poniedziałek, 25 listopada 2024

Sport

Szachy małe i duże :)

Duże i małe szachy – nie tylko mała i duża przerwa.

    W SP 4 w Grajewie od kilku dni możemy cieszyć się możliwością gry w szachy podczas dużych i małych przerw, zarówno na dziedzińcu szkolnym jak i na korytarzu szkolnym. To nie tylko uatrakcyjnienie spędzania wolnego czasu na przerwach  - to także rozpoczynające się od połowy listopada zajęcia gry w szachy w klasach pierwszych prowadzone przez naszego nauczyciela. Na tych bezpłatnych zajęciach  początkujący nauczą się podstawowych reguł gry, geometrii szachownicy, zapoznają się z rodzajem występujących na niej linii oraz z różnymi zabawami związanymi z szachownicą.  Z czasem nauczą się także najprostszego matowania, rozróżniania szacha od mata czy pata.          

    Celem Ministerstwa Edukacji Narodowej - projektu „Edukacja przez szachy w szkole” – nie jest stworzenie rzeszy szachistów w Polsce. Edukacja szachowa ma zwiększyć umiejętności matematyczne naszych uczniów.

 

   Przy wszechobecnych urządzeniach mobilnych, dzieciach i nastolatkach nie rozstających się z komórkami, niełatwo jest zachęcić uczniów, żeby zainteresowali się szachami, które mogą być przeciwwagą dla urządzeń elektronicznych, wspaniałą alternatywą, czasem nawet ratunkiem. Szachy to nauka myślenia i wewnętrznej dyscypliny. To też gra rodzinna, terapeutyczna, dająca siłę. Gra z tradycjami i historią, ale gra. Jak mało która, rozwija kompetencje matematyczne, zdolność logicznego myślenia, umiejętność analizowania tego, co było i wyciągania wniosków. Szachy pomagają kształtować osobowość: uczą planowania, dyscypliny i odpowiedzialności za własne czyny.

         To jest też bardzo sprawiedliwy sport, zawodnik nie może zrzucić winy na boczny wiatr czy inne trudne warunki. Wygrana albo przegrana jest konsekwencją ruchów grającego i koniec. Jednocześnie, jeżeli poświęci się czas i zdobędzie większe umiejętności niż przeciwnik, jest duża szansa na zwycięstwo.

        Poza tym, w dobie Internetu i wirtualnego spędzania czasu ze znajomymi, gra daje możliwość spotkania z rówieśnikami, z rodzicami, dziadkami – oko w oko. Jest to wymagająca gra, a więc przede wszystkim dla tych, którym się jeszcze coś chce.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.