Wiadomości

  • 37 komentarzy
  • 7376 wyświetleń

Są wydatki, a budynek dworca nie służy podróżnym

Zbudowany w 3 lata, a zamknięty dla podróżnych od ponad 3 dekad

 

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu zabytkowego budynku dworca kolejowego w Grajewie. W ubiegłym numerze Gazety Grajewskiej informowaliśmy szczegółowo o tym, że choć obiekt nie jest własnością Miasta Grajewo, to Burmistrz Dariusz Latarowski oraz podlegli mu urzędnicy oraz radni miejscy od lat zabiegali o przywrócenie budynkowi dawnych funkcji. Skorzystaliby na tym podróżni, a więc przede wszystkim grajewianie i mieszkańcy całego powiatu. Miasto zyskałoby kolejną wizytówkę turystyczną, a zabytkowi z XIX wieku przestałaby grozić dalsza degradacja. 

 


Obecnie działka zabudowana budynkiem dworca kolejowego jest własnością Skarbu Państwa. Ten przejął ją od kolei za nieuregulowane podatki. Przez ostatnich kilka lat Miasto Grajewo czyniło szereg działań, by przejąć obiekt, aby znowu tętnił życiem, a przede wszystkim, aby mogli z niego korzystać zarówno pasażerowie transportu kolejowego jak i kołowego. Tymczasem w grudniu 2020 roku Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował, że PKP S.A. chce przejąć z powrotem nieruchomość od Skarbu Państwa w zamian za inną działkę. Dlatego o to, jakie plany wobec tego budynku ma spółka kolejowa PKP S.A. spytaliśmy 7 października jej zespół prasowy. Bo w sumie, nie tak ważne jest, kto będzie właścicielem zabytkowego budynku dworca, ale to by obiekt znowu przyjmował podróżnych. Tego samego dnia przyszły odpowiedzi od Michała Stilgera, rzecznika prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A. 

 

Na jakim etapie jest wspomniana w załączonym piśmie procedura zamiany PKP S.A. ze Skarbem Państwa działkami, która w efekcie ma spowodować zwrot PKP S.A. działki nr 4996/2?

 

 - Potwierdzamy, że trwają rozmowy w sprawie przejęcia przez PKP S.A. nieczynnego budynku dworca wraz z wydzielonym gruntem. Obecnie budynek jest na stanie Skarbu Państwa, w imieniu którego zarządza nim Starosta Grajewski- poinformował Stilger. 

 

Na pytanie „Czy jeśli procedura zakończy się (lub może już zakończyła) pomyślnie dla PKP S.A., to czy PKP S.A. planuje w przyszłości przeprowadzić remont zabytkowego budynku dworca kolejowego i udostępnić ten obiekt podróżnym?” nie ma jak na razie jednoznacznej odpowiedzi.

 

- Ostateczne decyzje będą mogły zapaść po zakończeniu negocjacji i przeprowadzeniu rynkowej wyceny nieruchomości, które mogłyby być przedmiotem zamiany. Dalsze decyzje dotyczące przyszłości budynku dworca będą podejmowane po uregulowaniu kwestii własnościowych – poinformował Gazetę Grajewską rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.

 


Są wydatki, a budynek dworca nie służy podróżnym

W sprawie planowanych prac na dworcu kolejowym w Grajewie, które będą tu miały miejsce w ramach realizacji inwestycji budowy trasy Rail Baltica rzecznik Stilger odsyła do inwestora, czyli spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tam więc także ślemy maila z pytaniami, choć próżno spodziewać się, by w zakresie prac znalazły się te dotyczące budynku dworca kolejowego. W końcu jest przecież własnością Skarbu Państwa od 20 lat. Ten co roku ponosi wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych na utrzymanie obiektu, który jest zamknięty dla podróżnych od 35 lat. Jak i kiedy Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończą negocjacje ze Skarbem Państwa? Nie wiadomo. O tym, że trwają, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informował już niemal 2 lata temu, bo 3 grudnia 2020 roku.

 

Negatywne skutki

Skutki tego stanu rzeczy, że budynek dworca jest dla podróżnych zamknięty, są negatywne z wielu powodów. Po pierwsze pasażerowie nie mogą korzystać z dworcowej poczekalni i marzną, czekając na podróż obok gmachu o powierzchni użytkowej 1544 m2. Poza tym negocjacje na linii Skarb Państwa- Polskie Koleje Państwowe S.A. w ocenie Wojewody Podlaskiego uniemożliwiają przekazanie na własność Miastu Grajewo gruntu obok budynku, na której ratusz chce zorganizować Centrum Przesiadkowe. To działka nr 4997/2, którą Miasto Grajewo ma obecnie jedynie w użyczeniu, a przez to nie może zainwestować na terenie, który nie jest miejski.  Tu warto przypomnieć, że już ponad 5 lat temu z dzierżawy działki przy ulicy Popiełuszki zrezygnował PKS sp. z o.o. w Łomży. W efekcie wtedy poczekalnia autobusowa została rozebrana, a podróżni pozostali bez dachu nad głową. 

 

To, że budynek dworca jest zamknięty dla podróżnych, wpływa również negatywnie na lokalną gospodarkę. Wystarczy przecież zobaczyć jak funkcjonują dworce w innych miastach, by wiedzieć, że znajdują się tam kasy, poczekalnia, gastronomia oraz inne działalności gospodarcze, które dają miejsca pracy oraz generują podatki, które zasilają budżet państwa. Jasne jest także, że zabytkowy obiekt wzniesiony w latach 1873-1875 byłby w lepszej kondycji, gdyby był użytkowany.

 

W obecnej patowej sytuacji Miasto Grajewo działa zatem dwutorowo. Po pierwsze zmierza do uruchomienia tymczasowych wiat, poczekalni dla pasażerów na działce będącej przedmiotem umowy użyczenia.   Równolegle trwają zabiegi o korzystne rozwiązanie problemu, czyli jak najszybszą reaktywację budynku dworcowego. O wsparcie w tym zakresie ratusz nadal prosi parlamentarzystów, Premiera RP i Wojewodę.  

 

 

W. Mierzwiński 

 

 

 

Fot. grajewo.pl

 

Komentarze (37)

Może trzeba tory usunąć. Racibory mają bez torów to może w Grajewie coś ruszy.

Jest związek między prezesem a pracą rodziciela na PKP to może na tej nucie zagrać

Po co zamieszczać informacje o dworcu, skoro pod nimi wylewa się masa krytyki (nie mylić z hejtem) pod adresem aktualnych władz, która potem nie jest publikowana?

KOMUNA dalej rządzi

Guzik prawda, ze to na jakis negatywny wplyw na lokalna gospodarke. Z ekonomicznego punktu widzenia jesli cos nie istnieje, a dworzec realnie nie istnieje i dlatego tez jest zupelnie obojetny na grajewska gospodarke.

Pan Autor artykułu wie, że gdzieś dzwoni, ale nie wie dokładnie, w którym kościele... taka drobna uwaga - budżet państwa, to nie jest to samo co budżet miasta. Pzdr :)

...nie dalej jak wczoraj czekałam, a właściwie marzłam, na autobus ŻAK do Warszawy, który na dodatek był jeszcze opóźniony ok 20 min. w wiacie kawałek szybki, pasażerów ok 10 , wszyscy stoją na chodniku, bagaże tez mokną na deszczu, nie ma gdzie się skryć, a wiatr pi...ź....Ł , jak w kieleckim!!!!!... szok !!!.włodarze działajcie, zima tuz tuż !!!!!

uwaga, nie szkodzić, proszę tylko o dobre komentarze tzn przychylne włodarzom miasta, inne będą usuwane i nie publikowane .....

Mam pytanie dlaczego do tej pory Redakcja e-Grajewo.pl blokowala komentarze na temat Dworca Kolejowego i PKS. Jak robi sie krytyczna sytuacja to teraz ratunku, bo moze byc rozbiurka - (ó) ? ////

Nie mogą tego zburzyć bo to podlega jako zabytek.

Po co wymieniono okna za parę tysięcy?

Do Xyx -Bo Starostwo akurat na okna dostało dofinansowanie.

700000 na okna poszło..ładne zdjęcia byly Poslow......I co dalej ..następna zima idzie...I wybory niedlugo...Dworzec czeka do zdjęć na jego tle....

własnie, gorszy sort ma racje, do tej pory żaden komentarz o dworcu nie przechodził!!! a dziś, teraz co się stało???? strach, przed .....rozbiórką czy ........przed wyborami????

Zgadzam się z Mieczysławem, ileż to było artykułów w Gaz. Graj. jak to posłowie partii rządzącej cięzko pracują w temacie dworca.

zablokowac tory kolejowe to sie znajdzie i wojewodav i szef od kolei-zalatwia to w ciagu dnia-ile to moze sie ciagnac

To po co rzekomo wymieniono kilka okien? Żeby sobie zgarnąć pare groszy. Śmiech. Wszędzie łapówki i branie do kieszeni.

/ odać ruskim i po kłopocie.

Do Anna. I co z tego, że starostwo dostało dofinansowanie? Na pewno nie 100 %. I po co wymieniać okna, jak budynek i tak stoi nieużywany.

Gdzie ,te czasy ,kiedy ,n'a dworcu ,mozna,bylo ,kupic ,bilet ,zjesc ,dobry obiad... i poczekac w cieple na pociagu...
Dworzec, wieje pustka,obojetnoscia .
Panowie ,zyjemy w 21 wieku

To zbudować nowy dworzec , będzie taniej Może na dobre by to wyszło i ludzie podróżowali by w godnych warunkach . Tak naprawdę ile lat można czekać na jakieś konkretne decyzje

Zburzyć,zaorać i posadzić ziemniaki dla mniej zamożnych ,dostawaliby 3 metry na sezon zimowy.Innym pasażerom radzę w innych miastach czekać na autobus co mają przystanki jak się należą choćby w Szczuczynie.

Pytanie po co dwa razy były zamawiane okna na dworzec.Pierwsze drewniane wykonano przez stolarnię z której nie zostały odebrane i drugie które są obecnie.Po
co były te cyrki i podarki dla władz miejskich przez przedstawicieli PKP w postaci modelu parowozu?po co były inwestycje skoro budynek Dworca ma innego właściciela.Pani Szydło dworzec w Grajewie w ruinie.

Jeden dziad (Skarb Państwa) chce przekazać dworzec drugiemu dziadowi (PKP). Jeżeli dworzec ma reprezentować miasto lub powiat to właścicielem powinny być wymienione podmioty. W końcu podróżni jadąc przez Grajewo i widząc zaniedbany dworzec tak postrzegają mieszkańców, że są niezaradni, niegospodarni i nie potrafią swojej wizytówki przez tyle lat wyremontować. Generalnie dworzec osobowy powinien znajdować się po drugiej stronie torów. to rozwiązałoby wiele problemów. Pod torami powinno być podziemne przejście z windami na perony dla niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że po modernizacji Rail Baltiki tak będzie.

A dlaczego nie pokazujecie wszystkich komentarzy /

Do Xyz - No więc dostali 100 % .

Nadzeja, matka głupich.

Cos to z tym dworcem jest nie tak. /

....mamy XXI wiek , a w Grajewie, powiatowym mieście, budynek za zdjęciu to zamknięty zabytek PKP - dworca brak!!!!..obok 2 budy z szybką = poczekania PKS, dalej zielona budka toy-toy (WC) !! a jaka droga dojazdowa do tych torów - żenada!!!! , gdzie my żyjemy, władzo, co ty na to ??????.....z waszych okien jest widok na ten "zabytek"!!! czy naprawdę tak mało możecie????? w/

Mały offtopic bo dotyczy dzisiejszej sytuacji dworca autobusowego. O 3:40 grupa osób czeka na ŻAKa który miał być 3:52. W tym czasie przetaczali wagony na bocznicę. Skład się okazał zbyt długi i zastawił drogę dojazdową do dworca. Autobus na dworzec nie może wjechać, ludzie czekający nie mogą wyjechać. Po 30 minutach kolejarze się zlitowali odczepili trzy wagony. Także dziękuję władzy za fantastycznie zorganizowany dworzec autobusowy.

A może telewizja bo coś nagłośniła

Michał Stilger - rzecznik prasowy w PKP S.A. napewno odpowie na wszystkie pytania mieszkańców Grajewa....

Do Anna, I jaka korzyść z tych kilku wymienionych okien ? Ktoś kaskę zgarnął w urzędzie za wniosek, za dokumentację itp. Gdyby chociaż jedno pomieszczenie było dla ludzi czekających na pociąg czy autobus

Moze tych okien to wywiesic transparet ze tu pracowal Dziadek Jaroslawa.

ot, grajewiacy, ludzie o braku dworca PKP,!!! o niszczejącym zabytku PKP, !!!o wygwizdowie z budką PKS a jacyś "inni" o Jarosławie i jego dziadku.!! ni w 5 ni w 9, czekam, kiedy jakieś " graj ewo " napisze, że to wina PIS...trzeba naprawdę mieć stare klapki na oczach !!!!

do xyz : Zadna korzysc ,zanim doczekamy sie remontu dworca , okna znowu beda do wymiany. W tym problem ,ze nikt nie pyta miasta na co najbardziej przydalyby sie Wam pieniadze ,tylko na zasadzie mozemy dac wam dofinansowanie na okiennice ,bierzecie albo nie dostaniecie nic .

/ Powiat z radnymi nie potrafia i nie umieja nic zrobic z dworcem kolejowym i PKS jak bylo dawniej. /

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.