Regały magazynowe służą do bezpiecznego i efektywnego gromadzenia produktów w obiektach logistycznych. Jest to podstawowe wyposażenie niemal każdego magazynu – powszechnie występujące urządzenia techniczne w przepływie materiałów. Jeżeli stoisz przed wyposażeniem, budową czy też reorganizacją magazynu, musisz sprawdzić nasz kompleksowy przewodnik po regałach. Wybierzesz świadomie system skrojony dla Twoich potrzeb, dowiesz jak często dokonywać przeglądów czy też wybrać ekipę montażową oraz jak oznakować regały magazynowe.
Regały magazynowe na palety – rodzaje
Istnieją różne rodzaje regałów magazynowych dostosowanych do składowania ładunków na paletach. Najpopularniejsze z nich, to regały rzędowe, satelitarne, wjezdne, przepływowe i paletowe.
Jeżeli przechowywanie ładunku na paletach nie jest priorytetem, można zastanowić się nad zakupem innych, tańszych regałów. Towar który nie jest składowany na paletach, można składować na regałach półkowych i wspornikowych. Z racji na ogromną popularność palet we współczesnej logistyce, w tym artykule skupimy się na regałach magazynowych paletowych. Oto najpopularniejsze ich rodzaje:
Regały rzędowe
Regały magazynowe rzędowe to bardzo popularny system składowania. Jest to prosta, uniwersalna konstrukcja domyślnie przystosowana do składowania ładunku na paletach. System umożliwia składowanie w systemie prostopadłym i równoległym. Regały można ustawiać w systemie jedno lub dwurzędowym.
Jest to tanie rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w średnich rozmiarów, niskich magazynach. Jeżeli magazyn jest wysoki, zaleca się zakup systemu regałów wysokiego składowania, które pozwalają na składowanie większej ilości palet, na małej przestrzeni.
Regały satelitarne
Regały magazynowe satelitarne to nowoczesny system składowania, oparty na samojezdnych platformach. Ten system składowania cechuje się wysoką wydajnością w stosunku do nakładu finansowego i użytkowanej przestrzeni roboczej. Współczynnik wykorzystania przestrzeni w przypadku systemu satelitarnego sięga nawet 90%. Zakup wielopoziomowej konstrukcji znacznie ogranicza koszty składowania pojedynczej palety.
Regały satelitarne sprawdzą się w magazynach z dużą rotacją towaru, ponieważ umożliwiają zarządzanie gospodarką magazynową w systemie FIFO i LIFO.
Regały wjezdne
System regałów wjezdnych, inaczej drive-in, opiera się na stalowej konstrukcji z szynami na które ładuje się palety. Wózek z załadowaną paletą wjeżdża do tunelu regałowego, umieszcza ładunek, a następnie wyjeżdża tyłem. System redukuje ilość wymaganych korytarzy roboczych i wykorzystuje około 80% przestrzeni magazynowej. System regałów wjezdnych to rozwiązanie opłacalne w miejscach, gdzie każdy m3 przestrzeni magazynowej generuje duże koszty. Dlatego też, regały drive-in dobrze sprawdzają się w chłodniach i mroźniach.
Regały przepływowe
System składowania jakim są regały magazynowe przepływowe, wykorzystuje grawitację i rolki zainstalowane w tunelach regałowych. Paleta z towarem zostaje umieszczona na rolkach z niewielkim spadkiem i za ich pomocą zjeżdża w dół tunelu. Paleta przemieszcza się do końca regału, skąd inny wózek może ją odebrać.
Regały przepływowe mają wysoki współczynnik wykorzystania powierzchni magazynowej, wynoszący aż 80%. Powszechnie używa się ich w systemie gospodarki magazynowej FIFO, czyli przede wszystkim tam, gdzie towar szybko ulga przeterminowaniu.
Regały magazynowe wysokiego składowania
Regały magazynowe wysokiego składowania to konstrukcja przeznaczona do składowania palet, o wysokości ponad 7,2 m. Do transportu palet w wysokim składzie używane są maszyny unoszące paletę na duże wysokości, czyli wózki systemowe i wózki wysokiego składowania.
Wysokość konstrukcji regałów wysokiego składowania, przy wyborze wózków Reach Truck może sięgać 14 m, a w przypadku wózków VNA, wysokość może wynosić aż 17 m. Dlatego też, konstrukcja powinna być składana przez kompetentne, przeszkolone w tym zakresie osoby. Do montażu takiej konstrukcji, zaleca się zlecenie pracy profesjonalnej firmie oferującej montaże.
Należy również pamiętać, że regały magazynowe wysokiego składowania przynajmniej raz do roku muszą zostać poddane pełnemu przeglądowi.
Przegląd regałów magazynowych – jak często?
Stale eksploatowane regały magazynowane powinny być poddawane regularnym przeglądom, aby utrzymać ich dobry stan techniczny i odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Częstotliwość przeglądów regałów magazynowych jest regulowana przez prawo BHP, normy unijne i wewnętrzne regulaminy firm.
Personel magazynu jest odpowiedzialny za bieżącą kontrolę stanu regałów. W przypadku zauważenia jakiegokolwiek uszkodzenia mechanicznego, informacja powinna niezwłocznie zostać przekazana do osoby odpowiedzialnej za sprzęt w magazynie.
Eksperckie przeglądy regałów w magazynie powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku. Taką kontrolę najczęściej zleca się firmom zewnętrznym. W trakcie przeglądu eksperckiego, wykwalifikowani technicy sprawdzają stan instalacji, poziom nachylenia regałów i szukają wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Po wykonanym przeglądzie klient otrzymuje dokumenty stwierdzające stan techniczny, razem ze spisem części do wymiany.
Bezpieczny montaż regałów magazynowych
Montaż regałów magazynowych powinien zostać przeprowadzony przez wykwalifikowane osoby, które są odpowiednio przeszkolone. Źle zamontowane regały mogą się nawet przewrócić, stwarzając tym samym zagrożenie życia pracowników.
Złożona konstrukcja powinna być stabilna i wytrzymała. Dlatego, większość firm sprzedających regały ma w swojej ofercie również montaż. Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie montażu przez producenta regałów, mamy pewność, że instalacja będzie poprawnie złożona.
Samodzielny montaż jest tańszy, ale może przysporzyć więcej dodatkowych kosztów jeżeli zostanie wykonany niepoprawnie. Dlatego też nie zaleca się samodzielnego montażu, a zlecenie tego firmom które się w tym specjalizują.
Oznakowanie regałów magazynowych – przepisy
Oznakowanie systemu regałowego w magazynie jest ważną procedurą, regulowaną przez przepisy prawne. Normy ustanowione przez prawo dają wytyczne, jak powinny wyglądać oznaczenia.
Pracodawca powinien umieścić czytelne, wytrzymałe oznakowanie na każdej konstrukcji przeznaczonej do składowania towaru.
Maksymalny ciężar palety z ładunkiem dopuszczany przez producenta, zawsze widnieje w dokumentacji dołączonej do regałów. Niektórzy producenci, do kupowanego sprzętu dołączają naklejki, które klient może zastosować jako oznakowanie lub sami naklejają je podczas montażu.
W przypadku starych, nieoznakowanych regałów, które mają zostać przeznaczone do użytku, pracodawca lub zarządca magazynu, powinien skontaktować się z firmą zajmującą się usługami intralogistycznymi i umówić spotkanie z doradcą który jest w stanie oszacować udźwig regału.
Regały magazynowe – podsumowanie
Podsumowując informacje znajdujące się w przewodniku regałów magazynowych - wybierając klasyczne rozwiązanie prawdopodobnie postawisz na system rzędowy, a gdy chcesz osiągnąć wyższy współczynnik wykorzystania przestrzeni, system wysokiego składowania.
Zróżnicowane regały magazynowe znajdziesz na stronie WDX: https://wdx.pl/oferta/regaly-magazynowe/
Wyposażając magazyn nie możesz zapomnieć o wyborze rzetelnej ekipy montażowej, prawidłowym oznakowaniu oraz regularnych przeglądach – bezpieczeństwo to najważniejszy parametr w pracy z ciężkimi materiałami.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)