piątek, 27 stycznia 2023

Kraj

Rosną mury nienawiści

Europa nie może się okopać - podkreślano na konferencji „Promowanie obywatelstwa UE: prawa wartości i zaangażowanie” w hiszpańskim Oviedo.

Otwarcie konferencji zdominowały rozmowy na temat „dramatycznej sytuacji”, w której znalazła się Unia Europejska w związku z kryzysem imigracyjnym, wielokrotnie przywoływano treść orędzia szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude`a Junckera.

Jak ocenił premier wspólnoty autonomicznej Asturia w Hiszpanii Javier Fernandez Fernandez, UE stanęła przed być może największym kryzysem od momentu jej powstania. „Mamy do czynienia z globalizacją, a Europa miałaby przywrócić granice? Budujemy już mury, a przecież nie możemy się okopać, (…) nie możemy pozwolić, by powróciły nienawiści natury plemiennej” - zaznaczył. Jego zdaniem pogłębianie kryzysu będzie oznaczać zniszczenie Unii Europejskiej.

Zastrzegł, że narodu nie należy budować przeciwko innym. „Europa zawsze była przeciwko komuś, potem pojawił się projekt europejski, by wydźwignąć się po wojnie, do której doprowadziły państwa narodowe” - powiedział.

Hiszpański europoseł Ramón Jáuregui Atondo sytuację w Unii Europejskiej nazwał powrotem do nacjonalizmu. „Jesteśmy dotknięci objawami nacjonalizmu, a przyczyną powstania projektu europejskiego było wzniesienie się ponad nacjonalizm” - ocenił. Według niego postawa nacjonalistyczna objawia się m.in. poprzez niechęć do przyjmowania imigrantów.  - 
kic/Serwis Samorządowy PAP

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.