Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 4769 wyświetleń

Ranking - najbogatsze samorządy w 2022 roku

Wśród województw zwraca uwagę stopniowe obsuwanie się Dolnego Śląska. Jeszcze w 2018 r. zajmował drugie miejsce, aby spaść na pozycję dziesiątą. W kategorii miast powiatowych ciekawe są awanse Stalowej Woli i Żywca. Wśród małych miast spektakularne są awanse Dusznik-Zdroju i Iłowej. Zaś wśród gmin wiejskich wyróżniają się Kozielice w woj. zachodniopomorskim – awans z 211. na 5. miejsce.

 

Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności.

 

Trzeba tutaj dodać ważne zastrzeżenie. System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. Na przykład dotacje otrzymywane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przynajmniej częściowo były księgowane jako dochody własne, co zniekształca w pewnym stopniu obraz.

 

Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie efekty podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.

 

Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

 

W tegorocznej edycji rankingu jest sporo ciekawych zmian. Na przykład zmiana granic najbogatszej w Polsce gminy Kleszczów (przejęcie znacznej części przynoszącego wysokie dochody terenu przez gminę wiejską Bełchatów) nie zachwiała wprawdzie pozycją lidera, ale przewaga Kleszczowa nad kolejnymi gminami w zestawieniu wyraźnie się skurczyła.

Wśród województw zwraca uwagę stopniowe obsuwanie się pozycji Dolnego Śląska. Jeszcze w 2018 r. zajmował on drugie miejsce, aby spaść na pozycję dziesiątą. Wśród miast powiatowych rzucają się w oczy awanse Stalowej Woli (z 50. na 6. miejsce) i Żywca (z 72. na 13. w ciągu jednego roku). Wśród miast małych spektakularne są awanse Duszników-Zdroju (z 91. na 2. miejsce) i Iłowej (ze 185. na 12.). Wśród gmin wiejskich – obok wspomnianej gminy Bełchatów – wyróżniają się Kozielice w woj. zachodniopomorskim – awans z 211. na 5. miejsce.

 

 

Ale czołówki poszczególnych tabel są stabilne. Wśród województw – mazowieckie, wśród miast wojewódzkich – Warszawa i Opole, wśród miast na prawach powiatu – Sopot i Płock – utrzymują pozycje na szczytach rankingu od lat. Podobnie z Polkowicami, Zakopanem i Grodziskiem Mazowieckim wśród miast powiatowych czy wspomnianym Kleszczowem i Mielnem wśród gmin wiejskich.

 

 

 

Województwo podlaskie zajęło 9. miejsce w rankingu „Najbogatsze samorządy w 2022 roku” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w kategorii województw.

 

Jak pan ocenia tę pozycję?
Dla mnie to dobra prognoza, bo jesteśmy w połowie stawki. A trzeba pamiętać, że przez lata podlaskie należało do najbiedniejszych województw i zajmowało najniższe miejsca w tabelach dochodów per capita. To oznacza, że kierunek, który obraliśmy, jest słuszny. Nasz region przez całe dekady był traktowany przez władze centralne niesłusznie jako Polska B, co przekładało się na niskie nakłady na rozwój i omijanie Podlaskiego w dużych planach inwestycyjnych. - Artur Kosicki marszałek województwa podlaskiego

 

 

Przepisem na wysokie miejsce w rankingu „Wspólnoty” jest konsekwentna realizacja strategii zakładającej zrównoważony rozwój. Samorządy z czołówki przywiązują dużą wagę nie tylko do rozbudowy
infrastruktury transportowej czy związanej z ochroną zdrowia, inwestują również w kulturę, turystykę i naukę.

 

Grajewo - miejsce 249 wśród miast powiatowych

Mońki -  miejsce 245 wśród miast powiatowych

Ełk - miejsce 221 wśród miast powiatowych

Kolno  -  miejsce 167 wśród miast powiatowych

Augustów -  miejsce 111 wśród miast powiatowych  (na 267)

 

Zamożność samorządów w 2022 r.  (link) 

 

 

 

Komentarze (6)

Może ktoś z włodarzy popatrzy które miejsce zajmuje Wysokie Mazowieckie i zastanowi się jak to się stało. W teorii są podobni do nas, w teorii ma mniej silnych stron, w praktyce czołówka w skali kraju.

Grajewo na tle Kolna i Augustowa kiepsko wypada. Lata zaniedbań, brak strategii i pomysłu jak można wykorzystać taki potencjał jaki mamy dzięki dużym firmom. Niezbędne są zmiany personalne , musimy postawić na ludzi otwartych i trzeźwo myślących.
Goniądź 161
Stawiski 179
Biała Piska 235
Rajgród 246
Szczuczyn 266
Dużo lepiej to wygląda na tle Grajewa biorąc pod uwagą że w tej kategorii mamy 631 miasteczek.

Podlaskie za Tuska było wysoko, nawet 3 miejsce w 2013 roku. Teraz jest "sukces za sukcesem" i miejsce 13, 9. Propaganda jest tylko sukcesem, przerosła przedwojenny wzorzec /

249 na 267 gratulujemy

W 2013 roku 87 miejsce, w 2022 roku 249 miejsce.

"Chleba i igrzysk". Tylko tyle szary lud potrzebuje. Krajowy, nasz odpowiednik to "pikniki i 500+. Tak małe potrzeby ma społeczeństwo, aby szkodnicy wygrali wybory. Zatem rozwój, postęp cywilizacyjny, inwestycyjny, innowacyjny jest nie istotny dla większości krajanów. Ich to nie obchodzi. Ich horyzonty to "pikniki i 500+". Bezczelne szkodniki wiedzą o tym i żerują na szarej masie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.