Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 15807 wyświetleń

Szczuczyn w świetle wiary

   Droga Krzyżowa

   W Szczuczynie, w Wielki Piątek 22.04.2011 r. o godz. 20:00, w nastroju ciszy i skupienia odbyła się Droga Krzyżowa, w której uczestniczyła duża grupa wiernych.
   Podczas Wielkiego Postu wielu z nas starało się uczynić jak najwięcej dla Chrystusa. Pan Jezus dostrzegł naszą szczerą spowiedź, wyrzeczenia, łzy nawrócenia i pokory. Przez cały tydzień i podczas Drogi Krzyżowej, uwagę na siebie zwracała młodzież, której ilość i powaga uczestnictwa w religijnych obrzędach cieszy społeczność, rodziców, a przez to - Pana naszego i Jego Syna Jezusa Chrystusa.
   Wierni przybyli do świątyni, aby dać świadectwo miłości do Jezusa i wiary oraz zaakcentować, że tylko w Nim jest nasza nadzieja i siła budowania lepszego świata.
W naszej parafii jest duża grupa dzieci młodzieży i dorosłych, którzy może nie przez wszystkich docenieni, swoimi talentami muzycznymi i pięknymi głosami wzbogacają modlitewne spotkania przy ołtarzu Pańskim. W obrzędach religijnych bierze udział OSP i Orkiestra Straży Pożarnej w Szczuczynie. W różnych formach działalności kulturalnej bardzo prężnie angażuje się miejscowy Miejski Dom Kultury. Jego kierownik artystyczny B. Paszkowska, w 1992 r. założyła zespół oparty na fanatyzmie religijnym, który zajmuje wciąż I miejsca w Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych”.

    W środowisku parafii, gminy i miasta Szczuczyna, od czasu jego powstania, kult chrześcijański, mimo innych wyznań i zawirowań ustrojowych trwał, i dominował.
    Kreacjonizm to pogląd, według którego świat został stworzony przez Boga i jest zamierzonym wynikiem aktu Stwórcy. Aby w naszych czasach być kreacjonistą, trzeba mieć dużo odwagi i być porównywalnym do wiosłującego pod prąd. Choć Biblia mówi: „Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię”, to większość współczesnych naukowców sądzi, że życie powstało miliardy lat temu na wskutek potężnego wybuchu pierwotnej materii.
    Jednak współczesna archeologia dowodzi, że sceptyczne poglądy teorii uczonych uznawane dotąd za fakty, są błędne.
Dzięki nowym technologiom, w złotym wieku archeologii, skanowana powierzchnia ziemi przy pomocy radaru i fal dźwiękowych, przedstawia zarysy ruin, a nawet znajdujących się tam przedmiotów. Wykopaliska potwierdzają miejsca, nazwy etc. Takie świadectwo, to wiarygodność Pisma Świętego. Dzięki tysiącom odkrywanych dowodów omówionych w Biblii naukowcy, którzy nie byli chrześcijanami uwierzyli w Chrystusa, a wierzący, umocnili się w głębokiej wierze za sprawą tych dowodów.
Archeolodzy badający Bliski Wschód mają przekonanie, że aby odejść od dogmatu i dotrzeć do rzeczywistej prawdy należy mieć w jednej ręce Biblię jako podpowiedź, a w drugiej ręce niezastąpiony szpadel dla jej potwierdzenia.
    Na wcześniejszych hipotezach, wziętych z powietrza, budowano rzekome, naukowe fakty. Ich bezkrytyczne przyjęcie miało podważyć wiarygodność Pisma Świętego, że nie jest ono natchnionym Słowem Bożym. Dzięki takim założeniom doprowadzano do planowanego wyniku, że kościoły, przede wszystkim w Europie Zachodniej, świecą pustkami. Przy czym inne kraje uznając wiarygodność ewangelii w świetle wykopalisk, mają kościoły wypełnione wiernymi. Nauka poświadcza, że nasza wiara nie jest mitem, a odwiecznym faktem. To potwierdzenie jest radością szczególną dla każdego z nas podczas kontemplacji nad Męką Pańską.
    W chrześcijańskiej tradycji Wielkanoc jest największym jej świętem, które poprzedza siedem dni Wielkiego Tygodnia. Pierwszy dzień jest Niedzielą Palmową, a potem Wielki Poniedziałek, Wtorek aż do Wielkiego Piątku. Wielka Sobota, to dzień żałoby oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Tego dnia, święci się pokarmy na stół wielkanocny. Wielki Tydzień upamiętnia chwile ostatnich dni Jezusa Chrystusa wśród swojego, umiłowanego ludu.

    Niech Święta Wielkanocne napełnią naszą parafię i parafie ościenne szczerą i otwartą radością i pokojem. Niech radosny klimat świąt, dzięki błogosławieństwu Pana, wniesie nam stałą radość, zdrowie i dostatek, a wszyscy, którzy potrzebują pomocy niech uzyskają ją dzięki miłości Boga i życzliwości ludzi.
    Największy cud w historii świata, to zmartwychwstanie Jezusa. Dzieląc się tą nadzwyczajną nowiną w poranek wielkanocny, życzę szczególnie radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Cieszmy się, że razem z Nim możemy uczestniczyć w życiu doczesnym tego świata bez względu na jego przebieg. Alleluja, Jezus żyje!!!

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

środa, 11 grudnia 2024

Młodzieżowa Rada Miasta Grajewo

środa, 11 grudnia 2024

Woodeco Grajewo. Nowe oferty pracy

Komentarze (5)

Jak starannie i słusznie Autor podkreślił "kreacjonizm" i ponownie powtórzę cyt: Kreacjonizm to pogląd, według którego świat został stworzony przez Boga i jest zamierzonym wynikiem aktu Stwórcy. Aby w naszych czasach być kreacjonistą, trzeba mieć dużo odwagi i być porównywalnym do wiosłującego pod prąd. koniec cyt. Twórczość "Autorska" nie powinna polegać wyłącznie na relacjonowaniu słów, wymaga również kreatywnego postępowania, żeby być porównywalnym do wiosłującego pod prąd. Słowa zamienić w czyny, wówczas pozostaje się porównywalnym. Wesołych Świąt Wielkanocnych.

Andrzej ze Szczuczyna, bardzo logicznie brzmi twój komentarz, choć ja zwróciłabym uwagę na fakt, że autor od wielu lat jest nam znanym pod względem pozytywnej kreatywności. Właśnie On, walczy słowem jak orężem i nie musi go zamieniać w czyn wychodząc do walki na ulicę. W nas i wokół nas, toczy się piękna ewolucja.

Droga Magdo ! nie mogę z Tobą polemizować, gdyż za mało lub wogóle nie posiadasz wiedzy na temat właściwej ewolucji. Poproś Autora On bardziej Tobie wyjaśni a tym bardziej pomoże zrozumieć proces właściwej ewolucji!!! Bez czynów Polska jest zaludniona zacofanym społeczeństwem!!! Czyny nie muszą być uwidocznione na ulicy.

Dziękuję za kolejny, ciekawy fotoreportaż,, ktory z prrzyjemnością przeczytałam.
Szczuczyn i okolice było miejscem moich odwiedzim w latach mojej mlodości.. ..Proszę o kolejne ,podobnie napisane [krótkie ,ciekawe ,o różnej tematyce ]..Dziękuję autorowi za te wiadomości i za możliwość oglądania ,pięknych zdjęć z tamych miejc ..
Renata z Warszawy

Jeżeli taka impreza przyciąga młodzież która na codzień nie chodzi do kościoła, to jestem za!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.