny. Po bokach głównego otworu, umożliwiającego wjazd pojazdami mechanicznymi na teren symetrycznie rozmieszczone, znacznie mniejsze bramki wejściowe, z których korzystają przybywający na groby bliskich parafianie i zwiedzający.

Konstrukcja całej bramy, oparta na trzech łukach, zawiera dodatkowe elementy zdobniczo - konstrukcyjne, w postaci chociażby prostych linii, wychodzących z połowy wysokości głównego łuku i biegnących aż do końca całego górnego zespołu nośnego. Nad każdym z trzech otworów wejściowych wykonawca dzieła umieścił niewielkie kolumienki oparte na planie kwadratu, przykryte symetrycznym czterospadowym daszkiem, zwieńczonym metalowym, misternie zdobionym krzyżem. Dominującym kolorem całej budowli jest brąz, a pomocniczym, służącym wyróżnieniu krawędzi - biały. W prawej skrajnej kolumnie umieszczono kamienną tablicę z napisem: „Ad maiorem Dei gloriam! Ogrodzenie cmentarza tego wykonane 1947-1949 r. z inicjatywy i starania ks. prałata Balukiewicza skarbnika Antoniego Bieleckiego i członków Komitetu Budowy z ofiar parafian grajewskich"

 

 

 

fot. e-Grajewo.pl

Komentarze (15)

Chciałbym tylko zwrócić uwagę że na cmentarzu parafialnym co roku jest większy brud bałagan zaniedbania !

To nie jest przebudowa, anni remont, ani renowacja to jest budowa nowej bramy tak to wygląda ze zdjęć !!!

nie rozumiem tego że przez 33 lata, odkąd nie ma komuszej, nieprzychylnej władzy, proboszcz Parafii nie potrafił wyremontować tej bramy. Za każdym razem jest robiona zbiórka, a co się dzieje z pieniędzmi z niej? Przez tyle lat zbierania można by niemal postawić mały kościół. Potrzebna jest zmiana w Kościele. Ksiądz i duchowieństwo jest od spraw duchowych, a zarządzanie budynkiem i sprawami gospodarczymi powinna zajmować się rada, której to członkowie mają wiedzę i doświadczenie.

A ten termin remontu to chyba trzeba trochę przyspieszyć. 1 i 2 listopada mamy przecież dni świąteczne i co przybyłych odwiedzających groby będą straszyć rusztowania i ogrodzenie z dykty.

Za taką kasę to ja domy stawiam ....

Zgadzam się z @Władek. Ani to przebudowa, ani remont. I nie stwierdzam tego na podstawie zdjęć. Codziennie jestem na cmentarzu i obserwuję rozwój sytuacji.

Az w listopadzie??? No tak w deszcz,a moze i przymrozek. A za 3 lata znowu zacznie sie sypac.

Jestem ciekawa dlaczego prace przy budowie tej bramy nie odbywaja sie dzien dnia chodze kazdego dnia na cmentarz i malo kiedy widze brygade ktora buduje , czyzby odczowam to ze to jest rezerwacja kolejnosci roboty przy takim tepie zastanie nasz wiosna przyszlego roku ,, braba ktoro obecnie sie teraz wchodzi jest balagan i duzo szkiel ci ktorzy odbieraja odpady po sobie wogole nie sprzataja tak jest i przy drugiej bramie wchodzac z cmebtarza parafialnego na komunalny ten sam problem proszy przykladac sie do swojego obowuazku

Urząd, społeczny komitet, parafianie, a po ile to zrzuciło się pięciu pasterzy owieczek.

PrimaBalerina niestety tak to jest jak ma się takiego "gospodarza"/

100 tys bo beton drogi

Mój komentarz usunięto. A napisałem tylko, że warto by było przyspieszyć zakończenie remontu. Przecież 1 i 2 listopada mamy dni świąteczne i co przybyłe osoby, odwiedzające groby, będzie straszyć rusztowanie i ogrodzenie z dykty.

byłych proboszczów sprawdzić konto ,i sprawa się wyjaśni

prawda jest taka , że te cegły się nie nadają , by je obrzucić tynkiem, który odpada , i w kółko to samo , bez sensu robota.
Trzeba nowy projekt pozwolenie od konserwatora zabytków itd....
Aż w końcu coś się zmieni

za pozwolenie na remont lub postawienie pomnika na cmentarzu parafialnym opłata jest 500 zł.od pomnika jedno osobowego i 700 zł.od wieloosobowego ,pomników jest setki ,więc księżulek zebrał setki tysięcy złotych do swojej kieszonki i nikt takiego cwaniaka nie zamierza rozliczyć ,morze tym oszustwem zajmie się prokuratura.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.