Szczuczyn

  • 4 komentarzy
  • 13087 wyświetleń

Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur w Szczuczynie

PIŁKARSKI STADION W SZCZUCZYNIE

W południowo-wschodniej części Szczuczyna (PL) od 18 kwietnia 2019 roku trwa budowa obiektów wchodzących w skład Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur. Centrum powstaje dzięki projektowi współfinansowanemu z Programu Współpracy Transgranicznej: Polska [Szczuczyn (PL) nad rzeką Wissą], Ukraina [Kowel (Kovel UA) na Wołyniu nad rzeką Turii] i Białoruś [Szczuczyn (?????? BY) w obwodzie grodzieńskim nad rzeką Szczuczynką]. Dofinansowanie inwestycji przez Unię Europejską wynosi 2,35 mln euro.

Dla Gminy Miejsko-Wiejskiej w Szczuczynie budowę prowadzi Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Piszu sp. z o.o. (woj. warmińsko-mazurskie). Firma wykazuje się dobrą organizacją i troską, a profesjonalizm prac łącznie z porządkiem na budowie, jest zaskakująco wzorcowy.


W czerwcu 1945 r. powstał Ludowy Zespół Sportowy Wissa Szczuczyn, a jego pierwszym prezesem został burmistrz miasta Bolesław Goliczewski. Zespół piłkarski w 75-letniej historii czterokrotnie zmieniał swoją nazwę, jednak w jego logo nieustannie widniała "Wissa" (nazwa rzeki).

* 1945 - Ludowy Zespół Sportowy Wissa Szczuczyn. (LZS „Wissa” Szczuczyn).
* 1954 
- Zespół Wissa Szczuczyn.
* 1957
- Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (LKS „Wissa” Szczuczyn).
* 1978 - Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (MLKS „Wissa” Szczuczyn).

* 1993 - Miejski Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (MLKS „Wissa” Szczuczyn).

Miejsca, na których zawodnicy ćwiczyli i rozgrywali mecze były nazywane boiskami jedynie z racji przeznaczenia, a nie przydatności. Wkrótce powstało boisko przy ul. Sportowej (do 1956 r. wieś Barany). Mimo dużego wkładu pracy, czynów społecznych, drenażu i nawożenia, podmokły teren wciąż nie spełniał warunków boiska. Nie był nim nawet wówczas, kiedy po dobudowaniu od strony zachodniej podwyższenia z ławkami boisko zaczęto nazywać stadionem.

Wkrótce widowiskowość sportu na szczuczyńskim stadionie, który będzie wizytówką nowoczesnej technologii budowlanej w sektorze publicznym, zwiększy się o pełną gamę możliwości. Rozpocznie się nowa era, misja rozwoju kultury, rekreacji, sportu i prezentacji transgranicznej współpracy na terenie Gminy Szczuczyn.

Boisko ma równy i utwardzony teren, porośnięty naturalną trawą, a przy dużej częstotliwości gry może być pokryty sztuczną trawą. 

Dawne, powiatowe miasto Szczuczyn doczekało się stadionu na miarę aktualnych czasów, z dostosowaniem do lokalnych potrzeb i wizji przyszłościowej. Trudno określić, kiedy i z kim odbędzie się pierwszy mecz piłki nożnej. Wiadomo jednak, że będzie to wydarzenie epokowe, a walka drużyn odbędzie się na obiekcie unikatowym w skali wielu okolicznych powiatów. Unikatowy charakter nadają stadionowi nie tylko zastosowane zdobycze technologiczne, ale też podziw budzą nowe, niespotykane do tej pory w Szczuczynie funkcje obiektu. Wraz z jego nowoczesnymi rozwiązaniami od podstaw, nie przez modernizowanie, w architekturze XXI w. zasługuje na sportową wizytówkę Szczuczyna.

Trzeba jednak czekać ciepłego lata, aż murawa się ukorzeni, obiekt przejdzie odbiory techniczne i uzyska pozwolenie na użytkowanie. Nową płytę boiska - na drodze do III ligi - przetestują piłkarze Wissy. W starym miejscu zacznie się nowe życie miejskiego ośrodka piłkarskiego. Pozostaje nam czekać na uroczystą inaugurację stadionu z programami kulturalnymi i pierwszego meczu. Miejmy nadzieję, że kiedy pandemia ustąpi, na zadaszonych i odkrytych trybunach nie zabraknie kibiców, którzy gorąco dopingować będą szczuczyńską drużynę. Taka jest już od dziesiątków lat magia szczuczyńskiej racji stanu w sporcie, do którego historia w roku 2021 dopisze Europejski Stadion Kultury. 

Mam nadzieję, że koszty utrzymania i uciążliwości dla mieszkańców, którzy w weekendy znosić będą hałasy fanów futbolu z trąbkami, grzechotkami i okrzykami, da się utrzymać w kulturze.

             Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski
 

środa, 11 grudnia 2024

Gminna Wigilia

Komentarze (4)

Czy będzie bieżnia ?

Budowany dla czwarto-ligowej Wissy Szczuczyn stadion, który nie posiada jeszcze imienia – oprócz 4-ro torowej bieżni dla lekkoatletyki – będzie miał: dobrą płytę boiska, 8 trybun, 1530 krzeseł, pawilon, parkingi, ścieżki rowerowe, tereny wystawowe, mobilne sceny koncertowe, pola namiotowe, ciągi jezdne i piesze, oświetlenie, wodę, ogrzewanie, monitoring przeciw nadmiernie grzecznym, etc. (ale to już było)

chyba dobrze ze cos zmienia sie na lepsze a Ty" kibic z biezni" siedz w domu i nie korzystaj ,nie chodz . Daj innym sie cieszyc ze zmian w tym miasteczku. Zawisc ludzka nie zna granic i wirus nic nie zmienił w spoleczenstwie ...straszne

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.