Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 13702 wyświetleń

Pacjencie pilnuj pieczątki !

W niektórych grajewskich przychodniach i szpitalu obowiązują inne terminy aktualizacji legitymacji ubezpieczeniowej. Niestety nie zawsze wiedzą o tym pacjenci przez co często zdarza się, że wybierając się do lekarza są odprawiani z kwitkiem

Miesiąc, dwa, sześć – taką ważność mają legitymacje ubezpieczeniowe w zależności od przychodni w Grajewie. W NZOZ „Medicus” oraz Szpitalu Ogólnym, aby pacjenci mogli zarejestrować się do lekarza muszą  „podbijać” dokumenty u pracodawcy co miesiąc, jednak już w przychodni na ul. Krasickiego ważność legitymacji wynosi pół roku.      

Tymczasem ważność legitymacji ubezpieczeniowej wynika z art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.04.210.2135). Artykuł ten mówi, że jako samodzielny dokument, legitymacja ubezpieczeniowa uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej do końca miesiąca, w którym pracodawca potwierdził jej ważność a w ciągu kolejnego miesiąca zachowane jest prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. W praktyce oznacza to, że pacjent powinien „podbijać” legitymację raz na dwa miesiące.

- Jeżeli szpital lub przychodnia dopuszczają półroczny okres ważności legitymacji ubezpieczeniowej może to oznaczać, że mają zaufanie do swoich pacjentówuważa Jan Mirucki, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Grajewie legitymacje ubezpieczeniowe „podbija się” co pół roku. Jednak jak przyznaje jeden z pracowników UP, zdarzają się przypadki gdy urzędnicy aktualizują dokumenty częściej.   

Dostosowujemy się do potrzeb bezrobotnych. Jeśli mamy informację, że dana przychodnia, czy punkt medyczny wymagają aktualizacji legitymacji ubezpieczeniowej np. co dwa miesiące - „podbijamy” dokument  – mówi pracownik PUP w Grajewie.  

Warto wiedzieć, że w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pacjenta, lekarz  nie ma prawa odmówić udzielenia pomocy. Wówczas dowód ubezpieczenia zdrowotnego należy przedstawić w terminie 7 dni od daty zakończenia udzielenia świadczenia albo w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia leczenia, o ile nadal przebywamy w szpitalu. Jeżeli tego nie zrobimy szpital, czy poradnia ma prawo obciążyć nas kosztami leczenia.


e-Grajewo.pl

Komentarze (2)

zastanawia mnie jak pracodawcy odnosza sie do tego... "podbijania" co miesiac. To jest chore, przeciez w ksiazeczce jest malym drukiem napisane ze jest wazna w okresie 6m-cy od daty podstemplowania.... grajewo,grajewo,grajewo

a malo tego...co sie tyczy szpitala, to niech sie nasza sluzba zdrowia zajmie sie leczeniem pacjentow a nie ksiazeczkami......Wszystkim wam internauci zycze duzo zdrowia i jak najdalej od szpitala...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.