Na Farmie Wiatrowej Grajewo trwają ostatnie prace. Kilka tygodni temu zakończyły się montaże turbin wiatrowych. Turbiny są sukcesywnie podłączane do sieci energetycznej. Zakończono również remonty i modernizacje lokalnych dróg, które zostały dzisiaj uroczyście otwarte przez przedstawicieli firmy OX2 oraz władze gminy Grajewo. Uroczystości otwarcia dróg towarzyszył piknik rodzinny w Wierzbowie i wizyta na Farmie Wiatrowej Grajewo.
– Naszym priorytetem jest dialog społeczny, wzajemne relacje oraz kontakty osobiste wszędzie tam, gdzie prowadzimy inwestycje. Chcemy być dobrym sąsiadem i częścią lokalnej społeczności – mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce. - Dlatego bardzo dbamy o to, by przy okazji realizacji naszych projektów zainwestować w lokalną infrastrukturę, zaangażować się w lokalne inicjatywy związane z edukacją, kulturą i aktywizacją różnych środowisk. Nie inaczej jest
w Grajewie, gdzie mamy przyjemność już kolejny raz spotkać się i porozmawiać z mieszkańcami, prezentując przy tym działania OX2 w regionie – dodaje Katarzyna Suchcicka.
Farma wiatrowa Grajewo jest jednym z pięciu realizowanych obecnie projektów wiatrowych firmy OX2 w Polsce.
– Prace na budowie farmy wiatrowej Grajewo przebiegają zgodnie z harmonogramem – mówi Patryk Jarzębski, Construction Project Manager w OX2. Zakończyliśmy wykonanie infrastruktury pomocniczej, czyli stacji GPO (Główny Punkt Odbioru), fundamentów, dróg dojazdowych oraz linii kablowych. Zakończyliśmy też montaż turbin, które zostały podłączone do sieci. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowania wniosku o pozwolenia na użytkowanie dla naszej inwestycji. Co warte podkreślenia, w naszej działalności nie zdarza się zbyt często, żeby kończyć montaże i w tym samym dniu energetyzować pierwszy obwód turbin po uzyskaniu tymczasowego pozwolenia na użytkowanie ION od operatora sieci – podkreśla z dumą Patryk Jarzębski.
Na potrzeby budowy Farmy Wiatrowej Grajewo, wybudowaliśmy ponad 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych. Wyremontowaliśmy 3,8 km istniejących dróg gminnych. Wykonaliśmy wzmocnienie drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości Boczki-Świdrowo o łącznej długości odcinków 1370 m.
Dodatkowo, w związku z przyłączeniem realizowanej przez OX2 farmy wiatrowej Grajewo, do PGE Dystrybucja Oddział Białystok, trwa modernizacja Stacji GPZ. Dzięki temu Grajewo może pochwalić się jedną z największych i najnowoczesniejszych inwestycji energetycznych na terenie północno-wschodniej Polski. Nowa stacja GPZ 110/15 kV Grajewo 2 będzie służyła przez kolejne lata całej społeczności oraz podmiotom gospodarczym Grajewa.
– Cieszymy się, że tak duża i licząca się na rynku firma inwestuje w naszej gminie – mówi Stanisław Szleter, wójt gminy Grajewo. – Myślę, że każdy mieszkaniec gminy zauważa pozytywne zmiany, które towarzyszą budowie farmy wiatrowej. Jedną z nich jest wyremontowana droga lokalna Popowo – Kurejwa. Remont tej drogi, którą dzisiaj uroczyście otworzyliśmy - ułatwi życie mieszkańcom i przyczyni się do bezpieczeństwa lokalnego ruchu zarówno samochodowego jak i pieszego – dodaje Stanisław Szleter.
Uroczyste otwarcie drogi było okazją do spotkania oraz obejrzenia Farmy Wiatrowej wraz z przedstawicielami inwestora. Natomiast mieszkańcy gminy mieli możliwość uczestniczenia w zabawach, konkursach i warsztatach bezpieczeństwa podczas pikniku rodzinnego, zorganizowanego wspólnie przez OX2 i gminę. Podczas pikniku zbierano pieniądze na pomoc dla chorego Wiktorka.
Goście mieli też możliwość obejrzenia farmy wiatrowej i zapoznania się z jej możliwościami oraz szczegółami technicznymi. Farma Wiatrowa w Grajewie składa się z 12 turbin wiatrowych o łącznej około 40 MW. Rocznie cała farma może dostarczyć do sieci około 180.000.000 kWh. Przy rocznym zakładanym średnim zużyciu przez gospodarstwo domowe 2.000 kWh - cała farma może zasilić rocznie nawet do 75.000 gospodarstw domowych.
Otwarcie Farmy Wiatrowej Grajewo planowane jest na początek 2023 roku.
22 418, 61 zł – to wynik Kiermaszu charytatywnego zorganizowanego 15.10.2022 r. dla Wiktorka Wiśniewskiego chorego na SMA.
Za nami bardzo pracowity tydzień pracy Ale czego się nie robi dla maluszka, który jest bezbronny i potrzebuje naszej pomocy, prawda? Jedni szukali darczyńców, drudzy dzielnie odnajdywali się w kuchni przyrządzając pyszności na kiermasz, a jeszcze inni wspierali pracami organizacyjnymi, bądź po prostu dobrym słowem
Nasze wysiłki nie poszły na marne! Podczas Kiermaszu charytatywnego zorganizowanego dla Wiktorka Wiśniewskiego 15.10.2022 r. przy Szkole Podstawowej w Wierzbowie udało się zebrać 22 418,61 zł, z czego jesteśmy bardzo dumni !!!
Uzbierane pieniądze trafiły już na ręce mamy Wiktorka Pani Eweliny Wiśniewskiej.
Dziękujemy serdecznie za wsparcie naszego kiermaszu
sobota, 14 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
Nareszcie i Kurejwa doczekała się nowej nawierzchni teraz kolej na drogę z Kurk do Cyprek/.A nie naprawa drogi polega na przejechaniu tam równarki i powyrzucaniu kamieni na środek drogi.
I to są goście. Ich decyzje i budowa farm wiatrowych obecnie zmniejszają kryzys energetyczny. /
Normalnie nie wierzę na otwarciu zabrakło etatowego przecinacza z pis , czyżby nożyczki stępił .
No i redakcja ocenzurowała (obcięła) mój tekst. Rozumiem, nie można krytykować decyzji władzy, mimo tego, że właśnie krytyka (między innymi) jest motorem postępu.
Pisiory zniszczyli energetykę w Polsce. To są straty w tym kryzysie których się nie odrobi. Wszystko za co się wezmą unicestwiają. Zadłużenie Polski w będą spłacać potomkowie przez setki lat.
Tak jak również dostrzegam "pozytywne zmiany": brak zasięgu w okolicy oraz brak możliwości budowy na swojej ziemi./
Na przecięciu wstęgi nie ma żadnego PiSposła. Zapewne oznacza to, że oni nadal są przeciwko OZE. Panowie pisowcy rozwoju świata nie zatrzymacie, nadszedł czas na OZE.
święto !!!!!!!!
A komu te wiatraki przeszkadzają?!
Gdzie podział się ksiądz, który zawsze ?świecił? nową nawierzchnie? Xd
Pojechałem wspomóc Wiktorska ale nie bo możliwość zaparkowania .Pan strażak którego zapytałem o parking był tak miły że zrezygnowałem .Pozdrawiam OSP Wierzbowo.
Szkoda tylko że postawili wiatraki a wycięli wszystkie drzewa . Będzie prąd ale nie będzie czym oddychać bo zabraknie tlenu.
Siesta .Ludzie co tą drogę wybudowali powinni przecinać wstęgę.T/
Oby jak najwięcej było takich dróg i w końcu o Kurejwie ktoś pamiętał.
Choć raz szerokość drogi pomieściła przecinaczy wstęgi czyli sporo etatowych otwieraczy jest zbędnych.