środa, 28 lutego 2024

Wiadomości

Ruszyła nowa masłownia

Nowa linia do produkcji masła została uroczyście uruchomiona w SM Melkpol w Grajewie. Przecięcia wstęgi dokonał m.in. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jerzy Plewa.
Nowa inwestycja grajewskiego Mlekpolu kosztowała ponad 18 mln zł, z czego 5 840 tys. dofinansowane zostało z unijnego programu SAPARD. Linia jest najnowocześniejszą tego typu w kraju. Jest w pełni zautomatyzowana. Jej budowa i uruchomienie odbyło się we współpracy z niemiecką firmą GEA PROCSS TECHNOLOGY.
Jak poinformował prezes SM MLEKPOL Edmund Borawski – w bieżącym roku spółdzielnia wyprodukuje 20 tys. ton masła. Roczna zdolność produkcyjna linii to 30 tys. ton. Prezes Borawski zapowiedział, że linia będzie w dalszym ciągu rozbudowywana. Nowa inwestycja została wyposażona w 4 zbiorniki do magazynowania śmietany (po 100 tys. litrów), urządzenie zmaślające, zbiornik przejściowy na masło, linie pakujące masło luzem w kartony, pakowaczkę, linię do rozmrażania masła w blokach i przygotowujące do formowania w kostki, system przygotowywania żywych kultur. Dodatkowo, dla poprawy warunków higienicznych i trwałości masła, w nowej linii zastosowany został system sterylnego powietrza. Oznacza to, że na każdym etapie produkcji masło nie ma kontaktu z powietrzem z otoczenia. A to znakomicie poprawia jego jakość oraz sterylność. Uruchomiona linia pozwala na przerób tłuszczu mlecznego z zakładów Mlekpolu w Mrągowie, Kolnie, Augustowie i Sejnach. Wydajność linii pozwala dodatkowo przerobić śmietanę zakupioną w innych zakładach i spółdzielniach. Masło produkowane na nowej linii wyróżnia się bardzo dobrą smarowalnością , zarówno w okresie letnim jak i zimowym.
Nowa linia funkcjonuje w grajewskim Mlekpolu od czterech miesięcy. Jej uroczystego otwarcia dokonano w sobotę w obecności m.in. Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jerzego Plewy, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP – Czesławy Ostrowskiej, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, Krajowego Związku Spółdzielczości Mleczarskiej, Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy oraz innych znakomitych gości. Uroczystego poświęcenia linii dokonał Ks. Prałat Stanisław Łatwajtys.

Na 15 czerwca br. planowany jest rozruch kolejnej inwestycji Mlekpolu, również w części finansowanej ze środków SAPARD-u. Będzie to linia do produkcji śmietanki UHT do kawy w jednorazowych opakowaniach o poj. 10 ml.

W dniu uroczystego uruchomienia nowej masłowni Mlekpolu, pracownicy i dostawcy mleka spółdzielni oraz osoby współpracujące z Mlekpolem odebrały z rąk Wojewody Podlaskiego Marka Strzalińskiego odznaczenia państwowe. Złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi nadane przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymało 59 osób. Uroczysta gala wręczenia odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.

MLEKPOL to największa polska spółdzielnia mleczarska. W jej skład wchodzi sześć zakładów produkcyjnych w: Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie. Spółdzielnia liczy ponad 16 tys. dostawców mleka. Jest producentem popularnej i cenionej na rynku marki „łaciate” i “Milko” oraz liderem w produkcji mleka UHT, posiadając około 40% udziału w rynku tego mleka w kraju. 35% produkcji MLEKPOLU trafia na eksport.
W bieżącym roku spółdzielni zamierza skupić około 725 mln litrów mleka, co stanowić będzie 10% pozyskiwanego surowca w skali kraju.

First Communications dla e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.