Kraj

  • 1 komentarzy
  • 3671 wyświetleń

Oszustwo „na córkę”

Blisko 20 tysięcy złotych straciła 83-letnia mieszkanka Łomży, która uwierzyła kobiecie podającej się przez telefon za jej córkę. Starsza pani przekazała gotówkę podstawionej koleżance „fałszywej córki”. Teraz łomżyńscy policjanci szukają oszustek.

Do zdarzenia doszło w ubiegłą środę w Łomży. W godzinach porannych do starszej pani zadzwoniła kobieta i przedstawiła się jako jej, przebywająca w Stanach Zjednoczonych, córka. 83-latka nie podejrzewała podstępu, gdyż rzeczywiście jej córka przebywa za granicą a rozmówczyni była bardzo przekonująca i wiarygodna. Kobieta powiedziała, że ma problemy finansowe i potrzebuje pieniędzy, jednak nie podała, na co mają być przeznaczone. Miała po nie przyjść jej koleżanka. Mieszkanka Łomży dała się przekonać. O umówionej porze do mieszkania pokrzywdzonej zapukała podstawiona koleżanka. Starsza pani bez cienia wątpliwości przekazała jej wypłacone wcześniej z banku 14,5 tysiąca złotych. Dodatkowo do wypłaconej kwoty staruszka dołożyła jeszcze oszczędności trzymane w domu, 1300 dolarów i 300 euro. Nie podejrzewając niczego, przekazała kobiecie pieniądze. W rezultacie 83 – latka straciła około 20 tysięcy złotych. Dopiero kilka dni później, po skontaktowaniu się z rodziną, starsza pani zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. Wtedy o całym zdarzeniu powiadomiła Policję. Teraz łomżyńscy policjanci szukają oszustek.

Podlascy policjanci kolejny raz apelują, aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób podających się za naszych bliskich. Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Nie wpuszczajmy do naszych mieszkań osób obcych i nie ufajmy ślepo naszym telefonicznym rozmówcom. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka, czy córki oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Bądźmy ostrożni i asekuracyjni, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Jednak najważniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast poinformujmy Policję. NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!!  – oficer prasowy KMP w Łomży

 

Komentarze (1)

najlepszym wyjściem zlikwidować starszym osobom telefony stacjonarne,a kontaktować się z rodziną tylko przez tel komórkowy a tel komórkowy tylko niech rodzina ma ,będzie bezpieczniej;

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.