sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 12137 wyświetleń

Rosną akcje Grajewa!

W trakcie ostatniej sesji GPW w Warszawie akcje producenta płyt meblowych (Pfleiderer Grajewo SA )drożały o ponad 5 proc. osiągając cenę 28,15 zł.
Ostatnim razem płacono za nie tyle w marcu 2008 roku. Kurs windują rosnące oczekiwanie odnośnie poprawy wyników finansowych. Termin publikacji raportu za III kwartał planowany jest na 14 listopada.

Z prognoz analityków wynika, że spółka może ten okres zaliczyć do udanych. - W III kwartale utrzymywała się dobra koniunktura w sektorze meblarskim. Produkcja sprzedana mebli wzrosła o 8,5 proc. licząc rok do roku, a produkcja płyt wiórowych w okresie lipiec‐sierpień o 4,5 proc. rok do roku. Z drugiej strony ceny płyt wiórowych spadły o ok. 2,4 proc , choć tempo spadków wyhamowało – przekonuje Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM.

Z prognoz analityka wynika, że w zakończonym kwartale Grajewo wypracowało 12,9 mln zł zysku netto wobec 4,2 mln zł porównywalnej straty przed rokiem. Zysk operacyjny zwiększył się do 24,4 mln zł z 17,8 mln zł, a przychody do 367 mln zł z 355 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. - opisuje parkiet.com

Komentarze (16)

I pomyslec, ze kupowalem po 6 pln a oddalem po 15 pln. Aj, no nic trudno. Furka i tak wpadla nowa do garazu :)

Furka? Chłopie dwa mieszkania w Warszawie kupiłem :-)

Phi..tez coś.... dwa mieszkanka.....bida )))))Ja zarobiłem tyle,że na zakup la Tour Eiffel wystarczy...tylko nie wiem gdzie ją ustawić((((((((macie jakie propozycje????

Niedobrze, o akcjach zaczynają pisać na portalach lokalnych. Jeżeli ktoś zna się na rynku kapitałowym to wie o czym mówię. Jeżeli o giełdzie mówi się już u fryzjera czy w sklepie spożywczym to znak że hossa jest w najwyższym szczycie, czas realizować zyski! bo na giełdę będą wchodzić ludzie, którzy nie mają pojęcia, a pięniądze większości popłynie do TFI.

spoko "the economist... kasiorka hurtem dopiero teraz odpływa do funduszy.Popatrz na wyceny S and P,czy daxia....nasz W20 ma sporo do nadrobienia....chociaż nasza druga liga zaszła daleko.Dobre wyniki w Gwa są już w cenie

pożyjemy , zobaczymy! ja stawiam na wiosną będą po 50 zł

gekko, widzę że jesteś w temacie heh, ostatnio nasz WIG miał w środę i czwartek sporą korektę. Mam nadzieję że to tylko wynikiem słabych danych z USA, a jutro będziemy mieli przewagę kupujących:) Moje 3 z 4 spółek były na zielono w dni korekty, więc dobrze się zapowiada nadchodzący okres. Fakt faktem, nie było na polskim parkiecie tzw. efektu halloween ;

No fajnie:) Ten sprzedał,tamten sprzedał i z Zakładów Płyt Wiórowych Grajewo mamy Pfleiderer. Posprzedawali akcje , kupili mieszkania i Polonezy, a teraz narzekają - jak źle w płytach jest. Żeby ludzie używali mózgu to trzymaliby akcje i sami przejęli firmę i czerpali z niej zyski,tak jak to robi SZWAB. Dziękuję i życzę uśmiechu.

Akcje Grajewa zaszalały nieco ostatnio,aż się prosi o korektę...wskaźniki AT muszą wrócić do racjonalnych kształtów.Na rynku największych spółek w październiku liderem wzrostów był sektor finansowy.Do pełni szczęścia brakuje aprecjacji walorów surowcowych,ale trzeba czekać cierpliwie na ożywienie w Państwie Środka (chyba,że rynki finansowe wcześniej to zdyskontują). Dużą zagadką jest to co zrobi tajemnicza Pani z Greenpointu o swojsko brzmiącym nazwisku- Yellen.Nadzieja jest ...w słabej koniunkturze w USA.Yellen mówi, że nawet gdyby Fed zmniejszył nieco skalę interwencyjnych zakupów – dziś jest to 85 mld dol. miesięcznie – to będzie je kontynuował, dopóki nie dojdzie do wniosku, że ożywienie na dobre się w Ameryce zadomowiło. Podobnie jak Bernanke, Yellen jest przekonana, że QE działa i że ryzyko odejścia od luzowania jest większe niż ryzyko, jakie niesie jego kontynuacja.Gdyby tak się stało,że w 2014 r polityka skupu obligacji była nadal kontynuowana niewykluczone ,że walory Grajewa będą kosztowały 50zł i +.
W niepewności trzyma jeszcze sprawa reformy OFE...nie wiadomo jak zarządzający fundami zareagują na brak możliwości budowania swoich portfeli w oparciu o obligacje skarbowe.Obowiązek Inwestowania 75 % środków w akcje to jakiś chory wymysł...ale zobaczymy))))


Jakaś manipulacja ? Chyba ktoś chce zarobić! Czas pokaże!

A przecież drugim czołowym akcjonariuszem Pfleiderer Grajewo są OFE, oczywiście w porównaniu do 65%-owego udziału Pfleiderer AG (niemieckiego) jest nieznaczne. Ogólnie sam posiadam akcje Pfleidereru z uwagi na to że branża meblarska ma szerokie perspektywy, niemal 90% polskich mebli jest eksportowane, głównie do Niemiec, Szwecji, Rosji. Inne spółki z tej branży notowane na GPW np FORTE osiągnęły ostatnio swoje maxima, więc raczej ta spółka jest już trochę przewartościowana, GRajewo ma C/Z na poziomie 10-11, a C/Wk około 2, więc jeszcze ma wg mnie perspektywy do wzrostu. Wszystko zależy od sprawozdania za 3Q ktore będzie za 10 dni opublikowane, ale jeśli będzie ono obiecujące to chyba warto je 3mać aż do rocznego sprawozdania, tak by wynik za rok 2013 przebił znacząco rok 2012, który był mocno średni. Najważniejsze że zrobili porządek z zadłużeniem i jakoś wyszli z nieudanej inwestycji w Rosji. Badając jej płynność, quick ratio na poziomie 2,85 za I-VI 2013, i 1,25 za cały rok 2012. Do tego w miarę krótki cykl należności i zapasów, rokuje dobrze. Wskaznik zadłużenia ogolem spadł do 40% w tym półroczu, wiec jest bezpiecznie. Nie wiem jak emisje wpłyną dalej na jej sytuacje finansową, ale miejmy nadzieję że bedzie dobrze. Ich odbiorcą była spółka zależna Pfleidere Prospan w Wieruszowie :). Do końca kadencji Bena Bernanke FED dalej ma skupywać aktywa, a ostatnei dane m.in za zatrudnienie w rolnictwie płynące za oceanu nie napawają optymizmem, więc raczej do końca tego roku na pewno dalej FED bedzie skupywał aktywa i pompował hajs do systemu. g.Gekko życzę dużych stóp zwrotu hehe:D

To nie akcje Grajewa a Firmy Pfleiderer Grajewo SA i zasługa pracowników

Jestem pod wrażeniem pracy analitycznej "the economist'a"...nik zobowiązuje))))Cytowane wskaźniki analizy ekonomicznej są na bezpiecznych poziomach....chociaż zastanawiać może quick ratio.Wskaźnik ten pokazuje stopień pokrycia zobowiązań krótkoterminowych aktywami płynnymi. Pożądana jego wielkość mieści się w przedziale 1 – 1,2, co oznacza, że przedsiębiorstwo może bez trudu spłacać swoje zobowiązania. Niski poziom tego wskaźnika świadczy zazwyczaj o napiętej sytuacji płatniczej.Poziom wskaźnika poniżej 0,8 świadczyć może o trudnościach płatniczych przedsiębiorstwa. Może to spowodować zaległości płatnicze i większe kłopoty z pozyskaniem nowych kredytów.Poziom wyższy niż 1,5 może świadczyć o nieprodukcyjnym akumulowaniu środków pieniężnych (nadpłynność) bądź o nadmiernym kredytowaniu klientów.
Osobiście nie posiadam akcji Gwa...preferuję transakcje na instrumentach pochodnych.Żałować należy,że nie ma dyrewatów na komentowane akcje.Na fali optymizmu chciałbym zasygnalizować ryzyka jakie wiążą się w chwili obecnej z inwestowaniem w inwestycje na rynku spółek o średniej kapitalizacji. Hossa w tym segmencie trwa już ponad półtora roku.Na dziennych wykresach pojawiły się sygnały sprzedaży np: MACD,RSI.
Należy tez uważać na OFE...niekorzystny może okazać się obowiązkowy limit 75 % posiadanych środków inwestowania w akcje.Można sobie wyobrazić wysokość naszych emerytur w fazie bessy...dodatkowo samo OFE będzie stanowiło czynnik podażowy.Ponadto po odprowadzeniu 51% środków do ZUS-u zwiększą się dwukrotnie udziały OFE w poszczególnych spółkach co może skutkować przekroczenie dopuszczalnych limitów inwestycyjnych i w konsekwencji sprzedaży akcji aby dostosować udziały do ustawowych wielkości.O zakazie inwestowania w obligacje skarbowe wspominałem wcześniej.Zarządzający funduszami posługują się obligacjami do budowania portfeli względnie bezpiecznych.
Z życzeniami udanych inwestycji;))))

Pisząc we wcześniejszym poście quick ratio, mialem na myśli current ratio, czyli wskaznik plynności bieżącej. Qucik ratio ksiązkowo powinien oscylować wokół 1, ale tak naprawdę wskazniki płynności należy porównywać jedynie w obrębie danej branży, bo specyfika każdego sektora wymusza różną politykę finansową. W niektórych przypadkach wskażniki te świadczą o pozytywnym zjawisku. Oczywiście to nie były jedyne 2 wskażniki, dzięki którym badam płynność. Wykorzystuję jeszcze wskaznik płynności gotówkowej, oraz cykle: należności, zapasów, Kapitału obrotowego netto, ale to już nie ma sensu tutaj o tym pisać :) Ważne że Grajewo zmniejszyło koszty obsługi zadłużenia i spłaciła sporą cześć kredytów, oczywiście pozyskała również pieniądze z emisji obligacji korporacyjnych, aby utrzymać płynność na zadowalającym poziomie. Wiem, że trzeba uważać, bo hossa może powoli zbliżać się do końca, 14 listopada będzie dużo sprawozdań za Q3, wszystko się rozstrzygnie. Portfel mój jest mniej więcej zbilansowany, są 2 spółki zaliczne do blue chips, ale posiadam także 2-3 spółki średniej wielkości. Ja raczej preferuje fundamenty niż techniczne znaki, ale oczywiście każdy inwestor musi zrozumieć, że sygnały płynące z AT często mogą zwiastować zmianę trendu bądz drobne korekty. G.Gekko A te kontrakty terminowe kupujesz na GPW, bodajże są na WIG oraz niektóre spółki takie jak KGHM, no i są jeszcze warranty czy ETFY :D ? Czy jednak zajmujesz się FOREXEM? Ja osobiście zajmuję się akcjami, szczerze mówiąc na razie nie wchodziłem głębiej w temat derywatów. Trzeba uważać na spółki z OFE, ale póki co zostało jeszcze trochę czasu, zanim faktycznie te środki z części obligacyjnej popłyną do ZUS-u, można jeszcze na tych spółkach trochę zarobić :). Tak naprawdę to ta reforma jest całkowicie bez sensu, bo obligacje nie tworzą deficytu...obligację są emitowane jako skutek deficytu, więc to jest jednorazowa łata budżetowa, która wg Komisji Europejskiej da nam upragnioną nadwyżkę budżetową w wysokości 4,7% w 2014 roku, ale oczywiście rok 2015 zakończymy już z kolejnym deficytem. Pozdrawiam :D.

Kilka uwag do spostrzeżeń "the economiste'a"....W propagandzie rządowej dotyczącej OFE "eksperci" często uciekają się do nieczystych chwytów.Z rozbawieniem słucham jak to komentatorzy rządowi unikają odpowiedzi na pytania dotyczące wad prawnych projektów rozwiązań proponowanych przez stronę rządową Zupełnym argumentem ad absurdum jest twierdzenie że OFE tworzą deficyt publiczny.Deficyt to nic innego jak nadwyżka wydatków nad dochodami. Deficyt budżetowy państwa oznacza najczęściej konieczność emitowania obligacji skarbowych. OFE są jedynie jednymi z wielu nabywców tych papierów wartościowych.
Interesującymi instrumentami pochodnymi są opcje.Na naszej GPW są notowane opcje wniliowe na indeks Wig-20.Mimo,że wyglądają bezpieczniejsze do kontraktów futures są również podstępne.Pozdrawiam.

Kwestia jest taka, że tak naprawdę polskie obligacje zamiast być w rękach płatniów składek emerytalnych czyli pracujących polaków ( oczywiście pośrednio będąc w posiadaniu poszczególnych OFE), to tą część obligacji, która była w posiadaniu OFE, kupi Goldman Sachs albo inna instytucja bogatsza od niektórych krajów. A tak to mimo, że OFE również z reguły nie są polskie, bo polski sektor finansowy sprowadza się tak naprawde do PKO BP, GETIN Noble Group czy Alior Bank, trafią w całkowicie obce ręce. Pod względem ekonomii aktualny rząd naprawdę jest bardzo niedouczony:) G.Gekko, okej rozumiem, z reguły derywaty są bardziej ryzykowne od akcji, ale chyba na GPW z tego co wiem, w pórównaniu do platform Forexowych nie ma możliwości lewarowania transakcji opcyjnych czy futures, więc w sumie ryzyko będzie podobne jak akcje:)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.