Grajewo, 21 października 2008 r. Sporządził: Komendant Wojciech Formejster
W okresie 01.07.2008 - 30.09.2008 Straż Miejska pracowała w następującym składzie osobowym: komendant + 3 strażników + l pracownik cywilny.
Praca odbywała się:
a) od poniedziałku do piątku na jedną zmianę tj. 7.30 do 15.30 ;
- doraźnie służby w godzinach: 6.00-14.00, 12:00-20:00, 14:00-22:00 w ramach współpracy z KPP Grajewo;
b) w soboty i niedziele doraźnie przy zabezpieczaniu uroczystości bądź imprez okolicznościowych;
c) dyżury w Komendzie Straży Miejskiej.
W tym miejscu chciałbym w imieniu swoim i pracowników podziękować wszystkim współpracującym osobom - za harmonijną i owocną współpracę, która ma bezpośrednie przełożenie na zdecydowaną poprawę porządku i bezpieczeństwa w mieście. Szczególny udział w tym mają funkcjonariusze KPP Grajewo, oraz współpracujących ściśle ze Strażą spółek miejskich.
I. Zadania z zakresu przestrzegania czystości, porządku i ochrony środowiska.
1. Zgodnie z planem pracy na 2008 r. w okresie letnim kontynuowana była akcja CZYSTA POSESJA MOJA POSESJA w ramach, której strażnicy przeprowadzają kontrole posesji jak również lokali handlowych pod kątem przestrzegania przepisów o utrzymaniu czystości w gminach. Mandaty nakładano w przypadku drastycznego naruszenia przepisów lub nie zastosowania się do zaleceń strażników.
2. Przyjęto do realizacji 122 interwencje od mieszkańców oraz przekazano ok. 62 uwagi do osób i podmiotów odpowiedzialnych za ład i porządek.
3. Poza przeprowadzanymi działaniami mając na uwadze wykryte wcześniej miejsca nielegalnego wyrzucania nieczystości podejmowano działania w kierunku zminimalizowania tego zjawiska. Patrolowano te miejsca i przeprowadzano rozmowy-wywiady ze społecznością zamieszkującą okolice tych miejsc. W przypadku wykrycia sprawców obligowano do uprzątnięcia i obligatoryjnie nakładano grzywnę.
4. Należałoby wspomnieć tutaj o jednym ze zdarzeń, które miało miejsce na ulicy Łąkowej, gdzie jeden z mieszkańców naszego miasta zauważył że w kanale burzowym woda ma odcień niebieski. Sprawne przeprowadzenie czynności Straży wspólnie ze ZWiK-iem pozwoliło ustalić skąd pochodzi wyciek nieznanej cieczy. Powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegaturę w Łomży, który po przeprowadzonej kontroli wskazanego przez Straż zakładu ujawnił szereg nieprawidłowości formalnoprawnych dotyczących gospodarki odpadami oraz sprawozdawczości dotyczącej ochrony środowiska. Na szczęście wyniki badań wykonane przez ZWiK wykazały że parametry fizykochemiczne, poza mocną niebieską barwą, nie odbiegały od typowych dla tego rodzaju ścieków. W czasie kontroli wody opadowe w tym miejscu miały naturalny wygląd i z tego powodu odstąpiono od pobrania próbek kontrolnych.
II. Zadania z zakresu przestrzegania zasad obowiązujących przy trzymaniu psów oraz innych zwierząt domowych i gospodarskich.
1. Strażnicy asystowali przy czynnościach schroniska podczas wyłapywania psów. Ponadto udzielono 7 pouczeń i wystawiono 2 mandaty w związku z niezachowaniem ostrożności przy trzymaniu psa przez właściciela.
2. Do Komendy Straży Miejskiej nie wpłynęło żadne zgłoszenie odnośnie pogryzienia przez psa.
III. Zadania z zakresu komunikacji i drogownictwa.
1. Kontynuowano przeprowadzanie bieżących czynności wobec kierujących i pieszych niestosujących się do przepisów o ruchu drogowym.
2. Ogólnie w okresie sprawozdawczym strażnicy przepracowali 30 dni na terenie miasta wykorzystując urządzenie do rejestracji prędkości. W związku z tym prowadzono na bieżąco czynności wyjaśniające. W 378 przypadkach sprawy zakończono mandatem karnym.
Wraz z funkcjonariuszami KPP Grajewo oraz Straży Granicznej przeprowadzono S akcji pod kryptonimem GRANICA, polegającej na kaskadowej kontroli ruchu drogowego w terenie zabudowanym urządzeniem samoczynnie rejestrującym prędkość., Celem tych działań było zminimalizowanie zjawiska brawurowej jazdy obcokrajowców i kierowców samochodów ciężarowych.
IV. Zadania z zakresu przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi , zakłócanie porządku oraz innych przepisów pozakodeksowych. Czynności dotyczące nieletnich.
Podczas działań prowadzonych w rejonach szkół, okolicy dworców PKP i PKS oraz Parków Miejskich wychwytywano uczniów palących papierosy lub będących na tzw. "wagarach" celem doprowadzenia do szkoły - każdorazowo sporządzano i przekazywano do szkół dokumentację. Ponadto udzielono 59 pouczeń i wystawiono 33 mandaty w związku z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
V. Zabezpieczenie imprez i uroczystości.
Straż Miejska zabezpieczała takie uroczystości i imprezy jak: Festyn Radia S, mecz piłki nożnej Wigry - Warmia, mecz piłki nożnej Grajewo - Jedwabne, Dożynki Diecezjalne w Parafii p.w. M.B.N.P., Zakończenie Lata - festyn miejski.
Ponadto Straż Miejska jako główny koordynator zajęła się zabezpieczeniem trasy przejazdu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. W tym miejscu chciałbym po raz kolejny podziękować służbom wspierającym i pracownikom spółek miejskich ZWiK i PUK, dzięki zaangażowaniu którym wszystko przebiegło bez zakłóceń. Należałoby również wspomnieć, że plan zabezpieczenia trasy wyścigu został dobrze oceniony przez KW Policji w Białymstoku.
VII. Inne.
Z początkiem roku do zadań wykonywanych przez strażników dołączyły konwoje kasjera Urzędu Miasta, co jest kontynuowane do dnia dzisiejszego. Dnia 01.08.2008r. do wykonywanych konwojów dołączyły konwoje kasjera ADM.
VIII. Działania w liczbach.
Ogółem Straż Miejska Grajewo w m-cach : VII, VIII, IX. 2008r. otrzymała 122 zgłoszenia od mieszkańców, nałożono 449 mandatów karnych na kwotę 77.350,00 zł, udzielono 369 pouczeń i wykonano 4 służby wspólne z Policją w godzinach po południowo-wieczornych. Udzielano pouczeń w związku z takimi wykroczeniami jak: 84 przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, 13 przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia, 129 przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, 4 przeciwko zdrowiu, SS dotyczących Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, 59 w związku z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także inne. Wykonywano 68 czynności konwojowania kasjera.
Udostępniła - Joanna Kosielska radna Rady Miasta Grajewo