środa, 18 września 2024

Warto przeczytać

Podróże z tanimi liniami lotniczymi. Na co uważać?

Tanie linie lotnicze zdominowały polski rynek. Z ich usług korzysta ponad 50% wszystkich pasażerów, którzy wyruszają z Polski za granicę lub wracają do kraju. Loty najtańszych przewoźników odbywają się w mniej komfortowych warunkach niż w przypadku przewoźników takich jak PLL LOT, lecz ze względu na niską cenę nie brakuje na nie chętnych. Jeśli planujesz lot z tanim przewoźnikiem, sprawdź, na co uważać. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności i  ograniczysz ryzyko niepotrzebnych wydatków.


Uważaj na odwołane loty

Niestety, pomimo dużej popularności, tanie linie lotnicze dominują wśród przewoźników, którzy odwołują loty. W wielu przypadkach pasażerowie, którzy wykupili na nie bilety, nie otrzymują żadnej informacji, dlaczego doszło do odwołania. Zdarza się, że lot wypada z siatki połączeń mimo sprzedanych wszystkich miejsc na dany samolot. Z tego powodu wcześniejsza rezerwacja lotu może być niemożliwa do realizacji. Jeśli zależy Ci na podróży w danym terminie, zostaniesz zmuszony do wykupienia alternatywnego połączenia, którego koszt będzie wyższy.


WizzAir, jedna z największych tanich linii lotniczych w Europie, również doświadcza problemów związanych z odwołanymi lotami. Mimo to, przewoźnik ten stara się minimalizować niedogodności dla pasażerów, oferując różne opcje rekompensaty, w tym zwrot kosztów biletów, zmiany rezerwacji na alternatywne loty oraz vouchery na przyszłe podróże. W przypadku odwołanego lotu możesz starać się o odszkodowanie w wysokości do 600 euro na każdego pasażera. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie.


Strajki kontrolerów i załogi

Kolejnym problemem, z którym borykają się pasażerowie tanich linii lotniczych, są powtarzające się strajki kontrolerów, pilotów oraz stewardów i stewardess. Strajki dotyczą przede wszystkim złych warunków zatrudnienia, nadmiernego obciążenia pracą z powodu zwiększonego ruchu lotniczego, a także polityki stosowanej wobec pracowników przez poszczególne linie. Skutki protestów są w największych stopniu odczuwane przez pasażerów, którzy nie mogą odbyć lotu z powodu jego odwołania lub opóźnienia. W przypadku krajowych przewoźników strajki załogi są rzadsze niż w tanich liniach lotniczych, które oszczędzają na kosztach.


Jeśli wiesz o planowanych strajkach na lotniskach lub w liniach lotniczych, z którymi chcesz lecieć, pomyśl o alternatywnym środku transportu. W przeciwnym razie możesz nie dotrzeć do danego miejsca w terminie, na którym Ci zależy.


Liczne opłaty dodatkowe w tanich liniach lotniczych

Tanie linie lotnicze oferują niedrogie bilety, jednak w ich cenie pasażer otrzymuje jedynie miejsce do siedzenia i możliwość przewiezienia niewielkiego plecaka lub torby pod siedzeniem, które znajduje się z przodu. W cenę biletu nie wlicza się nic więcej. Wszelkie dodatkowe usługi są płatne, a ich cena jest wysoka w porównaniu do kosztu samego biletu. Przewiezienie bagażu rejestrowanego, sprzętu sportowego, czy też zwierzęcia wymaga uiszczenia wysokich opłat. Koszty tego typu bywają nawet 3-4 razy wyższe niż opłata za bilet.


Ponadto tani przewoźnicy wymagają ponoszenia opłat za wybór miejsca w samolocie i pierwszeństwo wsiadania na pokład. Z dużymi kosztami muszą liczyć się także osoby, które mają nadbagaż. Jeśli wymiary zewnętrzne lub waga Twojej walizki przekroczą dopuszczalny limit, zapłacisz nawet kilkadziesiąt euro za nadbagaż i każdy dodatkowy zabierany kilogram.


Darmowa odprawa bagażu jedynie przez Internet

Tani przewoźnicy wymagają od pasażerów, by dokonywali odprawy online. Dotyczy to bagażu podręcznego, który zabierają ze sobą pokład, oraz bagażu rejestrowanego, który po dotarciu na lotnisku należy pozostawić we wskazanym punkcie. Jeśli zapomnisz dokonać odprawy przez Internet lub w aplikacji, poniesiesz dodatkowe koszty. Ich wysokość przekracza często 50 euro, dlatego pamiętaj o kilku kliknięciach przed odlotem. Przestrzegając terminu dokonania odprawy online, nic nie zapłacisz.

Odprawa online jest prosta, jednak czas na jej wykonanie jest ograniczony. Zwykle tanie linie lotnicze rozpoczynają odprawę na około dobę przed odlotem, a kończą ją 30-60 minut przed startem. Jeśli często o czymś zapominasz, ustaw przypomnienie w telefonie lub zegarku, by dokonać odprawy w terminie i uniknąć zbędnych kosztów.


Wymiary bagażu podręcznego

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w polityce stosowanej przez tanie linie lotnicze są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego. Zgodnie z regulaminem torba, plecak lub przedmiot osobisty nie mogą być większe niż 40 x 20 x 25 cm. Jest to wielkość niedużego plecaka lub torby na ramię. Pasażerowie początkowo mogą być zszokowani, że nie wolno im zabrać nic więcej, jednak kilka prostych trików ułatwia pakowanie się do tak małego bagażu.


Przede wszystkim, by nie przekroczyć dopuszczalnych wymiarów bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych, korzystaj z plecaków lub toreb przeznaczonych dla pasażerów samolotów. Ich wymiary odpowiadają aktualnym wymogom stosowanym przez przewoźników. Torby tego typu bez trudu możesz kupić na popularnych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych lub w sklepach z walizkami i sprzętem sportowym. Ponadto podczas pakowania pamiętaj o wykorzystaniu każdej dostępnej przestrzeni, np. umieszczając zwinięte skarpetki w środku butów zmiennych lub pomiędzy innymi większymi przedmiotami. Dzięki temu w pełni wykorzystasz całą dostępną przestrzeń i zabierzesz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz. 
Pamiętaj, że do bagażu podręcznego nie musisz pakować wszystkich ubrań i przedmiotów, które masz ze sobą. Dokumenty, portfel, ładowarkę, a także inne drobiazgi możesz włożyć do nerki, którą możesz założyć na siebie. Nerka przyda się również podczas zwiedzania w miejscach, w których grasują kieszonkowcy. Podobnie możesz postąpić z ciepłą bluzą lub kurtką oraz dużymi butami. Dzięki temu w plecaku znajdą się wyłącznie mniejsze i lżejsze rzeczy, a Ty zabierzesz w podróż wszystko, czego potrzebujesz.


Brak darmowych posiłków i napojów na pokładzie

Dla osób, które nigdy wcześniej nie leciały samolotem, pewnym zaskoczeniem może być fakt, że na większości tras pasażerowie nie otrzymują żadnych przekąsek i napojów. Dotyczy to w szczególności tanich przewoźników. Wszelkie posiłki i napoje na pokładzie musisz opłacić z własnej kieszeni. Jeśli Twój lot trwa długo, przygotuj się na dodatkowe wydatki, gdyż w przeciwnym razie będziesz zdany wyłącznie na napoje, które kupisz na lotnisku oraz przekąski, które zabrałeś ze sobą na pokład. Pamiętaj, że na pokład bezpieczniej zabrać ze sobą gotówkę, gdyż nie w każdym samolocie można dokonywać płatności kartą kredytową. Brak akceptacji kart może wynikać z braku połączenia z Internetem lub innych zasad wprowadzonych przez przewoźnika.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.