8 czerwca 2022 r. w Zamku Królewskim w Warszawie odbył się uroczysty finał V edycji projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”.
Zadanie polegało na przygotowaniu etiudy filmowej, nawiązującej do miejsc poszukiwań szczątków ofiar reżimów totalitarnych z lat 1939-1956. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Ewelina, Marysia, Ola, Julita, Weronika, Oliwier, Artur, Mateusz, Aleksy i Patryk, uczniowie SP 1 w Grajewie. W tej ważnej chwili towarzyszyły im panie: Małgorzata Koprowicz, opiekun grupy projektowej i Karolina Modzelewska, dyrektor szkoły.
Galę uświetnili: Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, a także prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, dyrektorzy Biur oraz pracownicy IPN koordynujący prace projektu.
Najpiękniejsze, co w historii może się zdarzyć, to jest świadomość, że młode pokolenie Polaków upomina się o pamięć o naszych polskich bohaterach – powiedział wiceprezes IPN, gratulując autorom najlepszych etiud filmowych. Prof. Przemysław Czarnek podkreślił: Finaliści wypełniają zadanie, o którym Zbigniew Herbert pisał, że niewiedza o zaginionych podważa realność tego świata. Gratuluję realizacji tej trudnej misji. W tegorocznej edycji projektu wystartowało 38 zespołów, w tym po raz pierwszy trzy grupy harcerzy z Wilna. Nadesłano 30 prac, spośród których do finału zakwalifikowało się tylko 14 filmów.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie w etiudzie „Testament zza grobu” przybliżyli historię mjr. Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, którego oddział w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. zdobył Grajewo i uwolnił aresztowanych przez UB żołnierzy podziemia. Tytuł filmu wskazuje, że przed ekipą pana prof. Krzysztofa Szwagrzyka, (a może w przyszłości i przed absolwentami naszej szkoły) niełatwe zadanie – odnalezienie szczątków.
Warto podkreślić, że wśród zwycięzców przeważała młodzież starsza: licealiści i uczniowie technikum, a tylko dwa filmy zrealizowali uczniowie szkoły podstawowej. Tym bardziej czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni.
Po części oficjalnej, w czasie poczęstunku nawiązaliśmy kontakty z harcerzami z Litwy. Uroczystość zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście z przewodnikiem, panem Adamem Podlewskim, historykiem, gawędziarzem, autorem m.in. opowieści o dawnej Warszawie „Dzień sznura”.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów.
Małgorzata Koprowicz
środa, 11 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
Super! Gratulacje.
Jestem dumna ze swojej szkoły. Brawo!
Brawo uczniowie tylko mam pytanie skoro mamy tak zdolna mlodziez, to dlaczego nie widac jej w doroslym zyciu Grajewa, gdzies ona ginie w sina dal,
Nie ma tej młodzieży w życiu Grajewa, bo takie bogoojczyźniane projekty bronią się na etapie wręczania toreb z giftami. A mało jest przyszłości, i kiedy trzeba z żywymi naprzód iść, to się okazuje że nikt nie nauczył, bo chwalili jak się grzebałam/em w martyrologii. Z projektowania, tolerancji, myslenia krytycznego, zdrowego buntu nie szkolili.
Gratulacje :)
W młodych ludziach drzemie ogromny potencjał, tylko nauczyciel z pasją i zaangażowaniem jest w stanie ten potencjał obudzić. Dziękujemy.