Wiadomości

Oszuści znów podszywają się pod ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Dlatego nie należy klikać w podejrzane linki ani tym bardziej pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

 

Oszuści, podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie, wysyłając podejrzane maile. ZUS apeluje do swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności. 

 


- Wiadomości, jakie otrzymują nasi klienci o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, które zawierają załącznik, a w nim plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Pamiętajmy, że Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania. Nie prosi także o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – informuje  Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 


Gdy otrzymany mail budzi naszą wątpliwość, dokładnie przeczytajmy jego treść i zweryfikujmy wszelkie zawarte w nim informacje.  Fałszywa wiadomość wygląda wiarygodnie. Do złudzenia przypomina korespondencję z Zakładu - może wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE. Podane w niej liczby są  jednak przypadkowe. - Dlatego prosimy o  zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania przesyłki elektronicznej o podejrzanej treści, zwłaszcza, gdy zawiera ona   informacje o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował żadnych działań – przestrzega rzeczniczka.

 


W sytuacji, w której  ktokolwiek z klientów będzie miał wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

 


Takie praktyki wyłudzenia danych oszuści stosowali już wcześniej, podszywając się pod NFZ. Na ten problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze umieścił wpis "Uważajcie na e-maile o błędnym logowaniu do PUE / ZUS. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll.

 

ZUS

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.