Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 8940 wyświetleń

Powstanie Warszawskie 44

Półgodzinny film dokumentalny z udziałem powstańców zainaugurował wczoraj (7.03.2007r) w Urzędzie Miasta w Grajewie wystawę pt. „Powstanie Warszawskie – 1944”. 

Wystawa skierowana jest głównie do młodego pokolenia. Stąd też na oficjalne otwarcie prezentacji przybyli uczniowie oraz młodzież z grajewskich szkół i gimnazjów. Właśnie dla nich organizatorzy przygotowali oryginalne eksponaty z czasów II Wojny Światowej, które będzie można nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć. Miłośników historii powinny zainteresować ciekawe fotogramy przedstawiające wydarzenia z 1944 r. oraz biuletyn informacyjny. 

- Prezentując wystawę chcemy przybliżyć tutejszej społeczności, głównie młodzieży historię Powstania Warszawskiego. Drugim celem jest popularyzacja Muzeum Powstania jako nowej, niezwykle ciekawej placówki historycznej - powiedział historyk Tomasz Dudziński, jeden z organizatorów wystawy.

Przypomnijmy, że wystawa przygotowanea przez Muzeum Powstania Warszawskiego prezentowana będzie w sali konferencyjnej UM do 23 marca w godz. 7.30-15.30. Do jej zwiedzenia zaprasza Komenda Hufca "Biebrzańskiego" ZHP w Grajewie oraz Izba Pamięci Ziemi Grajewskiej. 
 
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Trwający 63 dni heroiczny zryw wyzwoleńczy pokazał światu, że Polacy nigdy nie utracili ducha walki i pragnęli za wszelką cenę odzyskać wolność. W wyniku walk blisko 40 tysięcy powstańców oraz około 200 tysięcy osób cywilnych zostało zabitych i rannych. Warszawa na osobisty rozkaz Hitlera w 70 proc. została zrównana z ziemią.


Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

Komentarze (5)

Powstanie Warszawskie 300 000 ofiar! (prawie obecny Białystok)
w tym 60 000 powstańców! (ludność 2,5 Grajewa),
pozostali to ludność cywilna,
całkowicie zniszczone miasto na lewym brzegu,
Koszty odbudowy stolicy poniosło całe społeczeństwo!
Wielki heroiczny czyn, czy zbiorowe samobójstwo młodego zdolnego patriotycznego pokolenia "kolumbów rocznik 20". +++++

to nie fer bo mnie nie ujeło na zdjeciu

Chwała i cześć Powstańcom. Pamiętamy.

A może przeczuwali że sowieci ich tak czy inaczej załatwią. Powiedz mi jak nazwiesz śmierć ok 200 tyś partyzantów Polski podziemnej w latach powojennych, nie licząc tych co przesiedzieli po 10 lat w ubeckich więzieniach. Może lepiej było zginąć w walce niż w torturach w ubeckiej piwnicy.

Do (*)(*)(*) kampania wrześniowa 1939 r. to wg ciebie też pewnie błąd, bo z góry byliśmy skazani an porażkę. Może lepiej byłoby wybrać ścieżkę Czechów lub Norwegów, ale czy wtedy jako naród moglibyśmy spojrzeć ze spokojnym sumieniem w lustro historii?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.