„Bez historii nie ma przyszłości” – OBCHODY DNIA SYBIRAKA W SP 2 W GRAJEWIE
17 września br. uczniowie SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. ADAMA MICKIEWICZA W GRAJEWIE obchodzili Dzień Sybiraka pod hasłem: Niech pamięć przetrwa. Dzień ten przypada w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków, jest ona symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych: Związku Sybiraków Koła w Grajewie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie młodzież z klasy VIII ,,c” oddała hołd poległym na „nieludzkiej ziemi”. Po Apelu Pamięci głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Ciszewska, która powitała wszystkich uczniów oraz zgromadzonych gości, podziękowała Sybirakom za to, że są z nami tyle lat, że swoim czynem i słowem wciąż świadczą o polskości.
Na zakończenie głos zabrał pan Ryszard Jenczelewski, który w imieniu Sybiraków wyraził wdzięczność dyrekcji szkoły, nauczycielom i uczniom za pielęgnowanie tradycji patriotycznych. W swoim podziękowaniu podkreślił konieczność zachowania w pamięci lat syberyjskiego zesłania, nieludzkich warunków życia i tragicznej śmierci najbliższych.
Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć nauczycielki Sybiraczki pani Zofii Lenkowskiej.
Swoją obecnością zaszczycili nas Sybiracy: panie - Jadwiga Budna, Irena Bućko, Monika Golubiewska, Pelagia Szymańska i w/w pan Ryszard Jenczelewski oraz Główny Specjalista ds. Oświaty, pani Julita Wiluk i Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Agata Rozwadowska.
Płonący znicz przed kamieniem z napisem „Męczennikom Golgoty Wschodu – Sybirakom” przypomina ciągle o tych, którzy walczyli o polskość, wolność, wiarę… Niech zatem pamięć przetrwa! - Elżbieta Dąbrowska
Fot. Anna Niedźwiedzka
środa, 27 listopada 2024
wtorek, 26 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)