Warto przeczytać

Odwiedź miejsca z najsłynniejszych filmów - pomysły na wakacje z wielkiego ekranu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie znajdują się najsłynniejsze miejsca międzynarodowych produkcji filmowych? Ile razy, będąc na seansie, zapierało Ci dech w piersiach na widok malowniczego krajobrazu? Zaskoczymy Cię - nie wszystkie te widoki to efekt nowoczesnej technologii. Scenografowie bardzo chętnie wykorzystują światowe zabytki, umieszczając je w określonej akcji i w środku kręconej historii.Zarezerwuj wczasy, które pozwolą Ci zobaczyć wszystkie te słynne miejsca na żywo. Śledź poczynania ulubionych reżyserów i poczuj się przez chwile niczym… na planie filmowym!


Tunezja: na planie Gladiatora

Tunezja - państwo północnej Afryki, leżące nad Morzem Śródziemnym. Od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród polskich (i nie tylko!) turystów, m.in. ze względu na słońce, które rozpala skórę, a także zaplecze historyczne. Jednak mało kto wie, że Tunezja to nie tylko państwo przepełnione ekskluzywnymi hotelami i doskonałą kuchnią (w tym przepysznym tajine i sałatką mechouia, ale także… planami zdjęciowymi.

Organizując więc wakacje w tym regionie, warto odwiedzić słynne El Jem, które zachwyca historyczną zabudową, uwiecznioną na kadrach kultowego już „Gladiatora”. Film amerykańskiej produkcji powstał w 2000 roku i do dziś uznawany jest za największe dzieło Ridleya Scotta. Życiorys Maximusa przedstawia nam nie tylko doskonale napisany scenariusz i wybitną grę Russella Crowe, ale także idealnie dobrane plany zdjęciowe.

Amfiteatr El Jem jest trzecią (po Koloseum i Kapui) co do wielkości budowlą tego typu na świecie. Znajduje się na tunezyjskiej Saharze, obecnie pełniąc głownie atrakcję turystyczną. Arenę wybudowano w latach 230-238, wznosząc ją na wysokość 30 metrów, przez co budowla pomieścić mogła nawet 30 tysięcy widzów. Co ciekawe – optycznie wydaje się dużo większa, zwłaszcza, gdy zestawi się ją z niewielkimi, „pudełkowymi”, lokalnymi domkami. Z miejscem tym związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że budowla połączona jest tunelem z nadmorskim miasteczkiem Salakta, dzięki czemu Al-Kahina mogła atakować swoich wrogów… wymachując przed nimi rybami i owocami morza. 

Co ciekawe - w Tunezji, na specjalne życzenie George’a Lucasa, zbudowano miasteczko Onk Jamal, w którym to kręcono sceny z Gwiezdnych Wojen


Dubrownik: śladami Gry o Tron

Dubrownik - miasto w Chorwacji, położone w południowej Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim. Jedno z najpopularniejszych miejsc nie tylko w samej Chorwacji, ale i w całej Europie. Jego popularność to zasługa przepięknych krajobrazów – m.in. rozpościerającego się z Wzgórza Srd, pięknego Stari Grad (czyli Starego Miasta) i Wielkiej Fontanny Onufrego, wybudowanej w 1438 roku. Przez wielu podróżników Dubrownik uznawany jest za symbol idealnego połączenia historii i terenów do relaksu – w tym leniuchowania nieopodal morza.

Oprócz tych atrakcji nie możemy zapomnieć, że Dubrownik to filmowa Stolica Siedmiu Królestw. Właściwie całe Stare Miasto pojawiło się w serialu „Gra o Tron” - ze szczególnym wskazaniem na schody do Wielkiego Septu Baelora czy Fort Lovrijenac, który pełnił rolę Czerwonej Twierdzy. Okolica i widoki były na tyle wyjątkowe, że twórcy ograniczyli do minimum efekty specjalne. W rezultacie wiele scen w serialu można odwzorować niemalże 1:1, np. w pięknym Parku Gradac.


Paryż: na tropie Kodu Leonarda da Vinci

Paryż - położona nad Sekwaną stolica Francji, potocznie nazywana „miastem miłości”. Od wielu lat zajmuje trzecie miejsce na liście najpopularniejszych miast na świecie. Popularność to wynik imponującej historii i kultury - począwszy od kinematografii, przez sztukę i modę. Oficjalnie Paryż uznawany jest za stolicę „małej czarnej”, artystycznej bohemy i odrębnego stylu francuskiego, który coraz częściej wykorzystuje się we współczesnych aranżacjach wnętrz.

Turyści przybywają do francuskiej stolicy by sfotografować Wieżę Eiffle’a, aby zobaczyć na żywo odbudowywaną katedrę Notre Dame, zapoznać się z nazwiskami na Łuku Triumfalnym i podziwiać widok, rozpierający się z Bazyliki Sacré-Cœur. Wszystko to uzupełnia bogactwo kulinarne – począwszy od aromatycznych serów, przez chrupiące bagietki, po wina - oraz muzea. Jedno z tych najpopularniejszych - Luwr - uwieczniono w słynnej produkcji „Kod Leonarda da Vinci”. Film miał premierę w 2006 roku i odbił się dużym echem w branży. Jego popularność to nie tylko zasługa scenariusza i obsady, ale także przepięknych widoków, które ukazały Paryż z niezwykłej perspektywy. Oprócz poświetlonego Luwru, na ekranach obserwować mogliśmy m.in.:

  • Hotel Ritz, w którym to zatrzymał się główny bohater. Miejsce to uchodzi za kultowe i cieszy się wieloletnią historią (wybudowano go w 1900 roku). Dodatkowo znajduje się w malowniczej części miasta - na placu Vendome.

  • Kościół Saint-Sulpice, który znajduje się w szóstej dzielnicy. Ta średniowieczna budowla kryje w sobie jeden z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych fresków – Delacroix, "Walka Jakuba z aniołem”.

  • Champs - Élysées, który prowadzi do wspomnianego już Łuku Triumfalnego, mieszczącego się w 16. dzielnicy. Na ulicy spotkasz wiele słynnych marek, znanych twórców, agencje reklamowe itd. To także miejsce parady, która odbywa się co roku, 14 lipca.

Zobacz wszystkie te miejsca na własne oczy i porównaj je z krajobrazami, stworzonymi na wielkim ekranie. Skorzystaj z aplikacji mobilnej ITAKA i zarezerwuj wczasy, które pozwolą Ci śledzić dzieła największych twórców i wizjonerów kina!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.